A Gyulafehérvári nagy gyűlésen 1228 ból 600 erdélyi román volt, mi bizonyítja, hogy nem voltak köztük magyarok?
Kedves 1#-es válaszoló, Örülök, hogy így 20 év után a magadfajta suttyó bunkókhoz is elért az információ, miszerint az erdélyi magyarok nem románok -úgy tűnik van reménye e nemzetnek- de a kérdésem arra vonatkozott, hogy a Gyulafehérvári nagy gyűlésen, ahol Erdély és Románia csatlakozásáról döntöttek az erdélyi delegátusban valóban nem voltak-e magyar származású emberek és amennyiben tud valaki forrást is jelöljön meg.
Kedves #2-es válaszoló! A Gyulafehérvári nagy gyűlés 1918-ban történt, Románia ekkor már 41 éve biztosan létezett.
Sokat sajnos nem fog segíteni a válaszom. Azért írok ide, mert az eddigi válaszolók láthatóan még a kérdést sem értették...
A kérdés az 1918-as gyulafehérvári nagygyűlésre vonatkozik, ahol a jelenlévő 1228 (nem évszám!) emberből 600 az erdélyi vármegyék küldöttje volt (a többi pedig a regátból és a román hadseregből jött).
A kérdés az, hogy a 600 képviselő között voltak-e magyarok? Meg milyen hiteles forrásban lehet ennek utánanézni?
Sajnos a kérdésre nem tudom a választ, talán levéltári iratokban lehetne utánanézni.
A lakosság már akkor is kevert volt, a „románok” között is előfordulhattak magyarok, és a „magyarok” között is románok a szülők, nagyszülők, stb. között. Tehát ha még lenne is lista, akkor sem lenne egyszerű megállapítani, hogy ki volt közülük román, és ki volt magyar. De mivel román nemzetgyűlésről volt szó, valószínűleg a 600 ember többsége az erdélyi románok és nem az erdélyi magyarok közül került ki. Tovább bonyolítja a kérdést, hogy valójában nem csak 2 kategória van.
De ha az a 600 ember mind erdélyi magyar lett volna, az sem lett volna elég, mert eleve 628 embert küldött a regát és a román hadsereg. Azt sem tudom, hogy egyhangúlag mondták-e ki a döntésüket vagy nem, és a döntést fogadó „egyhangú lelkesedés” őszinte volt-e (de gyanítom, hogy nem, és még az sem biztos, hogy nem volt ott némi „nyomás” a hadsergeg részéről).
Az is szomorú, hogy a románok ma is előszeretettel lobogtatják a határozatot, de az nem zavarja őket, hogy a nyilatkozatban szintén szerepeltek ígéretek is a nemzetiségi, vallási és kulturális autonómiára, politikai önrendelkezésre, demokratikus jogokra, amelyek MA SEM érvényesülnek...
#1: Valóban nem, de senki nem is állította, hogy úgy lenne...
#2: Az 1228 nem évszám, hanem a jelenlévők száma.
#3: Egyelőre úgy néz ki, hogy neked vannak problémáid a szövegértéssel. Az 1228 és a 600 is teljesen korrekt számok (de egyik sem évszám), nem pedig ide vannak keverve... Legfeljebb te kevered a dolgokat, de arról meg nem a kérdező tehet.
Kedves #5 -ös válaszoló, felüdülés volt olvasni a válaszod, köszönöm a bele fektetett időt!
Ha már megszólaltam hadd bővítsem a kérdésem. Előfordulhatott-e, hogy voltak olyan képviselői a magyarkonak -vagy bármely nemzetiségnek-, akik képviseleti joga kétes volt, ezáltal a delegátusban tudták képviselni a magyar érdeket, még ha érvénytelenül is?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!