Hogy lehetséges az, hogy a Kádár-rendszer több lehetőséget adott az akkori fiataloknak a boldogulásukhoz 30-40 évvel egy vesztes világháború után? Majdnem annyi telt el az imperialista, kapitalista rendszer bevezetése óta.
Már 20 évesen (!) saját ház, vagy lakás, ingyenes diploma, majdnem a fizetésekkel megegyező havi ösztöndíjak, olcsó kollégiumok, olcsó vagy ingyenes sportolási lehetőségek, biztos munkahely, ingyenes nyaralási lehetőség a téesz-,vagy egyéb vállalati üdülőben, és táborozási lehetőség iskolás gyermekeknek.
Ezzel szemben nem is sorolom milyen nyomorúságos helyzetben vannak a mai fiatalok, mert azt mindenki látja.
Nem csoda, ha nem vállalnak gyermekeket még 30, sőt 40 már év felett sem, mert akkor már minek.
"Az nem igaz, hogy hitelből, mert azt csak a 70-es évek végén vették fel, de a Szu-ba utalták a pénzt."
Jaj bocsánat, majdnem elfelejtettem a mesterségesen létrehozott piacot, amin minden olcsó volt, mert azt mondták fentről.
"Azóta a rendszerváltás óta SZÁZEZERSZER annyi hitelt vettünk fel és most mégsincs semmink. Nyomorognak az emberek, mennek külföldre. Nincs állás, nincs lakás, albérletet sem lehet fizetni...... "
Még mindig jobban hangzik a külföld, mint az alkoholizmus és az öngyilkosság.
Az meg érdekes megfogalmazás, hogy nincs semmink, mert a szüleim szépen végig járták munkásszállótól az a családi házig, pedig egyszerű munkásemberek.
Azért nem mindegy, hogy azért nincs semmilyen, mert nem elég a fizetése vagy azért, mert képtelen beosztani és normálisan gazdálkodni.
"A szocializmusban az volt a filozófia, hogy sokat kell termelni. Mindent gyártottunk, termeltük a gyümölcsöt vidéken ahol csak lehetett. Ma meg az EU alatt fel kellett hagyni sok gyümölcs termelésével és még erre egyszeri fájdalomdíjat is kaptak a gazdák. "
Na talán az egyetlen amiről azt hallottam, hogy jobb volt a TSZ és elmagyarázták, hogy hányszor hatékonyabb a mai rendszernél. Mondjuk az sem mindegy, hogy kik szedik le a gyümölcsöt, mert biztos olcsóbb befogni a gyerekek, mint a felnőtteket reális bérért.
"A szocializmus és a mostani gyarmattartó vadkapitalizmus között filozófiai különbségek voltak. Többet termelsz ---> több termék a saját embereknek ---> több GDP ---> több fizetés. "
Milyen több saját termék? Ezt elmagyaráznád, meg azt, hogy egyáltalán melyik rendszerre vonatkozik a második fele.
"Ha a gagyi kínai árut el lehet adni a magyar terméket is el lehetett volna, de a kapitalizmusban elherdáltuk a gyárakat bagóért felvásárolták anyugati cégek és bezárták, hogy ide terítsék a rosszabb termékeiket."
A nyugati autókhoz biztosan azért nem adtak szerszámkészletet, mert annyival rosszabb minőségűek voltak.
Amúgy mik voltak a rosszabb minőségűek most már érdekelne.
#22, szerintem arra gondol, hogy anno egy ventilátor elműködött 20 évig is, ma meg örülhetsz, ha a garanciaidő lejárta után 1 hónapig bírja. Anno nem volt ez a fszság, hogy fogyasztói társadalom, pocsékoljuk vidáman az erőforrásokat, menjen tönkre minden minél hamarabb, javítani se lehessen mert "nanótekknikával" készült, vegyél újat, fizess paraszt, azé' vagy...
Ebben meg speciel vastagon igaza van.
'hogy anno egy ventilátor elműködött 20 évig is'
Anno egyszerűbb szerkezettel készült, ne feledjük.
# 23 Lehet, hogy én és a családom vásárol rosszul, de semmilyen területen nem találkoztunk ezzel a garancia után egyből tönkre megy, pedig az elmúlt 10-15 évben vettünk új tv-t, autót, hagyományos és okostelefonokat, laptop, tablet, kenyérsütő gépet, melegszendvicssütőt, cipők, ruhák, bútorok stb. Voltak nagy világmárkák és noname termékek is.
Egyetlen egy telefonnal volt az, hogy ezt talán nem kellett volna megvenni.
"Anno nem volt ez a fszság, hogy fogyasztói társadalom, pocsékoljuk vidáman az erőforrásokat"
Én ezt azért erősen vitatnám. Valamiért nem hiszem, hogy az előző rendszer termékei és gyárai a környezettudatsáság mintapéldái lettek volna.
'Valamiért nem hiszem, hogy az előző rendszer termékei és gyárai a környezettudatsáság mintapéldái lettek volna.'
Azoknál a minél olcsóbb előállítás elve dominált.
#25, elmesélhetem a 200 ezres videókártyám történetét, amihez garanciapapírt se adtak, és 3 év után megadta magát (GeForce GTX 8800 Ultra volt, 10 éve ez volt anno a létező legfejlettebb videókártya az ismert világegyetemben).
Vagy mondjuk a 2011-ben vásárolt Western Digital winchesterét, ami 3 év után megadta magát úgy, hogy csak raktárnak volt használva. Egy noname Vargáné márkájú CD is vidáman kibír 10 esztendőt.
Vagy a Sencor meg Hausmeister hősugárzók, amik 2 év után ledögölnek, kontra az Aka Electric márkájúval, ami 25 évig bírta.
De itt van az Asus Crosshair márkájú alaplap (ennek is 10 éve), ami ráadásul a garanciaidő lejárta előtt döglött be (hát igen, nem mindig sikerül pontosan belőni), és hiába volt érvényes papír, nem voltak hajlandóak cserélni, csak miután felvetettem a lehetőségét, hogy semmi gond nincs, nye problemá, elmehetünk a bíróságra is leyugiózni a történetet.
Ajánlom figyelmedbe a "Tékozló Homár" nevű honlapot, ahol minden hétre jut egy ilyen eset, de néha még kettő is.
# 27 szerintem ez is olyan dolog, hogy az idő megszépíti a dolgokat. Ahogyan nekem se mentek tönkre a dolgaim, úgy elképzelhető, hogy nem mindenkinél élt meg ilyen hosszú kort az általad felsorolt régebbi terméket.
Kedvenc példám az autó. Sokan mondogatják, hogy azokat a régi Keleti-blokk márkákat még maga megszerelte simán egy szerszámos ládával, bezzeg ezek a maiak, de azért senki sem cseréli vissza az mait egy régire.
'Sokan mondogatják, hogy azokat a régi Keleti-blokk márkákat még maga megszerelte simán egy szerszámos ládával,'
Amik pedig nyugati típusok licenc másolatai voltak :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!