Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A jóléti államokban miért nem...

A jóléti államokban miért nem hagyják kizsigerelni a munkaerőt és miért nem a kereslet/kínálat-nak megfelelően alakul a munkaerőpiac, mint Magyarországon?

Figyelt kérdés

Sokan mondják, hogy a kereslet/kínálat miatt ilyen alacsonyak a magyar bérek, mert ha nem dolgozol ennyiért, akkor majd jönnek mások helyetted, jön a Pista, a Feri, a Jocó, te meg mehetsz a francba munkanélkülinek. Vagy ha már senki se végzi el a munkát annyi pénzért, akkor telepítik át a vállalatot Romániába, Bulgáriába, és akkor szintén csak annyit érsz el, hogy munka nélkül maradsz.


Na most a jóléti államokban miért nem ez a tendencia? Ott is elvégeznék olcsóbban is a munkát, nem igaz, hogy 600 Euro-ért nem dolgozna egy magyar, mégis 1100 Euro a minimálbér. Továbbá, ott nem is lehet teljesen kizsigerelni a munkaerőt, meg van szabva, hogy mennyit lehet dolgoztatni valakit. Ott miért nem érvényesül a kereslet/kínálat törvénye?


2016. aug. 3. 17:35
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

"Ott miért nem érvényesül a kereslet/kínálat törvénye?"


Ott is érvényesül, csak a körülmények mások. A nyugati országokban nagyobb szerepük van a szakszervezeteknek, hatékonyabban is működnek, míg nálunk az emberek zöme még csak el sem játszadozik a hasonló szervezetekhez való belépés gondolatával.


Ez egyrészt, másrészt rengetek nemzetközi cégnek nyugaton van a központja, a székhelye, kiindulási pontja. Ahol több pénz van, ott rugalmasabbak a viták is, még ha bérezésről is van szó. És az már csak mellékes, hogy egy központot milyen költséges átköltöztetni, tárgyi eszközeiben és megszokott munkásai tekintetében egyaránt.


Hogy ósdi módon példázzam: A Magyarországon lévő külföldi tulajdonú gyárak csupán ágai/gallyai a fának, egyszerűen levághatóak, és újranöveszthetőek máshol, ellenben a törzset kiásni és máshova ültetni sértetlenül már macerás.


És utolsó sorban: Azért sem érdekük a nyugati cégeknek faragni a béreken (nyugaton), mert azzal a saját piacukat szűkítenék. Az itteni gyárak sem nekünk termelnek, a készterméket elviszik és máshol árusítják, ott ahol az embereknek van pénze megvásárolni. Ha teszem fel nyugaton drasztikusan lecsökkentenék a béreket, akkor közvetetten ugyan, de mi is elég durván megszívnánk, ahogyan a vállalatok is azt, hogy feleslegesen "növesztettek ágakat".


De a fent sorolt okokból kifolyólag is a gazdag országokban jóval kiélezettebb versenyt folytatnak marketing terén. Minden új reklámozási mód (pl. a felugró hirdető ablakok az interneten, amiktől olykor égnek áll a hajunk) a gazdag országokból ered, arányaiban többet költenek hirdetésekre, mint a mi hazai cégeink.

2016. aug. 3. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!