Támogatnátok a bölcsészkaros szakokon a matematika kötelező tantárggyá tételét?
Ha jól tudom a bölcsészkarok az ókori és középkori tradíció szerint leírt "Hét Szabad művészet" által definiálják magukat, angol nyelvterületen például "Liberal Arts"-nak hívják a bölcsészkart.
Namármost ennek a hagyománynak ugyanolyan fontos része volt a matematika, mint mondjuk a filozófia, ami máig kötelező tantárgy minden bölcsészkaros szakon, még a nyelvszakokon is.
Ha úgy nézzük, a matematika a filozófia egyik formája, hiszen abból alakult ki. Egy olyan filozófia, ami axiómák által be van határolva a logika útjára.
Biztosan mindenki észrevette már, aki haladt végig a középiskolai matematika tananyagon, hogy ahogy egyre nagyobb matematikatudást szerez, úgy szól a matematika egyre kevésbé arról, hogy valamit "ki kell számolni" (ami leginkább a matematika egyik alapvető ága, az aritmetika témakörébe tartozik) és szól egyre jobban arról, hogy logikus következtetéseket kell levonni adott állításokból.
Ebből rá is jön, hogy a matematika miért kötődik szorosan a filozófiához, és miért tartozott a hét szabad művészet közé.
Természettudományos szakokon természetesen kötelező a matematika, hiszen a matematika egy remek eszköz arra, hogy modelleket építsünk, összefüggéseket keressünk világunk működésében, viszont a matematika olyan dolgokban is képes elméleteket felállítani, amik a valóságban nem léteznek és ismét inkább hasonlítanak filozófiára, mint természettudományokra. Ezt hívják elméleti matematikának.
Ezen sorokat végiggondolva támogatnátok, hogy a bölcsészkaron ugyanolyan kötelező és fontos tantárgy legyen a matematika, mint a filozófia?
Nem.
Bár a matematika-filozófia összehasonlítás nagyon tetszik, ezzel egyetértek. De sok olyan jó "bölcsész" típusú embert ismerek, akinek nem megy a matek, és nem lenne jó, ha emiatt kibuknának az egyetemről. Választható tárgyként viszont lehetne.
A matematikának a filozófiához semmi köze.
Ha jól megnézed, az egyik reál, a másik pedig humán tárgy.
Vannak nagy matematikusok, akik szerint egy szint fölött a matematika már-már filozófia, de ezen elmék enyhén szólva is módfelett elfogultak az általuk művelt tudományággal szemben.
Akinek nincs szüksége középiskolai szintnél komolyabb matematikára az életében, az ne tanuljon matematikát, mert ezzel értékes időt veszít, amit más ismeretek megszerzésére fordíthat.
A matematika csak azért "reál", mert ahogy fejlődtek a természettudományok, és kialakult a tudományos módszer, rájöttek a tudósok, hogy jobb eredményeket érnek el, ha a matematika logikai rendszerét és számításait segédeszközként használják fel, és ezek segítségével határozzák meg a természeti törvényeket, mintha tisztán kísérletezéssel, empirikus módszerekkel próbálnának előbbre jutni.
De a folyamat lassú volt, még a korai 19. század kémikusai is foggal-körömmel harcoltak a matematika kémiába való bevezetése ellen és kizárólag a vegyszerek öntögetésében hittek.
9-es vagyok.
Utóirat, egy történész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!