Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Trianon a magyarok hibája?

Trianon a magyarok hibája?

Figyelt kérdés

A mai nap láttam egy képet a facebookon, ami eléggé nagy népszerűségnek örvendett a kedvelések alapján. Erről a képről van szó: [link]

Én ezt úgy tudom értelmezem, hogy a magyarok saját hibából elbuktak, aztán szidják Trianont, holott ők a hibásak. Nekem ez jött le a képről, de lehet rosszul értelmeztem. Valaki ezen az állásponton van, hogy hülyeség 'Vesszen Trianon!'-ozni, hiszen a magyarok szúrták el, de valaki azon az állásponton van, hogy nem túl fair ez, mert a magyarok nem nagyon akartak háborút, az OMM-ként voltunk jelen a háborúban, és a Habsburgok kényszerítettek bele, hiszen a külpolitikában az ő szavuk volt nagyobb, ők rendelhették el, hogy mikor és kit támadunk meg. Valaki még azt is írta, hogy az akkori kormányfő (?) beszélt is az OMM császárával (nekünk királyával), hogy nem nagyon kellene háborúzni.


Ezek azok, amiket a kommentek alapján elolvastam. Én érdemben nem tudok mit hozzáfűzni, egyik oldalt sem képviselem. Engem csak az érdekel, hogy valaki szofisztikált módon kifejtse a véleményét a fentebb lévő kérdésemre.



2016. jún. 12. 14:44
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
23%
Gondolom a nemzetiségek nem véletlenül gyűlöltek minket annyira, amennyire gyűlöltek.
2016. jún. 12. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
80%

A kép a gagyi kategóriába tartozik, nem érdemes mondanivalót keresni benne.


Egy világháborúnak sok oka van. A lezárásának úgyszintén. A magyarok mindenképpen hibásak, de nem úgy, ahogy sok primitív szövegben olvashatod. A hiba az öntelt nemzetségi politika. Ez már 1848-ban megmutatkozott, sok kudarcunk éppen a nemzetiségeink elkeseredésből fakadó ellenállása miatt következett be.


Trianon a nagyhatalmak öntelt békéje. A győztesek meggondolatlan lépése. A vesztesek mindig rosszul járnak. Sikerült a Monarchiát (tévesen - szándékosan) a háború kirobbantójának beállítani, pedig abban a győztesek is benne voltak, továbbá elsősorban Németország.

A Monarchia büntetése az osztrákok felé egyfelől Dél Tirol elvesztése (pedig jobbára német, nem olasz) és a császárság betiltása. Mi - a nemzetiségeink önállósodási törekvései következtében - pedig nemcsak a nemzetiségek lakta területeket, de sok magyarlakta vidéket is elvesztettünk. Ennek voltak etnikai és gazdasági okai is. Erdély központja és a mai határaink között például jelentős számú románság élt mindig is. Ugyanakkor a határt azért kellett ott meghúzni, hogy a Nagyvárad - Arad fő vasútvonal románoké lehessen.

És természetesen sok más ok is volt, a döntő szerepe azonban a nagyhatalmak nacionalizmusának és cinizmusának volt.

2016. jún. 12. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
Ugye, ezek mind csak féligazságok.
2016. jún. 12. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
A tényleges politikai történésekben a népeknek, nemzeteknek közvetlenül igen csekély a szerepe (ha van egyáltalán), itt az adott ország kormányától függ elsősorban a dolog. Mint tudjuk, a kormány is emberekből áll, akik nem feddhetetlen jelleműek és nem megkérdőjelezhetetlen tudásúak és bizony sokszor nem az őket megválasztó polgárok érdekében cselekszenek.
2016. jún. 12. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 meszike91 ***** válasza:

Sok külpolitikai hibát követtünk el a háború végén. De ez a kép mindenképpen baromság. Csak provokációnak szánták...


A magyar nemzetiségi politika a maga idejében egész megengedő volt. A horvát-magyar kiegyezést nyugaton is példaértékűnek tartották.


Károlyinak erősen fel kellett volna fellépni az ország integritásának megőrzésért. A háború után 200k katonánk volt, akiket leszereltünk ahelyett, hogy a határra küldtük volna őket. Ha úgy lépünk fel, mint Törökország, akkor a Kárpát-medence nagyrésze még mindig Magyarország területe lenne.


