Az idő haladtával Magyarországon csak a megyeszékhelyek és a főváros marad életben népességileg? A falvak települések kisebb városok elnéptelenednek?
A zsákfalvak, amiknél sem autópálya nincs, sem ipari központ a közelben az elnéptelenedik.
A nagyvárosok 30 kilométeres vonzáskörzetében levő falvak viszont élnek és virulnak, sokan költöznek oda, mivel olcsóbb az ingatlan, mint a városban és ott olyan családi házat tud venni/építeni az ember, amilyet városban nem tudna.
Idővel Magyarországon is kialakul egy farm szerű rendszer, és kb. százezer fős olyan lakosságra lesz szükség, akik nem városokban élnek. Jelenleg a vidék indokolatlanul túlzsúfolt, és ennek idővel meg kell szűnnie.
"Ugyanakkor a technikai fejlődéssel egyre több, nem helyhez kötött munka lesz, ugyanez egyre inkább jellemző az oktatásban is, az úthálózat fejlesztésével pedig egyre könnyebben áthidalhatók a távolságok. (Nekem pl. 10 éve kb. 3,5 óra volt Budapest belvárosába eljutni, ma ugyanez 2 óra.) Az egészséges életmód, nyugodt, stresszmentes, természetközeli környezet pedig felértékelődik. Ezek a folyamatok, plusz az ingatlanárak idővel odavezethetnek, hogy a kisebb falvak, települések újranépesednek, a lakosság eloszlása sokkal decentralizáltabb lesz. "
Ez elméletben tök jól hangzik. Gyakorlatban semmi nem utal ilyen folyamatra sehol. Akik nyugit akarnak, azok nem falura költöznek, hanem a külvárosba és az agglomerációba. És ha megnézed a történelmet, elég egyértelmű, hogy a fejlődés mindig a városiasodásnak kedvezett. Falun max üdülőt vesznek az emberek.
Igen, aki Magyarországot nézi, és azt is felszínesen, tényleg erre a következtetésre jut.
A kérdésben megfogalmazott állítás nem fog teljesülni. Ebből nem következik, hogy akár hosszabb időszakokban nem lesznek anomáliák, lásd Magyarországot. Azonban az ember alaptermészete, hogy legyen magánszférája, ugyanakkor legyen közösségben. Azt még nem ismerte fel (pontosabban ostoba hiénák igyekeznek elfedni), hogy a jó táplálék is elemi érdeke. Mindenekelőtt leszögezném, nincs az a jó hamburger, ami a szervezetnek minőségi táplálék. De van az a jó reklám, ami ezt sokakkal elhiteti.
A településszerkezet optimalitása egy dolog és ismert (nem a nagyváros!). De ennek kialakulása egy szerves folyamat és lassú, sok anomáliával. Ez azért van, mert a település hosszútávú beruházás, sokféle érdek van és sokféle hiedelem. Ezek átalakítása sok időt igényel.
"Ez elméletben tök jól hangzik. Gyakorlatban semmi nem utal ilyen folyamatra sehol. Akik nyugit akarnak, azok nem falura költöznek, hanem a külvárosba és az agglomerációba. És ha megnézed a történelmet, elég egyértelmű, hogy a fejlődés mindig a városiasodásnak kedvezett. Falun max üdülőt vesznek az emberek."
Mit nevezel agglomerációnak? Szadán, Erdőkertesen 10-15 éve szinte fillérekért lehetett telket venni, utak se voltak a lakókertekben, most megnézheted, milyen házak vannak ott, telket meg annyiért kapsz, mint 20-30 kilométerrel odébb házat. Veresegyházán kiváló infrastruktúra van, eszményi a gyerekes családoknak, de ott is már aranyárban vannak az ingatlanok. Ezek a települések többé-kevésbé még az agglomeráció részének tekinthetők, de várhatóan egyre kijjebb megy a költözés. Ami az újjáéledő kis falvakat illeti:
Vagy ott van Visnyeszéplak, ahová a fővárosból költözött 20 család, állandó lakosként élnek ott, Kapolcs, ahová szintén a fővárosból települtek be művészek még '90 előtt, mára már a Művészetek Völgye fesztivál kapcsán közismert a neve. Egyelőre ez nem tömeges, de hogy nem látni semmi ilyesmire utaló jelet, az konkrétan nem igaz.:-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!