Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mennyire volt diktatorikus,...

Mennyire volt diktatorikus, antidemokratikus a Horthy rendszer?

Figyelt kérdés

A kormányzó államfő, aki néhány kivétellel a királyi felségjogokat gyakorolja. (tehát hatásköre kisebb a királyénál).

A honvédség felett parancsnokol. Hadüzenethez, és békekötéshez a törvényhozás hozzájárulása szükséges. Nemzetközi viszonylatban képviseli az országot, követeket küld, és fogad.

A végrehajtó hatalmat és a törvénykezdeményezést az általa kinevezett kormány útján gyakorolja.

Jogai közé tartozik, hogy a törvényhozó testületet összehívja, elnapolja, vagy feloszlassa. A törvényszentesítés joga nem illeti meg, de a törvényhozás által elfogadott törvényt kihirdetése előtt két ízben is visszaküldheti megfontolásra. A harmadszorra is beterjesztett törvényt azonban ki kell hirdetnie.


Az 1922.-es választójog alapján bevonultak a parlamentbe a polgári ellenzéken kívül a szociáldemokraták.

A Bethlen kormány a Tanácsköztársaság felforgatása, és az ellenforradalom maradványait is felszámolta, a szakszervezetek működését engedélyezte, sajtó, szólás, és gyülekezési szabadságot biztosította, politikai amnesztiát hirdetett azokkal szemben is, (!) akik a királyság restaurációjára törekedtek, és fegyvert fogtak a király oldalán.

1926.-ban a nemzetgyűlés (!) törvényt hozott, amely a kétkamarás rendszert visszaállította, azonban a főrendi ház helyébe új alapon álló felsőházat szervezett. A régi főrendi ház túlnyomó többségében a nagybirtokos nemesség tagjaiból állt, és joga öröklődött. Az új felsőház négy csoportból alakult, és tagja nagy többségükben választás (!) útján nyerték el tisztségüket. A Habsburg-Lotharingiai Háznak azon tagjai, akik Magyarországon éltek, ott elegendő, előírt mennyiségű földadót fizető nagybirtokkal rendelkeztek, és magyarul tudtak (!), a korhatár elérésével a felsőház tagjai lettek. A régi főnemesek közül azok, akiknek azelőtt a főrendi házban örökös tagsági joguk volt, és a fenti feltételeknek is megfeleltek, azok saját soraikból tagokat választhattak a felsőházba. Az ő képviseletük létszáma feleannyi volt, mint a törvényhatóságok: vármegyék, városok által választottaké, ezek a legnagyobb csoportot alkották, a felsőház harmadát. Hivatalból lettek a felsőház tagjai bizonyos méltóságok, és hivatalok képviselői, két főrabbi, továbbá a legfelsőbb bíróságok elnökei és mások. Az egyetemek, egyéb közművelődési intézmények, úgyszintén a kereskedelem, az ipar, a mezőgazdaság, és a szabad foglalkozások országos szervezetei választás útján (!) küldték be képviselőiket. Végül 44 tagot a kormányzó nevezhetett ki.

A 244 tagú felsőház, és az általános, egyenlő a városokban titkos, a vidéken 1939.-ig nyilt választás útján öt évre választott 245 tagú képviselőház együttesen alkotta az országgyűlést, mely a törvényhozást gyakorolta. A miniszterelnököt, és a kormány tagjait a kormányzó nevezte ki, és bocsájtotta el, de az országgyűlésnek (!)tartoztak felelősséggel.


Látható, hogy sokkal kisebb volt a kormányzó hatásköre, mint például Hitleré, vagy akár Kádár Jánosé, és talán a mostani rendszernél is bizonyos szempontból hatékonyabb volt.


2011. szept. 7. 12:47
 1/8 anonim ***** válasza:
papíron az volt.
2011. szept. 7. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
36%
Annyira,hogy börtönbe keültek az ellenzékiek,éheztek az emberek ,miközben felesleges csinadatrák közepette öneppeltek a kormánypártiak,lovaggá ütöttek,szórakoztak,fényűztek... Az is tény,hogy Horty a maga módján emberséges volt és vaéóba nszeretet a hazáját,de hogy a rendszer amit irányított nem volt demokratikus az biztos,mintahogy a mostani helyzet se kezd azzá válni!!
2011. szept. 7. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
82%
Mért kellene egy rendszernek demokratikusnak lennie? A demokrácia az emberiség halála.
2011. szept. 7. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Erősen autokratikus vonásokat mutató rendszer volt, de az autokrácia szót gyakran a despotizmus, a zsarnokság és a diktatúra szinonimájaként használják.

