Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért aránytalan a magyar...

Miért aránytalan a magyar választási rendszer?

Figyelt kérdés

Kerestem már több cikket is, de egyszerű, érthető magyarázatot nem találtam. Pl. ezt a cikket olvastam, de itt is számomra túl bonyolultan van leírva.


[link]



2017. jún. 5. 17:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem, attól aránytalan, hogy a leadott szavazatok negyvenegynéhány százaléka, parlamenti "2/3"-ot érhet. Ennél talán még az is reálisabb lenne, ha csak pártlistákra szavaznánk.
2017. jún. 5. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
5%
Azért, mer a Sorosék így gondolják.
2017. jún. 5. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
70%
Mert a Fideszt így alakította ki, hogy mindenképpen ők nyerjenek.
2017. jún. 5. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
88%

A magyar választási rendszer úgy működik, hogy először is parlamentet választunk. Akinek 50%+1 helye van a parlamentben, az alakíthat kormányt. 200 parlamenti hely van, ebből 106 területi alapú és 94 listás. A területi alapú azt jelenti, hogy van egy választókörzet és az válasz egy parlamenti tagot. A listás pedig azt jelenti, hogy mondjuk a Fidesz kap 40%-ot, akkor a listás helyek 40%-ára Fideszes képviselők kerülnek. Eddig tiszta?


Na most, mi ezzel a baj? Hát az, hogy Magyarországon nincs nagy eltérés az egyes választókörzetek között. Van ahol a Fidesz 50%-on van, és van ahol 30%-on. Kb. ekkora a szórás. Ha van egy párt, ami legalább 5-10%-kal vezet a második helyen levő előtt, akkor meg fogja nyerni a választókörzeteknek olyan 90%-át. Vegyük pl. a Fideszt. A szavazatok 44%-át kapták listán, vagyis kb. 40 helyük lett a parlamentben a 94 listás helyből. Ez eddig arányos. A második helyen álló baloldali összefogás listán 26%-ot ért el, és kb. ez is volt az országgyűlés listás részében az arányuk. Ez eddig szép és jó. Csakhogy a Fidesz elvitt a 106-ból 96 egyéni helyet is. Vagyis összességében a 44%-kal a parlamenti helyek 67%-át nyerték meg. Az MSZP pedig a 26%-kal 19%-ot szerzett az országgyűlésben. A Jobbik 23%-kal 11%-ot szerzett. Az LMP pedig nem vitt el semmilyen egyéni körzetet, ezért 5%-kal 2,5%-ot kapott. Vagyis a nyertes túlnyeri magát, mindenki más pedig kb. a felét kapja az országgyűlésben a tényleges értékének. Más szóval, a nyertes megkapja az országgyűlés kb. felét, és a maradékot szétosztják a nyertes és a vesztesek között. Mintha lenne egy verseny, amire a vefizetett pénzt szétosztják az első három hely között 50%, 30% és 20% arányban. Csak azt elfelejtik mondani, hogy a nyertes megkap 50%-ot, és a maradékot osztják el megint 50-30-20 arányban. Vagyis a nyertes itt 75%-ot kap, mert csak.


Szóval felmerülhet a kérdés, hogy miért van területi alapú választás. Mi az értelme ilyesminek? Alapvetően az az oka, hogy pl. az UK-ban ez nagyobb hatalmat ad pl. a skótoknak, mint amit maguktól elérnének. Hiszen kevesen vannak, de mégsem lehet úgy Egyesült Királyságuk, hogy a skótok összességében kis %-ot tesznek ki, és ezért semmibe semmi beleszólásuk nem lehet. Viszont ott az a helyzet, hogy Skóciában az ő pártjuk nagyon magas támogatottságot élvez, mindehol máshol meg kb. 0 a támogatottságuk. Vagyis a területi alapú rendszer lényege az, hogy HELYILEG ERŐS mozgalmaknak több erőt adjon. De ilyenek Magyarországon NINCSENEK. Itt viszonylag homogén a társadalom, és így bárki, aki olyan 5-10%-kal vezet a többi párt előtt, meg fogja nyerni majdnem az összes helyi mandátumot. Vagyis a 2/3-os, alkotmánymódosító erőhöz a szükséges 134 helyből megkapnak kb. 100-at. Vagyis egy szétmorzsolt mezőnyben nincs szükség szövetségekre, nincs szükség többségi támogatásra. Kb. 30%-kal 2/3-ot lehet szerezni, és akár 10%-kal is abszolút többséget, ha a szavazat eléggé szétoszlik.


