Mire alapozzák azt sokan, hogy a rendszerváltás óta egyáltalán nem közeledtünk a Nyugat szintjéhez a gazdasági fejlettség tekintetében?
A Google adatai alapján megvizsgáltam az egykori szocialista országok GDP-jét 1995-ben és 2015-ben, valamint néhány jelentős nyugati országot is hozzávettem.
Az egykori szocialista országok (Magyarországot is beleértve) erőteljesebb ütemben növekedtek, mint a fejlett nyugatiak, s ez számomra azt jelenti, hogy a különbségek csökkentek.
Néhány példa:
Lengyelország: 139,4 milliárd USD (1995) -> 474,7 milliárd USD (2015) -> 340,5%-os emelkedés
Románia: 37,6 milliárd USD (1995) -> 177,9 milliárd USD (2015) -> 473,1%-os emelkedés
Magyarország: 46,1 milliárd USD (1995) -> 120,6 milliárd USD (2015) -> 261,6%-os emelkedés
Ehhez képest 200% feletti növekedést a nyugati országok közül egyedül az Egyesült Királyság tudott produkálni. Az 1995-ös GDP-hez (1,237 billió USD) képest 2015-ben 2,848 millió USD-t termelt az ország, ez 230,2%-os emelkedés.
A többi ország 200% alatt maradt:
Németország: 2,591 billió USD (1995) -> 3,355 billió USD (2015) -> 129,4%-os emelkedés
Franciaország: 1,609 billió USD (1995) -> 2,421 billió USD (2015) -> 150,4%-os emelkedés
Ezek alapján lassan, de biztosan igenis zajlik a felzárkózás.
Megtelt a pöcegödör, te meg kapsz egy kiskanalat, hogy ne kézzel kelljen kimerned belőle a szart. Ha lassan is, de fejlődtél, mert legalább nem lesz szaros a kezed. Igaz hogy a szomszéd 10 éve szivattyút használ, de te is kezdesz felzárkózni...
Vagy kapsz egy biciklit, hogy ne gyalog kelljen munkába járnod. Igaz hogy a szomszédnak 10 éve autója van, ami télen fűt, nyáron klímás és elfér benne az egész család. De te fejlődsz...
Egy-egy országban nem GDP-k élnek hanem polgárok. Következésképpen azt kell nézni ők hogyan élnek. Magyarországon ma is töredéke a bér a nyugatinak. Német és magyar orvos esetében 10-szeres a különbség. Nemrég hangzott el a tévében hogy Magyarország Európa legkorruptabb állama. A társadalmi igazság tekintetében sem Mátyás országa lettünk és meg sem közelítjük a nyugati országokét. Márpedig ahol igazság van, ott általános jólét is van. Igazság hiányán sok mindent lehet érteni, korrupciót, közpénzek ellopását, alacsony béreket, gazdagok közpénzekből való támogatását, stb. Magyarországon a becslések szerint 36 000 rabszolga él, no nem láncra verve hanem szinte olyan sorsban. Óriásiak a társadalmi különbségek, vagyis vannak ezer hektárokat birtokló milliárdosok és nincstelen elnyomottak, akár a sötét középkor feudalizmusában.
A GDP adatairól egyik könyvelő ismerősöm jut eszembe aki tetszőlegesen játszik a számokkal annak érdekében hogy a lehető legkevesebb adót kelljen befizetnie a vállalkozónak és a lehető legtöbb támogatást vegye ki onnét.
Ezek után legyünk büszkék amiért a győztes keleti blokk egyik állama vagyunk. Valaha a keleti blokk legvidámabb barakkja voltunk, ma meg a legpesszimistább és legkorruptabb és leg élhetetlenebb. Hát ez szép eredmény!
Az átlagbér Magyarországon viszonylag magas, 200 000 Ft feletti. Tudod miért? Mert van akinek havi 63 000 000 Ft a bére azaz 63 millió Ft. Vagy 93 000 Ft-os órabér is van a nap 24 órájában munka nélkül, egyik "sikeres" gázszerelőnek. Ja és az említett rabszolgák bére 20 000 Ft havonta és őket bele sem számítják az átlagba mert ők papíron már nem is léteznek.
Na meg ugye a számok ereje, ezt használja a kormány is propagandának.
Csak nem mindegy, hogy 1000 forintból lesz 2000 forintod, és vered a melled hogy 2x annyi pénzem van. A szomszédnak meg 100.000 forintja van, lesz belőle 150 ezer, neki meg csak 1,5x annyi pénze lett, tehát én vagyok a jobb...
Az már viszont sokkal elszomorítóbb a számokat nézve, hogy hozzánk képest a környező országok is sokkal jobb ütemben fejlődtek, és egykori "élmezőnyből" lassan sereghajtók leszünk.
Egy ország gazdasági fejlettséget nem a GDP, sokkal inkább a GDP/fő mutatja.
1995 volt a mélypont sok év recesszió után, ha onnan nézzük, akkor jobban fejlődött az ország.
Viszont szerintem jobb összehasonlítási alapot ad, ha 1989-90-et vesszük alapul. Akkor Németországban, Ausztriában a GDP/fő kb. 3-4-szerese volt a magyarországi értéknek. Manapság is ugyanekkora a különbség, így nem kerültünk közelebb az áhított, célként felvázolt, beígért nyugati fejlettséghez, ezért sokan csalódtak a rendszerváltásban (a 90-es évek elején ráadásul 1 millió munkahely is megszűnt hirtelen), majd az EU csatlakozásban is. Elmondható, hogy többet, jobbat vártak az emberek.
Az 1 főre jutó GDP egy átlag,nem egyenlő arányban oszlik meg.
Érdekesebb lenne megnézni a móduszt.
Mindenképpen történik felzárkózás a nyugat felé, csak ezt nem nagyon venni észre, mert benne élünk.
Ha visszatekint az ember, akkor azért látszik, hogy nem trabantokkal közlekednek az emberek és hétvégeken sem a ladájukat lakatolgatják, hanem jelenleg a suzuki van abban a (lenézett, lesajnált) státusban, amiben egykor a trabant volt.
Az öltözködés terén is fejlődés van, a műszaki cikkek (telefon, hűtő- mosógép, mikró, TV, számítógép, stb) pedig gyakorlatilag a nyugatival azonosak.
Attól függ milyen adatokat nézünk. Ezek alapján az életszínvonalbeli különbség pl. inkább még nőtt is:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!