Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi értelme van a modern...

Jeffrey Spender kérdése:

Mi értelme van a modern liberalizmusnak?

Figyelt kérdés

A közbeszédben, közemberi politizálásban a fogalmak mögöttes értelme leegyszerűsödik, illetve teljesen eltávolodik a lexikális jelentéstől.


A liberális kifejezés lexikális értelemben a felvilágosodás korában kialakult filozófiai irányzatokat jelenti, melyek általában pozitív, szellemileg haladó gondolatokat fogalmaznak meg.


A köznapi beszédben a liberálisnak semmi köze ehhez, hanem egy politikai tábor és azoknak a követőinek a címkéje. Általában akiket köznapilag liberálisnak neveznek, mint a hazai "bal"oldal és nemzetközi elvbarátaik / üzlettársaik, sok tekintetben pont a felvilágosodás korabeli liberális gondolatokkal teljesen szembe mennek.


A klasszikus liberális filozófiai irányzatot nem akarom kifejteni, mert ezt megtaláljuk a lexikonban szépen leírva. A köznapi liberális politikai tábor gondolatait meg nem tudom összefoglalni se, mert nincs koherens érték és érvrendszere, hanem össze-vissza változik szituációfüggően, gyakran önmagának, és sokszor a józan észnek, logikának, erkölcsi hagyományoknak teljesen ellentmondva.


Sokan, mint Nagy Ervin foglalkoztak tanulmányokban és kötetekben a liberalizmussal, avagy az eszme eltorzulásával. A XVIII-XIX. században nagyon fontos elveket képviselt a liberalizmus a polgárosodás során: az emberi szabadságjogokat, a sajtószabadságot, a véleménynyilvánítás szabadságának jogát, a munkához való különböző jogokat tűzte zászlajára. Ezeket az elveket azonban gyakorlatilag minden demokratikus állam megvalósította, elmondhatjuk, hogy ezt egy konzervatív, egy nemzeti radikális, egy szociáldemokrata, vagy egy liberális párt is politikai minimumnak tartja.


Ezt követően a liberalizmus válságát élte, s olyan filozófusok kezdték ezeket az elveket hirdetni, akik már meg akarták haladni ezeket a gondolatokat. Olyan helyekre próbálják kiterjeszteni ezeket a szabadságjogokat, az egyén autonómiáját, amelyek már túlmutatnak a józan ész határain, sokszor a közösséggel, annak hagyományos normáival szemben állnak, mint a szexualitás extrém formáival kapcsolatos törekvések, vagy a drogliberalizáció, vagy az antiszociális közösségek mosdatása, miközben a család, a nemzet értékeit nem fogadja el.


Összefoglalva úgy láthatjuk, a liberalizmus elvégezte pozitív történelmi feladatát, s az új irányzatok csak az eltúlzásában érdekeltek, az egyén szabadsága helyére a szabadosság és az irracionalitás és zavaros politikai érdekek vezérelte politikai korrektség került.


2017. aug. 5. 17:19
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
58%

Azért,mert a nemzeti érzelmű emberek mindenkit elakarnak nyomni.Lásd fideszesek.

Előjogokat követelnek maguknak másokhoz képest.


A liberalizmus pedig jogegyenlőségre törekszik.


Azért nagy ellenségük a liberalizmus,mert akkor másnak is lehet,amit nekik is,így több emberrel kell versenyezni a koncon.

2017. aug. 5. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
42%

Továbbá a nemzeti érzelmű/kommunista embereket mindenkitől elakarja venni a szabadságot,mindenkit rabszolgaságba akar hajtani.


A liberalizmust azért találták ki,hogy ne legyen megint királyság,meg máglyán elégetés,inkvizíció.


Azért találták ki a demokráciát és aliberalizmust,hogy valami hülye ne állhasson ki a csőcselék élére és kiabálhassa,hogy ezek és azok a nemzet ellenségei,akiket likvidálni kell.

2017. aug. 5. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

"Olyan helyekre próbálják kiterjeszteni ezeket a szabadságjogokat, az egyén autonómiáját, amelyek már túlmutatnak a józan ész határain, sokszor a közösséggel, annak hagyományos normáival szemben állnak"


Próbálják, de ez nem a liberalizmus egészének a próbálkozása. Egy liberális környezet, csak megengedi, hogy az egyén, élve véleményének szabadságával propagálja a saját nézeteit. Innentől kezdve az én szememben erkölcsi kereslet és kínálat. Ha az embereknek okésak az egyén nézetei, nem látnak benne semmi ártót vagy erkölcstelent (pl.: homoszexualitás), akkor azt elfogadják, és egy szintre emelik jogilag a heteroszexualitással. Ha valaki hullákkal akar közösülni, akkor is kereslet és kínálat. Az emberek ezt ma sem, és szerintem a jövőben sem fogják elfogadni. Sőt, olyan erős ellenállás fog fellépni, hogy törvénybe is foglalják a tiltását, DE a liberalizmus alapjai szerint az egyén attól még beszélhet róla, csak senki le se fogja sz*rni.