A magyar választási rendszer, amit a Fidesz kitalált, úgy működik, hogy bárki aki több szavazatot kap a második helyen végzettnél, teljhatalmat kapjon. Így a nyertesnek, akármilyen népszerűtlen, nincs szüksége semmiféle kompromisszumkötésre. Nincs szükség politikai szövetségekre, nincs szükség semmire. Arra van szükség, hogy te kapd a legtöbb szavazatot, és akkor 4 évig te vagy Magyarország teljhatalmú ura mindenféle korlátozás nélkül. Ha szét van szeletelve a mezőny, akkor 10%-kal már kormányt alapíthatsz, 30%-kal már megváltoztathatod az alkotmányt.


És még annyit tennék hozzá, hogy ez nem "így alakult". A Fidesz teljesen tudatosan azért építette ilyenre, hogy maguknak kedvezzenek. Ők pontosan tudják, hogy szét van szeletelve a mezőny, és azt is, hogy nem elég népszerűek, de senki nem lépne velük szövetségre. Ezért terveztek egy olyan rendszert, ahol nagyon kevés szavazattal is alkotmánymódosító hatalmat csinálnak maguknak.

2017. jún. 5. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
94%
Röviden azért, mert aki nyer (amihez ugye nem kell a szavazatok 50+1%-a), az jó eséllyel a parlamenti helyek 50+1%-át mindenképp elviszi (így többségi kormányt alakíthat, nem kell koalícióra lépnie senkivel), és 4 éves uralma alatt jóformán bármit átnyomhat a parlamenten. 2/3-ados többség esetén pedig nem csak jóformán, hanem bármit, amihez kedve szottyan, és az AB nem kaszálja el.
2017. jún. 5. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
70%

fidesz alakította így ki

alkotmányt módosított ha valami kenye kedve szerinti pénzszórás alkotmányellenes volt

törvényt módosított ha valami mutyi útjába át valamelyik törvény


ilyen a diktatúrákba szokás

2017. jún. 5. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
2%
A lehnépszerűbb párt nyer. Ha az Mszp lenne az ők nyernének akár kétharmaddal is. Na de mivel az ellenzék a béka s.gge alatt van a saját sikertelenségüket s választási rendszerre fogják.
2017. jún. 5. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
52%

#4 Amiket leírtál az igaz, de tegyük hozzá, hogy Magyarországon szinte mindig is (rendszerváltás után biztosan) így működött a választási rendszer (többfordulós részt leszámítva). Továbbá van egy 5%-os bekerülési küszöb, ami koalícióban összeadódik, max 15%-ig. Ezáltal a kis pártok ki is vannak szórva.


Mindenesetre a választási rendszer egy erős kormánypárt kialakulásának kedvez. Így, ha valamelyik párt eléri az 50%-os arányt, akkor gyakorlatilag tőle függ a miniszterelnök, miniszterek, kormány alakítás, köztársasági elnök megválasztása...

2017. jún. 6. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
18%

"fidesz alakította így ki"


Rendszerváltás óta van így, de grat a tudatlanságodnak.

2017. jún. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
85%

#9

2011 óta van így, de gratulálok a tudatlanságodhoz. A rendszerváltás óta van listás-területi kevert rendszer, de a Fidesz 2011-es törvénye óta van ennyire elcseszve. 2014-ben a Fidesz 44%-kal a parlamentben 67%-ot kapott. Egy régebbi választást véve, pl. 2008-ban az akkori rendszerrel az MSZP 46%-kal a parlamentben 49%-ot kapott. Igen, akkor is igaz volt, hogy a nyertes túlnyeri magát. Csak éppen az arányok kicsit realisztikusabbak voltak. Az MSZP-nek még a 2014-es Fidesz eredménynél jobb eredménnyel is szövetséget kellett kötnie a kormányalakításhoz. A Fidesz ennél rosszabb eredménnyel nem csak hogy egyedül kormányt tudott alakítani, de egyenesen alkotmánymódosító többséget szerzett.


Szóval az, hogy a rendszerváltás óta hasonló rendszer van, egyáltalán nem igaz. Felületesen hasonló volt a rendszer, de lényegileg nagyon is más volt. 2014 előtt sorra alakultak a koalíciós kormányok. A választási rendszer hatalmat adott a kis pártoknak és szövetségekbe kényszerítette a nagyokat. A mostani pedig lefossa a kis pártokat, lefossa a közepes pártokat és lefossa a nagy pártokat. Van egy győztes párt, aki a hatalom 100%-át birtokolja, és vannak mások, akik csak úgy vannak.

2017. jún. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!