Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ti egyetértenétek az alábbi...

Ti egyetértenétek az alábbi változtatással?

Figyelt kérdés
Ne kapjon választójogot az, aki nem végezte el az általános iskolát. Indok: Aki az általános iskolát se tudta elvégezni, az gyakorlatilag írni-olvasni se tud, és egyszerűen nem rendelkezik elég rálátással a politikára, nem tudja hogy működik a választási rendszer, stb., tehát magyarul nem tud felelős döntést hozni. (Az hogy valakinek magasabb végzettsége van, még nem garantálja azt, hogy tájékozott lesz a politikával kapcsolatban, de ha valaki a 8 általánost se végezte el, az garantálja hogy tájékozatlan és könnyen félrevezethető, adott esetben megvehető.) Mi a véleményetek?

2017. ápr. 15. 13:14
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

Nem értek vele egyet, mert csak feltételezésen alapul az állítás, és emellett nem garantálja az általad megfogalmazott célok elérését, viszont kizárja, hogy egy társadalmi réteg az érdekét jogszerűen érvényesítse. Sérül többek között az egyenlő bánásmód és az ártatlanság vélelme is azt sugallva, hogy az alacsony iskolázottságúak kevésbé becsületesek, holott a kettő között valójában nincs összefüggés.


"A 2011-es népszámlálás adatai alapján a választásra jogosultak kb. 5%-a nem végezte el a 8 általánost."

- 2011-es adat, és ez meredeken zuhan. Az általános iskolai végzettség nélküli emberek túlnyomó része idős.


" Ha pedig a gimnáiumra és a szakmaira lenne korlátozva az egy jelentősebb szám lenne, még ösztönzően is hathatna azokra akik abbahagyják az iskolát"

Képzelem, hogy mennyire életszerű: valaki azért nem megy tanulni, hogy később jobb munkahelye legyen, hogy többet kereshessen, vagy nagyobb eséllyel legyen egyáltalán munkahelye, mint amúgy, de azért viszont igen, hogy SZAVAZHASSON! Képzelem, hogyan sírnak az emberek, négyévente, hogy nem szavazhatnak, mert nem fejezték be az általánost. Bizonyára ezért van mindig 150%-os részvételi arány a választásokon! :D Vannak, akiktől tényleg megvonnám a szavazati jogot, de ez nem iskolához kötött. :)



A közügyektől való eltiltást hosszabbítanám meg és bővíteném nagy mértékben, és fokoznám bizonyos értelemben. Pl. végleges eltiltás képviselői jelöltségtől és képviselői tisztség gyakorlásától bizonyos bűncselekmények elkövetése esetén, meg hasonló. Képviselőjelöltekkel végeztetnék egy nem kicsit szigorú tesztet az állampolgári és közügyi ismeretekről. A szavazás egy más dolog.


A csalások megakadályozására más módot kell találni, ennek jegyében nem lehet bármilyen csoportok etnikum vagy végzettség szerint a jogot korlátozni. Ilyen pl. a szervezett szállítás tiltása volt régen, amit a Fidesz törölt.

2017. ápr. 27. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 A kérdező kommentje:

És mégis milyen érdeke van annak a társadalmi rétegnek? Kérdezz meg ilyen embereket hogy miért arra a pártra szavaznak, amelyikre, nem fogják tudni (normálisan) megindokolni, mert (bocsánat, de ez az igazság) buták mint a föld.

Akkor nem sérül az egyenlő bánásmód ha 18 év alattiak nem szavazhatnak? Nem kötekedni akarok, csak egy kérdés.

Az utolsó két bekezdéseddel viszont nagyon egyetértek.

2017. ápr. 27. 16:53
 23/27 anonim ***** válasza:

"A kenyeret és cirkuszt a demokrácia rákfenéje, az a végzetes betegség, amiből nincs gyógyulás. Általában először a demokrácia gyönyörűen működik.

Azonban, amikor az állam egyszer csak kiterjeszti ezt a döntéshozatali módot minden élő testre, legyen az termelő vagy élősködő, az a nap lesz az állam végének kezdete.

Amikor ugyanis a plebs felfedezi, hogy korlátok nélkül szavazhat meg magának kenyeret és cirkuszt, és a politikai közösség termelő tagjai nem állíthatják meg ebben, akkor meg is fogja tenni, míg az államot halálosan ki nem vérezteti, vagy annyira meg nem gyengíti, hogy elesik az első hódítónak - a barbárok betörnek Rómába."

2017. ápr. 28. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:
64%

Nézd, attól, hogy iskolázatlanok, még nem biztos, hogy buták, vagy hülyék. Lehet, hogy nem ismerik a kovalens kötés fogalmát, bár szerintem a legtöbb ember, aki tanulta, az is elfelejtette már.


Az, hogy milyen érdekeik vannak, amiket jogukban áll érvényesíteniük, az az ő dolguk. Ennyi erővel beszólhatnának a milliárdosok, hogy vegyük el a minimálbéresek vagyonát, mert miféle igényeik lehetnek azoknak, és úgysem tudnak a pénzzel bánni, mert ha tudnának, akkor lenne pénzük.


