A demokráciába az is beletartozik, hogy a többség döntse el:mi a demokrácia, illetve mi demokratikus és mi nem?
Azért ennél valamivel bonyolultabb!
.
Két srác és egy lány sétálnak.
Az egyik srác megjegyzi:
- Haza megyünk és mindketten lefekszünk veled!
A lány tiltakozik, ám a válasz:
- Meg kell tenned, mert demokratikusan, kétharmados többségű döntést hoztunk!
#4
Hogyan lehetne a "teljes nép"-et képviselni, ha nincs teljes nép? Ha lenne teljes nép, nem lenne többség és kisebbség.
Demokráciában a kisebbség elfogadja a többség akaratát, ám a többség nem él vissza erejével.ia többségi diktatúra, nem pedig egyszemélyi.
A demokrác
Nem. A hatalom mindig elmérgesíti a döntést, szükség van "változtathatatlan" keretekre. Pl. a stanfordi börtönkísérlet is rávilágít erre, ahol véletlenszerűen kapott rab és őr szerepek mennyire elborítják az elmét (az "őrök" már bántalmazták a "rabokat").
Ugyan ez a probléma ezzel is. Attól, hogy valamiben sokan egyetértenek, az még nem elég. Előbb-utóbb elmérgesedne ez is, és akkor lassan már ott tartanánk, hogy lennének olyan emberek, akiket megfosztanának a szavazati joguktól, vagy bármely más alapvető jogtól. Például attól, hogy sokan utálják a cigányokat / melegeket / stb., attól még nem demokratikus döntés bárminemű korlátozásuk (hiába szavazná meg esetleg a többség).
A demokrácia nem a többség diktatúrája, csak vannak, akik szeretnék annak hinni. Ha így lenne, akkor minek ül az ellenzék a parlamentben? Vesztettek, menjenek haza, mi sem fizetjük őket feleslegesen, a "többség" döntött, 4 év múlva újra dönthet, ha nem tetszik valami.
A demokráciában minden vélemény képviselteti magát, és közös érdekek mentén hoznak döntést. Természetesen a többség könnyebben tudja érvényesíteni az érdekeit, de semmiképp sem rendelkezik kizárólagos döntési joggal. Emellett egy egészséges demokráciában a pártoktól és politikusoktól független szervek biztosítják, hogy a fékek és ellensúlyok rendszere megfelelően szabályozza a politika működését. Ez van ahol jobban működik, pl. USÁ-ban bármennyire veri az asztalt Trump, bármilyen baromságot nem tud átverni a törvényhozáson, hiába ígérgette, hogy ha ő lesz a góré, akkor nem lesz töketlenkedés. Máshol ez kevésbé hatékony, például kis hazánkban kétharmaddal hasonló baromságokat napok alatt el lehetne fogadtatni bármiféle egyeztetés nélkül. Az ellenzék kisebbségben van, tehát nincs beleszólása, a (kormány által megválasztott) köztársasági elnök legfeljebb átgondolásra visszaküldheti, amire mondhatja a kormánypárt, hogy "a nagy fenét!", illetve még közbeléphetne az alkotmánybíróság, ha nem az országgyűlési erőviszonyok leképezése lenne a vezetőség összetétele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!