Támogatnátok a bölcsészkaros szakokon a matematika kötelező tantárggyá tételét?
Ha jól tudom a bölcsészkarok az ókori és középkori tradíció szerint leírt "Hét Szabad művészet" által definiálják magukat, angol nyelvterületen például "Liberal Arts"-nak hívják a bölcsészkart.
Namármost ennek a hagyománynak ugyanolyan fontos része volt a matematika, mint mondjuk a filozófia, ami máig kötelező tantárgy minden bölcsészkaros szakon, még a nyelvszakokon is.
Ha úgy nézzük, a matematika a filozófia egyik formája, hiszen abból alakult ki. Egy olyan filozófia, ami axiómák által be van határolva a logika útjára.
Biztosan mindenki észrevette már, aki haladt végig a középiskolai matematika tananyagon, hogy ahogy egyre nagyobb matematikatudást szerez, úgy szól a matematika egyre kevésbé arról, hogy valamit "ki kell számolni" (ami leginkább a matematika egyik alapvető ága, az aritmetika témakörébe tartozik) és szól egyre jobban arról, hogy logikus következtetéseket kell levonni adott állításokból.
Ebből rá is jön, hogy a matematika miért kötődik szorosan a filozófiához, és miért tartozott a hét szabad művészet közé.
Természettudományos szakokon természetesen kötelező a matematika, hiszen a matematika egy remek eszköz arra, hogy modelleket építsünk, összefüggéseket keressünk világunk működésében, viszont a matematika olyan dolgokban is képes elméleteket felállítani, amik a valóságban nem léteznek és ismét inkább hasonlítanak filozófiára, mint természettudományokra. Ezt hívják elméleti matematikának.
Ezen sorokat végiggondolva támogatnátok, hogy a bölcsészkaron ugyanolyan kötelező és fontos tantárgy legyen a matematika, mint a filozófia?
"még a korai 19. század kémikusai is foggal-körömmel harcoltak a matematika kémiába való bevezetése ellen "
Ezt én kétlem, de az tény, hogy a kémia 100 %-ban leképezhető matematikailag. Ahogy a fizika is. A filozófia meg nem.
"Bocsi, hogy ilyet kérdezek. De te matematikus vagy?"
Nem vagyok, de jól megy és hobbi szinten foglalkozom vele. Egyébként középiskolában kifejezetten rosszul ment a matek, és pont azért, mert nem bírtam elfogadni, hogy már nem olyan dolgokat csinálunk, amiket csak "ki kell számolni." Nem vettem észre, hogy hibás felfogás a matematikát az aritmetika és az alapfokú algebra egyre bonyolultabb feladataiként értelmezni. Dühöngtem amikor megláttam egy valószínűségszámítást, egy logikai úton egyszerűsítendő algebrai egyenletet, vagy egy függvényes példát aminek a lényege a függvényvizsgálat, gondolván, hogy "ebben mégis mit számoljak ki?"
"A filozófia meg nem"
Fordítva. Nem a filozófia képezhető le matematikával, hanem a matematika képezhető le filozófiával. :)
Nem,nem támogatnám.
Semmi realitása nincs az ötletnek.
Persze,nyilván régen máshogy oszlottak meg a "tantárgyak",sőt régen sok polihisztor rohangált,aki "mindenhez" értett,de érdemes lenne összehasonlítani az akkori ismeretanyagot a maival.
Ég és föld a különbség.
Max akkor lenne realitása az ötletnek,ha annyit tanítanának,mint amennyit a görögök tudtak és használtak,de a 21.században ne akarjunk már visszafejlődni kr. e. 700-ig,épp elég volt egyszer megtenni ezt az utat.
"Logikát több féléven át oktatnak matematikusoknak, hogyne lenne köze a filozófiához."
Én azt állítottam, hogy a matematikának nincs köze a filozófiához, ezt is abban az értelemben, hogy a matek nem egyenlő a filozófiával. Logikáról részemről szó sem esett.
" Matematikán végeztem, és már az első félév után megváltoztatta a hozzáállásomat. Elkezdtem máshogy írni, beszédben elkezdtem jobban figyelni a pontosságra stb."
Fentiekből úgy látszik még jobban kell figyelned, tehát meglehet, a szükségesnél kevesebb logikát tanítottak neked, vagy eleget, de nem elég jól.
Egyáltalán nem támogatnám.
Először is te most szerintem nagyon leragadtál a filozófiánál, mikor egy bölcsészkaron sokkal több dolgot lehet tanulni.
Ott van például a szociológia, ami alapból abból a kezdett el kifejlődni, hogy az emberekre is megpróbáltak ÁLTALÁNOS törvényeket megalkotni, de egy idő után rájöttek, hogy nem lesznek ÁLLANDÓK.
Szóval én egyáltalán nem támogatnám, inkább csökkenteném a többi karon is vagy legalább reális, tényleg használandó dolgokra helyezni a hangsúlyt.
#15
A "köze van" kifejezés tranzitív, azaz ha a matematikának köze van a logikához (mivel a logika a matematikának és a filozófiának is egy ága), a logikának pedig köze van a filozófiához, akkor a matematikának köze van a filozófiához. Sehol nem állítottam hogy egyenlő lenne vele. Te szerintem nem csak logikát nem, hanem olvasni sem tanultál meg rendesen. Értelmes, sértegetések nélküli vitát sem.
"A "köze van" kifejezés tranzitív, azaz ha a matematikának köze van a logikához (mivel a logika a matematikának és a filozófiának is egy ága),"
Más a matematikai logika és más a filozófiai.
A tranzitivitás meg ravasz fogalom, mert én is állíthatom, hogy a mars bolygónak köze van ahhoz, hogy én mikor ébredek és igazam is lenne, csak hát, keveseket hatnék meg vele. Ennyit a logikáról és annak hasznáról, a te vonatkozásodban.
Ha még mindig nem tűnne fel, nem sértegetni, hanem ébresztgeni akarlak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!