Rosszul közelíted meg a kérdést. A választási jog alanyi jogon jár, és nem abból, hogy valakinek mi alapján dönt, milyen érdekei vannak. Vannak jól körülírt korlátozások a választójogra nézve: orvosi esetek, életkor, bírói ítélet, de a végzettség nem ilyen, és jól is van így.

Ha létrehoznánk egy vonalat, akkor azt a mindenkori képviselők érdekeik szerint emelhetik, tolhatják le manipulálva ezzel a választások eredményét, és ez demokráciaellenes. Tehát a végső szándékoddal pont ellentétes lenne hosszútávon.

2017. ápr. 28. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:
Egyébként ismerek egy általánost sem végzett nagykorút; nem buta, nem is értelmetlen, van véleménye a politikusokról és átlagosan vagy kicsit talán jobban tájékozott a napi politikában. Arról van szó nála, hogy állami gondozott volt, és nem motiválták kellően a felügyelői. Szabadulni akart a suliból, dolgozni. Kitanult egy szakmát, és azóta robotol a két gyerekéért és a feleségéért, meg magáért. Nem hinném, hogy ismét visszaülne, bár még nincs harminc, de átlagosan intelligens.
2017. ápr. 28. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 A kérdező kommentje:

#24 és #25 (gondolom ugyanaz a személy vagy): Azt kell mondanom hogy sok mindenben igazad van. Viszont akkor ennyi erővel miért nem szavazhatnak a 18 éven aluliak? Nekik is vannak érdekeik, pl. egy olyan közoktatási rendszer létrehozása, amiben versenyképes tudást kapnak, meg hát végülis az is érdekük hogy megéljen a családjuk úgy hogy a szüleiknek van szabadidejük, amit velük tudnak tölteni. És ha egy általánost nem végzett ember lehet "nem értelmetlen", és tájékozott a politikában, akkor egy középiskolás diák is lehet, aki még nem 18.

Írsz egy illetőről, aki nem végzett általánost, de "Kitanult egy szakmát". Nem kötekedésből, de szakmát hogy tanulhatott ha nem volt meg a 8 általánosa?

2017. ápr. 28. 13:49
 27/27 anonim ***** válasza:

Igen, ugyanaz vagyok (21. is.). :) Az utóbbi gondolat csak későn jutott az eszembe. A 18 éves választási korhatár szerintem is magas, és rossz elgondolás, hogy nagykorúsághoz kötik. Már csak azért is, mert ha egy 16 éves személy házasodik (van rá jogi lehetőség Magyarországon), akkor nagykorúsodik, vagyis akkor már szavazhat, pedig nem lesz szellemileg érettebb a házasságkötéstől. Ez az elv nem állja ki az ésszerűség próbáját, csak egy oldalról következetes próbál maradni.

Egyébként büntetőjogban is megvan ennek a következménye.


Próbálom megfejteni, hogy a következetességen túl jogi szempontból milyen magyarázat lehet arra, hogy a nagykorúsággal jár csak a szavazójog, és pont a büntethetőség jutott az eszembe (választási csalások kapcsán), de ez csak fikció a részemről.

Volt olyan elképzelés is, hogy nagykorúságig a szülő képviselje a gyermek szavazói jogát, amivel azonban nem értek egyet, hiszen könnyen elképzelhető, hogy a két szülő meggyőződése eltérő, és akkor melyikük, hogyan?)


Mondjuk, az is érdekes, hogy szinte már minden OKJ-s tanfolyam érettségihez kötött, talán még a takarítói is, de valaki simán lehet képviselő érettségi vagy talán még általános nélkül is. (Wittner Mária pl., de Farkas Flóriánról is ki tudja, milyen végzettsége van, bár papíron szinte még dr. is :D) Na ezzel pl. már nem értek egyet, pedig gondolom, a jogkövetkezetesség alkalmazása volt itt a cél, vagy eszébe nem jutott senkinek, de mégis.


Nem tudom, hogy történt, nem vagyunk már beszélőviszonyban, hogy megkérdezzem, és amikor megismerkedtünk, még nem tudtam, hogy nincs általánosa sem, ez később derült csak ki, hiszen nem újságolta társaságban. Nyilván csalás (tévedésbe ejtés) által, de jogsit is szerzett, nem nagyon feltételezik a fiatalemberekről, hogy nincs általánosa, főleg, ha nem cigány, átlagosan jól szituált, kulturáltan viselkedik, választékosan is beszél. Egyszer-kétszer kérik, ha egyáltalán, de ez csak formaiság, kimagyarázza, és túllépnek rajta, megfeledkeznek róla. Nem tudom, hogy hol tanulta, és hány évesen, annyira részletesen nem ismerem az életét, és nem is érdekel. Gondolom, egy századrangú felnőttképző lehetett, de az is, hogy csak egy vállalkozó mellett, és nincs róla papírja. Tégy próbát, ha nem hiszed!

Egyébként állami gondozottaknál szerintem ez egyáltalán nem egyedi.

2017. ápr. 29. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!