Miért mondják, hogy a Magyar választórendszer antidemokratikus miközben Franciaországban a választásra jogosultak 1/6-odának támogatásával Macron pártja 70%-ot kapott és ott senki se sír a választási rendszer miatt?
#4, #9
Nehéz eldönteni, hogy szándékosan nem értitek vagy ennyire buták vagytok.
Te linkeled az elnökválasztás eredményét csak épp egy elnökválasztáson hogy indulhatott volna el egy párt? (mert a kérdésben ez szerepel:" a választásra jogosultak 1/6-odának támogatásával Macron PÁRTJA 70%-ot kapott " ) nem írom le, hogy a La République En Marche! párt kapott annyit, mert arról azt se tudjátok eldönteni, hogy eszik-e vagy isszák, ez egy más választás volt arról én nem tehetek, hogy le vagytok maradva két héttel.
A francia nemzetgyűlés tagjait kétfordulós, tisztán egyéni választókerületes rendszerben választják meg. Amennyiben egy jelölt az első fordulóban legalább 50%-ot szerez, mandátumot kap. Az első fordulóban Macron és szövetségesei országos szinten 32%-ot kaptak, s mindössze két választókerületben érték el az 50%-ot, úgyhogy egyelőre csak 2 mandátumot szereztek.
A második fordulóra kihullanak a gyengébb jelöltek, így várhatóan sokkal nagyobb arányban fognak Macron jelöltjeire szavazni, így lehet meg számukra a kétharmad.
A francia rendszer is antidemokratikus, de ez igaz az összes FPTP egyéni választókerületes választási rendszerre. Itthon is ezzel van a baj, hogy az egyéni körzeteket úgy rajzolják, ahogy akarják, plusz mivel most már csak egy fordulós a választás, így ha egy körzetben mondjuk 5 párt indul, akkor a szavazatok 21%-ával papíron már simám meg lehet nyerni a körzetet. Gondolom nem kell ecsetelnem, hogy ez miért nem jó.
Az az igazságos, demokratikus választási rendszer, ahol MINDENKI szavazata ugyanannyit ér a választás UTÁN, mint bárki másé. Ezt sajnos csak listás rendszerrel lehet elérni. Ilyen a rendszer pl. Hollandiában, ahol a parlamentben jelenleg 13 párt van, a politikai spektrumot teljesen lefedve. Ezt most hasonlítsuk össze a mi parlamentünkkel, ahol van a jobboldali Nemzetthy Fidesz, a populista szélsőjobb Jobbik, a balközép (de már lassan simán baloldali) MSZP és a DK, aztán meg ottvannak a törpepártok, amik pont a választási rendszer miatt törpepártok. Ahogy látni lehet, Magyarországon gyakorlatilag pont a centrista, illetve a bal-jobbközép pártok hiányoznak, így pedig nem működik a demokrácia. Ezek Nyugaton az ún. "adok-kapok" pártok, akikre a kormánynak szüksége van, viszont csak akkor hajlandóak velük együttműködni, ha ők is kapnak belőle valamit. Ilyen Magyarországon nincs; az van, amit a Fidesz mond, és kész.
Na, és itt a nagy hiba a magyar demokráciában. Míg pl. Hollandiában ha mondjuk jobbközép párt van hatalmon, a balközép illetve centrista szavazók akkor is viszonylag jól járnak, ha a pártjuk mondjuk a második-harmadik legnagyobb, mert a kormánynak így is muszáj lesz együttműködnie velük, ha bármit el akarnak érni. Nem az van, hogy most éppen a Jobboldali Párt nyert, akkor most 4 évig nemzetthy, meg keresztyén meg minden van, hanem ez csak azt jelenti, hogy most 4 éven keresztül a baloldali dolgok picit visszalesznek fogva, és a jobboldal felé terelődnek a dolgok.
A változás lassabb, de szerinted hol nagyobb a korrupció? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!