Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha igaz az a mondás, hogy a...

Ha igaz az a mondás, hogy a "kínálat megteremti a keresletet", akkor Magyarországon miért van kevés közép és felsőfokú végzettséggel betölthető állás?

Figyelt kérdés

Én személy szerint szerencsés helyzetben voltam, mivel az a multicég,ahol gyakorlaton voltam átvett a beszerzési osztályukra, mivel volt egy üresedés, műszaki menedzserként végeztem.

De sokan kínlódnak, például a pénzügy-számvitel szakon végzett ismerősök is panaszkodnak,hogy a szak k_nehéz volt, de munkalehetőség meg nincs sok, kihalásos alapon megy.



Nálunk a cégnél sokan vannak mérnökök, akik az ország keleti részéből költöztek ide, mivel ott még műszaki diplomával sincs elég perspektíva.


Akik meg csak középfokú végzettséggel rendelkeznek, még rosszabb helyzetben vannak, mint a diplomások.

Túlságosan kevés a szellemi munkakör az országban.



Gyakran mondják a "nagyok",hogy a kínálat megteremti a keresletet.

Ez bizonyos esetekben igaz is, ha van olajkészlet a földben, akkor hamar kiépül rá az ipar.


A munkaerőpiacon viszont nem nagyon működnek ezek a folyamatok.

Ebbe az országba összeszerelő üzemek létesülnek, ahol a munkavállalóknak maximum csak a 20 százaléka végez szellemi munkát, ebben benne a van a bérszámfejtőtől a kontrollereken át a HR-esekig mindenki.De, lehet a 20 százalékkal is sokat mondtam.


Jobb lenne,ha fejlesztő cégek jönnének, ott csaknem a 100 százalék szellemi munkát végez.



2017. szept. 13. 19:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

A végzettségükkel elhelyezkedett tankörtársaimtól hallottam, hogy a fősuli vagy egyetem nem adott nekik olyan ismereteket ami elegendő lenne az adott diplomás munkakör betöltéséhez. Bár ők már régen, 92-ben végeztek. Például az akkor tanult orosz nyelv semmire se jó. A németet vagy angolt sem beszélik anyanyelvi szinten a később végzettek sem. Vagy az informatikai ismereteik sem naprakészek, amit a suliban tanultak az a munkahelyen nem jó. Vagy motor tervezés tanulása annyiból állt hogy pausz papírra tussal le kellett másolni egy motor metszetét. Ez nevetséges tudás egy gyárban, ahol tervező programokat kellene tudni használni és érteni kéne a motor megtervezéséhez és nem a tussal történő lemásolásához.

Viszont az összeszerelő munkákhoz van bőven elegendő képzettségű ember az országban.

Az oktatásnak az is hiányossága hogy nem ad ismereteket arra hogyan legyen valaki önálló, tehát hogyan hozzon létre vagy vezessen egy saját vállalkozást vagy céget, de még egy háztáji gazdasságot sem. Márpedig a fejlett nyugat tele van maszekkal. Például meglepett hogy odakint a nyugati autógyáraknak milyen sok maszek vállalkozás dolgozik be otthon. Vagy Magyarországon egy faluban ha van egy nagy mezőgazdasági vállalkozó, akkor egy nyugat-európai faluban meg sem lehet számolni hány kisebb van. És nem pedig közmunkások, hanem a tőke eloszlik úgy ahogy kell.

2017. szept. 13. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
Először is a Kereslet megteremti a Kinálatot nem ha igaz ez tény.Ősemberek óta.Müszaki menedzserként tudhatnád.Ha megnézed magyar országon az elmult évek során nőtt a kinálat programozói állás terén ennek eredményeképp az elmult 5 évben meg 4 szereződött a programozói jelentkezések száma. Az értelmezésedben van a hiba a munkaerő pl alföldi programozó az nem a kinálat az a kereslet a munkavállaló elégiti ki a munka kinálatot nem forditva.Az emberek gyakorlatilag budapesten ölik egymást az állásokért csak néhány szektorban van ,hogy nincs elég képzett szakember mert egyszerűen rossz a magyar oktatás ilyen téren.
2017. szept. 13. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Kérdező, fuss neki még egyszer!

