Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Horthy elvileg ellenállhatott...

Horthy elvileg ellenállhatott volna a trianoni békediktátumnak, ahogy a törökök tették a sajátjukkal?

Figyelt kérdés
Ugye nem kérdés - bár sokan nem tudják -, hogy az 1918-ban feloszlatott magyar hadsereg bucira verte volna az ellenséget. A törökök csak a békediktátum aláírása után kezdték meg a politikai és fegyveres szervezkedést és legyőzték a területeket elrabolni szándékozó támadókat. Elvileg Horthy is újjászervezhette volna még a hadsereget, miután novemberben bevonult? Illetve valaki más? A Tanácsköztársaság augusztusban megbukott, a békediktátumot csak 1920-ban írták alá. De persze az aláírás a törököket sem zavarta.

2017. jan. 15. 15:03
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
27%
Igen.
2017. jan. 15. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
95%
Arról az időszakról amiről beszélsz 1920 előtt kicsit több probléma volt itt minthogy egyből szervezkedjen. Másrészt az Antant engedélye kellett még ahhoz is hogy Horthy rendet tegyen itt az országban.
2017. jan. 15. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
93%
Nem.Más helyzet más viszonyok.
2017. jan. 15. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
21%
Igen, ellenállhatott volna.
2017. jan. 15. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 Donald J. Trump ***** válasza:
35%
S miből szervezte volna újjá a hadsereget? Stabil pénzneme sem volt az országnak (a koronából akartak valamit, de az is inflálódott, mint a rosszakarat), a hadi ellátó rendszerek kimerültek, az osztrákoktól támogatást már nem kapott volna, a kisantant országai ellenben boldogan jöttek volna Budapestre (ahogy a románok tették is). De még ha meg is próbálja - az egyértelműen egy dupla vagy semmi akció lett volna, aminek eredménye vagy az, hogy valóban több területet tarthat meg az ország, vagy az, hogy még többet veszít el. Az, hogy a törököknek bejött, nem csak szerencse kérdése - rengeteg egyéb tényező hajtotta még a malmukra a vizet (jó elhelyezkedés, érdektelenség az európai hatalmak részéről, biztos vezetés), ami a magyarok esetében nem állt fenn.
2017. jan. 15. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
88%
A tanácsköztársaság elôtt Károlyi és Linder leszereltették a frontról hazatért hadsereget, utána a tanácsköztársaság már csak motiválatlan, gyenge hadsereget tudott összeállítani, az emberek csak kényszerbôl álltak katonasorba. Nem véletlenül bukott meg a tanácsköztársaság olyan könnyen, mikor 19 augusztus 4.-én a románok a Dunáig megszállták az országot. Miután ez megtörtént, nem volt egységes kormány, csak a román vezetéssel együttmûködô Friedrich-kormány, mely egyébként az Antantnak sem volt megfelelô a békediktátum aláírásához. Ennek a következménye a Clerk-misszió, és a Huszár majd Horthy vezette egységkormány, és az Antant az új, normális egységkormány megalakulásáért cserébe parancsolta ki a románokat az országból, tehát gyakorlatilag kénytelenek voltunk engedelmeskedni nekik. Másrészt - ami még talán fontosabb - a román, szlovák, szerb kisebbség még mindig körülvette az egész országot, és Antantbarátok voltak, és az Antantnak, fôleg a franciáknak szükségük is volt rájuk (Cordon Sanitaire, Mo. területeivel megvesztegetik ôket, így az új nemzetállamok segítenek Európa közepén megállítani a Keletrôl terjendô bolsevizmust, amitôl az Antant rettegett), így bármikor "ránk szabadíthatták" volna ôket. Nem volt haderônk, nem tudtunk védekezni - az ország körül meg feldühödött, felhergelt népek milliói, akik egy hét alatt szétkapták volna az országot, és utána mégsúlyosabb diktátummal terhelhettek volna minket. A legtöbbet, amit a magyar vezetés tehetett, megtette: de Apponyi 2 órás érvelése ("3 nyelven, 2 órán át, 1 országért"), illetve Teleki etnikai térképe nem gyôzték meg Versailles-ban az ország sorsáról elôre döntött francia vezetést.
2017. jan. 15. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
34%

Megvédhette volna, csak túl gyáva volt hozzá.

Ők voltak a bátrak:


[link]


[link]

2017. jan. 15. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
62%
Sajnos valószínűleg hasztalan lett volna, még egy valós etnikai határokat is kiharcolni.
2017. jan. 15. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 meszike91 ***** válasza:
96%

Akkor már késő volt. Károlyi még tehetett volna valamit, de ő egyszerűen nem akart. Teljesen nyugodtan nézte ahogy az országot megszállják.


Horthynak már nem volt megfelelő hadserege. Addigra már teljesen megszállták az országot.

2017. jan. 15. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
10%

Nem!

Nem tisztem Károlyi védelme, különösen nem tájékozatlanok felvilágosítása e helyen, de Károlyi igen komoly francia kapcsolatokkal bírt. Fel is használta, míg Vyx (az Antant felszólítására) meg nem fenyegette. Ez után nem sokkal mondott le.


A békediktátum megszövegezésében nagyhatalmi érdekek játszottak szerepet, nem utolsó sorban az újonnan létrejövő bolsevik kormány. A nagyhatalmak mindig egyfajta egyensúly mentén döntenek. Itt új helyzet volt, kevéssé ismert, kevéssé kiszámítható, és a megbízhatatlan osztrák magyar monarchia nem volt alkalmas az egyensúly létrehozására. Több közepes ország, mint ütközőzóna, viszont jónak látszott. A korábbi magyar királyság visszaállítása a nyugat (és az USA) számára nem volt megnyugtató. A magyar érzelmi felhorgadás szereti ezt büntetésnek betudni. A helyzet rosszabb. Büntetni azt szokták, akitől tartanak. Mi csak egy beosztandó földrajzi terület voltunk. Az indiai nagykövetet Apponyiék meggyőzték előző éjszaka. De szagot fogtak, és Anglia rövid úton közölte vele, nem tenne jót a gyarmatbirodalomnak és Indiának. Semmiféle bosszúról, büntetésről nem volt szó. Az ismeretlen Szovjetunió ellensúlyozásáról viszont igen.

2017. jan. 15. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!