E fogalmak pontos jelentése más: az autokrácia nem feltétlenül zsarnoki vagy diktatorikus.

Az éhezés pedig a Trianonban elszakított, felszabdalt, életképtelenné nyomorított gazdaság következménye, amely nyersanyaglelőhelyeinek nagyrészét, a politikai elszigeteltség miatt piacainak nagyrészét is elveszítette.

Nemkülönben köszönhető volt az ország megszállásának, és kirablásának a román hadsereg részéről, ami a Tanácsköztársaság regnálásának volt negyrészben eredménye.

Mindez egybeesett a nagy gazdasági világválsággal, amelynek okán másutt is, például amerikában is éhezett az emberek egy része.

Horthy gazdaságpolitikája ebből az állapotból sikeresen kitört, és a háború kitöréséig hatalmasat fejlődött a gazdaság. Sajnos a gazdasági fejlődés, és a politikai érdek egybeesett Németország felemelkedésével, és későbbi bukásával.

2011. szept. 7. 14:39
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

"Mennyire volt diktatorikus, antidemokratikus a Horthy rendszer?"


Autoriter és demokratikus elemeket vegyítő rendszer volt. A politikai jogok szempontjából kb. a mai Oroszo.-ra hasonlított, de az állampolgári jogok biztonsága nagyobb volt.


Pl. aki ellenzéki volt, az ha nem volt szélsőséges, akkor nem kellett attól tartson, hogy lecsukják vagy véresre verik. Szélsőbalosokat és szélsőjobbosokat viszont zaklattak, letartóztattak, nagyon ritkán meg is öltek.


Volt választás, de nem volt szabad és szabályos a mai mércék szerint. Úgy volt megszervezve, hogy mindig a kormánypárt nyerjen. Viszont ez mégsem volt olyan teljesen megrendezett kamu választás, mint a kádári és hitleri választások, hanem a kormánypártnak mindig alkalmazkodnia is kellett ahhoz, hogy nyerni tudjon. A kormánypárt állandóan változott és cserélődött, ahogy a kormányok is változtak és cserélődtek.


Elméletileg a kormányt közakarattal le lehetett váltani, ez a rendszer demokratikus vonása. Gyakorlatilag azonban a szélsőséges ellenzéket kizárták, a mérsékeltet kooptálták, így a gyakorlatban nem lehetett leváltani a kormányt, viszont lehetett befolyásolni.


Vidéken általában nyílt szavazás volt, és sok helyen csak egy jelölt indult, szóval nagy meglepetések általában nem voltak lehetségesek.


Csak Budapesten volt olyan erős az ellenzék (liberálisok és baloldal), hogy 1-szer sikerült majdnem összehozniuk egy önkormányzati győzelmet. Ezt azonban jogi furfangokkal sikerült keresztülhúzni. Szóval elvileg győzhetett az ellenzék, gyakorlatilag nem.


"Látható, hogy sokkal kisebb volt a kormányzó hatásköre, mint például Hitleré, vagy akár Kádár Jánosé"


Ugyan már, Hitlert, Kádárt és Horthyt nem lehet egy lapon említeni, 3 teljesen különböző eset.


Kádár idején a sajtó állami monopólium volt, nulla vélemény- és gyülekezési szabadság volt, egypártrendszer, stb. Teljesen más világ, mint a Horthy-rendszer. Hitler államát pedig teljesen abszurd bevonni egy ilyen összehasonlításba.

2011. szept. 7. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

ma 13:33


Ha nincs más mondanivalód, mint felmondani egy 1955-ben az óvodában tanult leckét, akkor szerintem fölösleges hozzászólnod :)))

2011. szept. 7. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
89%

"Az éhezés pedig a Trianonban elszakított, felszabdalt, életképtelenné nyomorított gazdaság következménye"


Éhezés? Kb. 1-1,5 millió ember élt abszolút szegénységben, pont annyi, mint ma.

2011. szept. 7. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Éppen azt említettem, hogy az összehasonlítás más valós diktatúrákkal alaptalan. Azért írtam le, mert egyesek képesek a Horthy rendszerre úgy utalni, mintha az egy mai értelemben vett "keményvonalas" diktatúra lett volna.

Amúgy pedig valóban "hárommillio koldus országa" voltunk, de nem véletlenül, és nem ok nélkül. Ma sem jobb a helyzetünk, de mások voltak a körülmények akkor, és mások ma.

Ezenfelül más volt a fejlődés üteme 1920-1940 között, és egészen más (siralmas) 1990-2010 között.

2011. szept. 7. 21:38

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!