Bizonyos szintig a mi hibánk, mert hagytuk hogy ilyenek kerüljenek hatalomra. De feltételezem a képet lájkolók nem pont erre gondoltak.

2016. jún. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 meszike91 ***** válasza:
*sok lett a fel
2016. jún. 12. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
Tipikus külföldi propaganda, nem kell foglalkozni vele. Hibáztunk, de nem csak mi. Hátba szúrtak minket azok az elnyomott nemzetiségi politikusok, akik a parlamentben és a nagy egyetemeken tanultak.
2016. jún. 12. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
Volt benne hibánk nekünk is, elsősorban a Károlyi és Kun Béláék hülyeségeik révén, de azért többségében nem a mi hibánk volt.
2016. jún. 12. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%

Trianonhoz, Magyarország szétszabdalásához sok ok vezetett. A közvetlen kiváltó ok, hogy elvesztettük az első világháborút a szomszédos országokkal, nyugati nagyhatalmakkal szemben, de a Trianonhoz vezető út már a középkorban, újkorban megkezdődött.

A tatárjárás, majd a török hódítások okozta háborúk óriási pusztítást okoztak Magyarországon, a magyarság hatalmas emberveszteséget szenvedett. A liberális bevándorláspolitika lehetővé tette, hogy a megfogyatkozó magyarok helyére új népek költözzenek. A magyar politikusok, királyok, nemesség pártolta a bevándorlást mivel kellett az olcsó munkaerő, adózók. Ezen folyamatok miatt a magyarság aránya nagyon lecsökkent Magyarországon (1200-ban 80% körül lehetett a magyarok aránya, ez 1800-ra 40%-ra csökkent).

Majd a 19. században Európában felébredt a nacionalizmus, a népek saját nemzetállamokban akartak egyesülni. Ezt Ausztria és Magyarország rossz szemmel nézte, tartott tőle, mivel ezen törekvések létükben fenyegették az országot. Magyarország bár a kor viszonyai között liberális nemzetiségi, vallási politikával rendelkezett, de azért asszimilációra törekedett, elutasította a kisebbségek autonómia igényeit.

A 19. század végén a függetlenedő, létrejövő nemzetállamok (Görögország, Szerbia, Bulgária, Románia) közti konfliktusok, nacionalista törekvések, a Monarchia és Oroszország intervenciója miatt a Balkán lett Európa "puskaporos hordója". E mellett az európai nagyhatalmak (Németország, Franciaország, Oroszország, Nagy-Britannia) közti érdekellentétek is fokozódtak, megváltoztak az erőviszonyok. Ezek miatt tört ki az első világháború.

Magyarország nem rendelkezett önálló külpolitikával. Bécs hadat üzent Szerbiának, így Magyarország is hadba lépett, nem volt más választásunk. De ez akkoriban nem is igazán okozott konfliktust, a magyar politikusok, közvélemény többsége is támogatta a szerbek megleckéztetését, a szerb nacionalisták visszaszorítását, így nem arról volt szó, hogy Magyarország élesen ellenezte a háborút, de a Habsburgok belekényszerítették. Aztán mint tudjuk Magyarország elvesztette a háborút, az egységes tömbben élő nemzetiségek elszakadtak, a szomszédos országok nagyhatalmi támogatással hatalmas területeket szereztek Magyarországtól és az etnikai elveket is jellemzően felülírták a magyarok igényeivel szemben a szomszédos országok stratégiai érdekei a határmegállapításnál. Ezért kb. 2 millió olyan magyar került idegen uralom alá, akik a trianoni határok mentén, magyar többségű egységes tömbben éltek.

[link]

Ez különösen fájó, elfogadhatatlan volt a magyarság számára és a következő évtizedekben az ország egyik legfőbb célja a határrevízó volt. Sajnos ezt csak Olaszország és Németország támogatta, ami el is döntötte Magyarország helyét, szerepét a következő nagy háborúban.

2016. jún. 12. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
13%
Az egész ott kezdődik hogy nem kellett volna elnyomni az itt élő nemzetiségeket meg nem kellett volna erőszakkal átnevelni őket, meg az ez ellen fellépőket halomra lövetni. Aztán a másik dolog hogy a két világháború között nem kellett volna ismét a rossz oldalra állni. Tehát gyakorlatilag csak a magyarok tehetnek erről. A büntetés meg az elkövetett bűntettek fényében még így is számunkra nagyon kedvező volt.
2016. jún. 12. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!