Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Támogatnátok a bölcsészkaros...

Támogatnátok a bölcsészkaros szakokon a matematika kötelező tantárggyá tételét?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom a bölcsészkarok az ókori és középkori tradíció szerint leírt "Hét Szabad művészet" által definiálják magukat, angol nyelvterületen például "Liberal Arts"-nak hívják a bölcsészkart.



Namármost ennek a hagyománynak ugyanolyan fontos része volt a matematika, mint mondjuk a filozófia, ami máig kötelező tantárgy minden bölcsészkaros szakon, még a nyelvszakokon is.


Ha úgy nézzük, a matematika a filozófia egyik formája, hiszen abból alakult ki. Egy olyan filozófia, ami axiómák által be van határolva a logika útjára.


Biztosan mindenki észrevette már, aki haladt végig a középiskolai matematika tananyagon, hogy ahogy egyre nagyobb matematikatudást szerez, úgy szól a matematika egyre kevésbé arról, hogy valamit "ki kell számolni" (ami leginkább a matematika egyik alapvető ága, az aritmetika témakörébe tartozik) és szól egyre jobban arról, hogy logikus következtetéseket kell levonni adott állításokból.


Ebből rá is jön, hogy a matematika miért kötődik szorosan a filozófiához, és miért tartozott a hét szabad művészet közé.



Természettudományos szakokon természetesen kötelező a matematika, hiszen a matematika egy remek eszköz arra, hogy modelleket építsünk, összefüggéseket keressünk világunk működésében, viszont a matematika olyan dolgokban is képes elméleteket felállítani, amik a valóságban nem léteznek és ismét inkább hasonlítanak filozófiára, mint természettudományokra. Ezt hívják elméleti matematikának.



Ezen sorokat végiggondolva támogatnátok, hogy a bölcsészkaron ugyanolyan kötelező és fontos tantárgy legyen a matematika, mint a filozófia?



2017. jan. 27. 22:20
1 2 3 4 5
 11/44 anonim ***** válasza:
0%

"még a korai 19. század kémikusai is foggal-körömmel harcoltak a matematika kémiába való bevezetése ellen "


Ezt én kétlem, de az tény, hogy a kémia 100 %-ban leképezhető matematikailag. Ahogy a fizika is. A filozófia meg nem.

2017. jan. 27. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/44 A kérdező kommentje:

"Bocsi, hogy ilyet kérdezek. De te matematikus vagy?"


Nem vagyok, de jól megy és hobbi szinten foglalkozom vele. Egyébként középiskolában kifejezetten rosszul ment a matek, és pont azért, mert nem bírtam elfogadni, hogy már nem olyan dolgokat csinálunk, amiket csak "ki kell számolni." Nem vettem észre, hogy hibás felfogás a matematikát az aritmetika és az alapfokú algebra egyre bonyolultabb feladataiként értelmezni. Dühöngtem amikor megláttam egy valószínűségszámítást, egy logikai úton egyszerűsítendő algebrai egyenletet, vagy egy függvényes példát aminek a lényege a függvényvizsgálat, gondolván, hogy "ebben mégis mit számoljak ki?"



"A filozófia meg nem"


Fordítva. Nem a filozófia képezhető le matematikával, hanem a matematika képezhető le filozófiával. :)

2017. jan. 27. 23:07
 13/44 anonim ***** válasza:
28%

Nem,nem támogatnám.

Semmi realitása nincs az ötletnek.

Persze,nyilván régen máshogy oszlottak meg a "tantárgyak",sőt régen sok polihisztor rohangált,aki "mindenhez" értett,de érdemes lenne összehasonlítani az akkori ismeretanyagot a maival.

Ég és föld a különbség.

Max akkor lenne realitása az ötletnek,ha annyit tanítanának,mint amennyit a görögök tudtak és használtak,de a 21.században ne akarjunk már visszafejlődni kr. e. 700-ig,épp elég volt egyszer megtenni ezt az utat.

