A magyar emberek többsége miért viszolyog a gondolattól, hogy a jövőben robotok fogják végezni a munkák abszolút többségét és az embereknek rengeteg szabadidejük lesz?
Nem értem, hogy miért nem akarnak a magyarok jólétben élni.
Olyanokat hallok, hogy akkor megszűnik az élet értelme, ami a munka reggeltől-estig, mert az ember ezzel teljesíti be az életét és ilyet csak a dologtalan, munkakerülők akarnak, mert lusták dógozni és ehhez hasonlók.
Hogyan lehet így gondolkodni? Miért nem kell a szabadidő, amikor azt csinálhatjuk, amit szeretünk? Nem értem ezt a mentalitást, ami itt szembejön velem.
Látom még mindig nem fogod fel,hogy az alapjövedelemből nem lehet megélni,de nem is ez a célja.
Az alapjövedelem azt szolgálja,hogy a melós ne legyen 100%-ban kiszolgáltatva az uraságoknak.
Miért?
Mit tud kezdeni a melós 50 ezer forinttal?
Ha már ennyire ettől kell félni, akkor én inkább egy erős szakszervezetre szavazok.
Az alapjövedelemre szánt pénzt meg tolják az Eü-be, oktatásba, fejlesztésbe.
Nem értem, hogy miért nem akarnak a magyarok jólétben élni.
Azért, mert a munkanélküliség eredménye nem a jóllét, hanem a nyomor. Nem a sok szabadidő fáj, hanem az, hogy nem lesz miből megélni.
Ez a rendszer olyan helyeken működik ahol az állam nem pénznyelő és nem korrupt.
Úgy történne, hogy a robotizált gyárak javaiból mindenki részesedik méghozzá először méltányosan, hogy kiegyenlítődjenek a különbségek, utána meg egyenlően
És mivel a magyarok elképzelhetőnek tartják a tapasztalatok alapján, hogy az állampolgárok nagy része ki lenne zárva a játszmából ezért nem szeretnének ilyesmit...
Meg a nyugdis se biztos, de ugye sokan szentul hiszik hogy az alapjovedelem kitermelheto...
Mellesleg, en inkabb melozok 300 ezerert, mind otthon logassam a labam a sok szabadidombe 100 ezerert. Mert hogy a alapjovedelem ugyanugy nem lenne eleg semmire sem mint most a minimalber.
Ha az emberek helyett a robotok dolgoznak, az maximum a mozikban lesz.
Tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket:
1. A közlekedés fejlődésével a kevesebbet dolgozol? Azt az időt amit a gyorsabb közlekedéssel megspórolsz 300 évvel ezelőtthöz képest, azt munkával, vagy pihenéssel töltöd?
2. A fejlett ipari technikák által több lett a pihenőidő a gyárakban, vagy nőtt a termelés?
Ezt nem lehet felosztani munkakerülő/munkakedvű emberek vitájára.
Egyrészt a robotizáció realitás: egyre több cég települ az anyaországába a Távol-Keletről, mert egy magasabb egyszeri beruházással hosszabb távon jobban kijön, mint az emberi munkaerő megfizetésével megfejelve az áru szállításával.
Azt se felejtsük el, hogy a robotok egyre olcsóbbakká válnak, míg az emberi munka ára minimum stagnál, de inkább általában növekszik.
Azt is megértem, aki szerint a felszabaduló idő megosztja majd az embereket; sokan nem tudnak mit kezdeni vele, illetve lekötetlen energiák maradnak. Jelenleg nagyon komoly hatástanulmányok, sőt, talán inkább jövőbelátók kellenek ahhoz, hogy felmérhessük, milyen következményekkel is járna ez az átrendeződés. Például első körben a közlekedés alakulna át drasztikusan, azután az árak, a kereslet-fogyasztás is nagy valószínűséggel, hiszen a több szabadidő más jellegű felhasználást feltételez - ha megfigyeled, nagyon sok terméket azért adnak el, mert felgyorsít/megkönnyít egy adott, több időt igényelő munkafolyamatot.
Azt sem tudjuk, ha tényleg mindenki azt csinálhatná, amihez kedve vagy tehetsége van, az milyen folyamatokat indítana el. Valószínűleg kedvezőket, hiszen az önként és boldogan dolgozó ember egész más végterméket állít elő (legyen az árucikk vagy szolgáltatás), mint a kényszerből és rosszkedvűen dolgozó.
Először is nem csak a magyarok fővel ahol félnek.
Másrészt, kb 50 évre vagyunk ettől...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!