Bécs tényleg kisebb, mint Debrecen?
Bécs:414,9 km²
Debrecen 461,66 km²
Igazad lehet.
Egy város nagyságát valóban "hivataloosan" a lakosságszám határozza meg, de az se minden esetben! Pl.: Genf népessége 190 ezer fő körül mozog és világvárosnak lehet nevezni, egy olyan hely amit a világon, Bécshez hasonlóan, mindenki ismer. Ellenben rengeteg olyan, pl. kínai város van, ahol él több millió ember és még a kutya se hallott nagyon róluk Kínán kívül.
Egy nagyon meghatározó tényező a nagyság szempontjából az, hogy maga a város mit vagy miket képvisel, milyen lehetőségekkel bír, mind kultúrálisan, mint gazdaságilag, ami nem mindig arányos a népességgel.
Attól függ, mi alapján mérjük a nagyságot-kisebbséget!
Pl: Az én 3000 fős községem közigazgatási területe(birtoka)
többszöröse a tőle néhány kilométerre levő -8000 fős- kisvárosénál.
Ezek az adatok attól függnek, hol húzzák meg a város hivatalos közigazgatási határát. Párizsban és Brüsszelben pl. a város belvárosa számít csak hivatalosan Párizs és Brüsszel városának, úgyhogy ebből adódóan, a puszta számadatokat nézve az ember azt hihetné, hogy Párizs kisebb, mint Budapest, Brüsszel meg kisebb, mint mondjuk Győr. Belgiumban a hivatalos adatokat nézve Anderlecht kb. akkora városnak számít, mint Brüsszel maga, pedig igazából Anderlecht csak Brüsszel egyik kerülete.
Szóval ez igazából csak a bürokrácia meg a hagyományok kérdése, Budapesten is lehetne olyan rendszer, hogy mondjuk kizárólag az I., V., VI. és VII. kerület számítana Budapest városának, a XIV. meg már Zugló városa lenne.
Valójában, ha józan észt vesszük, és a lakosságszám, beépítettség, egységes úthálózat, tömegközelekedés stb. alapján döntjük el, hogy mi számít a város részének és mi nem, akkor Bécs természetesen sokkal nagyobb, mint Debrecen, mint ahogy Párizs is sokkal nagyobb, mint bármelyik másik város Európában, leszámítva Londont és Moszkvát.
Ez a kérdés valószínű hogy egy régebbi irat alapján lett feltéve (1800-as évek eleje): Debrecen- „ha az egyik végiből a másikba akarsz jutni, igen szapora-lábú lovakat fogj a kocsid elébe, hogy két napi járás után túl érj rajta, mert alighanem ez a világ legnagyobb városa”
Ma is megtekinthető a Szöghatár-halom a Hortobágy szélén, ahol tábla is jelzi, hogy hajdan itt ért össze Debrecen és (Tisza)Csege határa. Ez jelenleg a belvárostól 62 km-re van nyugatra. Abban az időben az egész Hortobágy és keletre az egész Erdőspuszta Debrecen város saját tulajdona volt! Tehát kb. 1250 négyzetkilométer. Viszont így meg a világ talán legritkábban lakott városa is volt - ha az akkori lakosászámara vetítjük a területet.
1952-ben Rákosiék egy tollvonással elvették a város saját területét és "szétosztották" kis települések közt. Így lehet pl. hogy manapság a Hortobágy nevű község közigazgatási területe (kb. 3000 lakóval) nagyobb mint Szeged közigazgatási területe...
Jelenleg Debrecen területileg az országban a harmadik, Bp. és Hódmezővásárhely után. Népességben a második.
Bécs a XIX. sz.-ban valóban kisebb volt területileg mint Debrecen. De ezt a Rákosi-rendszer önkényesen felszámolta!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!