2017. jan. 27. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/44 anonim ***** válasza:
87%
Logikát több féléven át oktatnak matematikusoknak, hogyne lenne köze a filozófiához. Matematikán végeztem, és már az első félév után megváltoztatta a hozzáállásomat. Elkezdtem máshogy írni, beszédben elkezdtem jobban figyelni a pontosságra stb. Ez főleg a logika tárgy és a rengeteg egyéb bizonyítás szüleménye volt, mert ezt a kettőt nem lehet elnagyvonalúskodni. Ettől függetlenül biztosan nem tenném kötelezővé a bölcsészeknek, mert oda sokan a matek elől menekülnek. Szerintem ha valaki pl. jogot, vagy akár az általad említett filozófiát elvégzi, őt is ránevelik az ilyen fokú pontosságra.
2017. jan. 27. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/44 anonim ***** válasza:
0%

"Logikát több féléven át oktatnak matematikusoknak, hogyne lenne köze a filozófiához."


Én azt állítottam, hogy a matematikának nincs köze a filozófiához, ezt is abban az értelemben, hogy a matek nem egyenlő a filozófiával. Logikáról részemről szó sem esett.


" Matematikán végeztem, és már az első félév után megváltoztatta a hozzáállásomat. Elkezdtem máshogy írni, beszédben elkezdtem jobban figyelni a pontosságra stb."


Fentiekből úgy látszik még jobban kell figyelned, tehát meglehet, a szükségesnél kevesebb logikát tanítottak neked, vagy eleget, de nem elég jól.

2017. jan. 27. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/44 anonim ***** válasza:
57%

Egyáltalán nem támogatnám.

Először is te most szerintem nagyon leragadtál a filozófiánál, mikor egy bölcsészkaron sokkal több dolgot lehet tanulni.

Ott van például a szociológia, ami alapból abból a kezdett el kifejlődni, hogy az emberekre is megpróbáltak ÁLTALÁNOS törvényeket megalkotni, de egy idő után rájöttek, hogy nem lesznek ÁLLANDÓK.


Szóval én egyáltalán nem támogatnám, inkább csökkenteném a többi karon is vagy legalább reális, tényleg használandó dolgokra helyezni a hangsúlyt.

2017. jan. 28. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/44 anonim ***** válasza:
63%

#15


A "köze van" kifejezés tranzitív, azaz ha a matematikának köze van a logikához (mivel a logika a matematikának és a filozófiának is egy ága), a logikának pedig köze van a filozófiához, akkor a matematikának köze van a filozófiához. Sehol nem állítottam hogy egyenlő lenne vele. Te szerintem nem csak logikát nem, hanem olvasni sem tanultál meg rendesen. Értelmes, sértegetések nélküli vitát sem.

2017. jan. 28. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/44 anonim ***** válasza:
28%

"A "köze van" kifejezés tranzitív, azaz ha a matematikának köze van a logikához (mivel a logika a matematikának és a filozófiának is egy ága),"


Más a matematikai logika és más a filozófiai.


A tranzitivitás meg ravasz fogalom, mert én is állíthatom, hogy a mars bolygónak köze van ahhoz, hogy én mikor ébredek és igazam is lenne, csak hát, keveseket hatnék meg vele. Ennyit a logikáról és annak hasznáról, a te vonatkozásodban.

Ha még mindig nem tűnne fel, nem sértegetni, hanem ébresztgeni akarlak.

2017. jan. 28. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/44 anonim ***** válasza:
20%
Nem, hanem megszüntetném a bölcsész szakok 90%-át, mert semmire sem jók.
2017. jan. 28. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/44 anonim ***** válasza:
95%
Nem, ez nem az egyetemek feladata, a véleményem szerint, (mint ahogy a testnevelés, és egyebek sem). Én a középiskolában erősíteném meg a matekoktatást. Szint szerint felosztanám az évfolyamokat/osztályokat. Kicsit meg is emelném az érettségi nehézségét. De ez az én véleményem, nem kell vele egyet érteni. Én aggasztóbbnak tartom a természettudomány-oktatás sorsát....
2017. jan. 28. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!