Nem igaz az általad mondásnak vélt állítás. A kínálat önmagában nem teremt keresletet. Arról nem beszélve, hogy kihagytad az összefüggésből az árat. Ár nélkül kereslet és kínálat viszonyáról nem lehet beszélni.

A többit guglizd ki!

2017. szept. 13. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
93%

Csak a tényszerűség kedvvért... A profession.hu-n keresnek:


felsőfokú végzettséggel: ~10 300 ajánalt

középfokú végzettséggel: ~10 800 ajánlat

alapfokú végzettséggel: ~1200 ajánlat

2017. szept. 13. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Ha piacra dobok nagy mennyiségben különböző fajtájú rohasztott cápahús konzerveket akkor megcsinálom vele a szerencsémet mert automatikusan elkezdik venni az emberek? Sarkított példa de nem hiszek abban hogy a kínálat teremti a keresletet. Inkább fordítva.

Csak az itt a probléma hogy mi magyarok szeretünk túlzásokba esni (én pont nem szeretek ha nem nézzük az előbbi példát). Az informatikával példálózva: amikor régen azt szajkózták hogy a jövő az informatika és mindenki el tud majd helyezkedni mert infőshiány van akkor nagyon sokan mentek informatikusnak és ennek az lett az eredménye hogy több lett a vadász mint a fóka. Persze hiány az most is van speciális területeken. Kismilió informatikusból kevés az eredeti és kreatív fantáziadús szakember és ha akad is akkor vagy nem ismerik fel a cégek a lehetőséget vagy nem ajánlanak jó fizetést és ezért ezek az emberek inkább vállalkoznak. Hasonló a helyzet gondolom a pénzügyeseknél is.

Egy egész ország nem élhet meg csak szellemi munkából. Akkor kik építenének házakat vagy kik hoznák létre a fogyasztási cikkeket és kik üzemeltetnék és bővítenék az infrastuktúrát amit a szellemi dolgozók használnak? A szoftverfejlesztő cégek nem ebbe a szar bér és adókörnyezetbe vágynak. Még a magyar szoftvercégek is elköltöznek innen ha már elég nagyra nőttek és itt talán megmarad egy fiókcég vagy annyi se.

2017. szept. 13. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
93%
Be kell valljam picit meglepődtem azon, milyen vehemensen ugrotok neki a "minden kínálat megteremti a maga keresletét" állításnak, ami inkább meglep, hogy senki sem ismeri fel, még a kérdező se tudja, miről ír ki kérdést, hogy ez a klasszikus közgazdaságtan egyik ismert alaptétele a Say-dogma, nem mondás, és nem is valami kitaláció. Igaz, nem is pont ilyen helyzetekre vonatkozik.
2017. szept. 13. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
89%

Say 1800-as évek elején találta ezt ki. Akkor még sok minden máshogy volt és most is csak akkor működne ha egy termékre van valós igény ami nem csak minimális szintű. De már akkor is szabott feltételeket ahhoz hogy működjön az elmélete.

Most itt emlegetve csak egy jól hangzó frázis.

2017. szept. 13. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
csak tipp: szerintem botorság azt várni, hogy a magas hozzáadott értékkel rendelkező állásokat hozzák hozzánk a nyugatiak, a felső fokú végzettséggel rendelkező emberektől meg elvárható lenne a proaktív hozzáállás, ha nincs állas akkor alapítsanak ők cégeket ahol tudják kamatoztatni a tudásukat.
2017. szept. 13. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"ha nincs állas akkor alapítsanak ők cégeket ahol tudják kamatoztatni a tudásukat."


Műszaki menedzser a gyerek, diplomás titkárnő, akkor meg milyen tudását?

2017. szept. 13. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%
Mert nincs rá igény. A felsőfokú végzettségűek többsége ingyenélő.
2017. szept. 14. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!