Ugyanígy a drogliberalizáció. Aminek bizonyos esetekben egyébként releváns, tudományos és orvostani érvei is vannak. (Nem, nem az extasy-ra gondolok)


"az antiszociális közösségek mosdatása"


Szerinted pl.: az index, origo, ripost, 444 stb. politikai hozzáállása jellemzi az enyémet is? Mosdatás max. annyi van nyugaton is, hogy nem kötik az ember orra alá az elkövető nemzetiségét, de attól még ugyanabban a büntetésben részesül, ugyanabban a bírói folyamatban. Mosdatás annyi van, ahány médium, és annyi fajta, ahány érdek.


"miközben a család, a nemzet értékeit nem fogadja el. "


Ez csak hazai téveszme. A legjobb ellenpélda az Egyesült Államok, ami nyíltan egy liberális ország, de erős, már-már sztereotípiát alkotott hazaszeretettel.

Még hogy a nemzet értékei...valamiért a keleti népek a fokozott korrupcióval és gáncsolásokra tervezett rendszerrel, csak többet árt saját nemzetének, mint pl. egy túl toleráns, de tisztességes német (de még itt is megjegyezném, hogy egyre markánsabb törvényeket és intézkedéseket tesznek Németországban, egyszóval az ő türelmük is véges)


És az már csak slusszpoén, hogy a liberalizmus derekán, a 18. és 19. században, jóval nagyobb elfogadottsága volt a drogoknak (nekünk is van egy pár költőnk, akik min. ópiumoztak), a megcsalásnak (főleg az arisztokratáknál, ahol csak érdekből házasodtak, szóval nem vették zokon, ha szeretőt tartanak maguknak) és ugye a liberalizmus a nacionalizmussal egy időben fejlődött. Nem véletlen, hogy Magyarországon is liberálisok indították a szabadságharcot. Összességében történelmileg is abszurd az írásod kérdező.


És most kifejezetten a családról: A 20. századi liberalizmus hozta be, hogy férfi és nő szerelemből házasodjon.

Azelőtt érdekházasságok voltak, ahol javarészt a szülők döntöttek a gyermekeik feje fölött.


A fentebbi szerelem alapú családalapítási modell (mégha sérülékenyebb is, hisz változó érzelmeken függ) mennyiben rosszabb az utóbbi modellnél? A liberálisok milyen fajta családi értékeket nem fogadnak el?

2017. aug. 6. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Tudod a jelenlegi kormány hihetetlenül nagy erőkkel próbálkozik megszüntetni a liberalizmus minden eddigi érdemét, hogy be tudják fogni az emberek száját - többek között a tiédet is.

Az a baj, hogy sokan a történelmet úgy képzelik el, hogy van A Múlt, ahol az embereknek hú de rossz volt, soha nem volt semmi joguk, és van A Jelen, ahol már meg van oldva minden probléma a világ végéig (persze nem MINDEN probléma, csak azok, amik őket érintenék. a másik problémáját meg ki nem sz@rja le...) De a történelem során voltak már ilyen liberális jellegű eszmék, bár nyilván nem nevezték őket így. Volt, hogy az emberek több szabadságot kaptak, és volt, hogy a következő rendszer urainak ez nem tetszett, és visszavették a jogokat, még rosszabb helyzetet teremtve ezzel, mint ami eredetileg volt.

Ha mostantól eldöntenénk, hogy "oké, személy szerint nekem nincs problémám, szóval hagyjuk a francba a liberalizmust" akkor nem csak az esetleges fejlődésnek állnánk útját, hanem kiszolgáltatottak lennénk a hatalmi rendszereknek is. Jelenleg ott tartunk, hogy a miniszterelnökünk panaszkodik arról, hogy mekkora púp a hátán a "politikai korrektség" miközben egy az egyben az a munkája, hogy politikailag korrekt legyen. Még ha nem is vagy liberális beállítottságú, nem árt egy kicsit baloldalinak lenni ilyen időkben. (Bár sajnos sokan nem tudják, hogy a baloldaliság és a liberalizmus nem ugyanaz...)

2017. aug. 7. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!