Akik az alapjövedelmet erőltetik, azok miért nem inkább rendes fizetéseket akarnak Magyarországra?
Visszakérdeznék: az alapjövededelem megoldhatná a szociális háló problémáit, a munkabérek és munkakörülmények azonnali és drasztikus javulását eredményezné, létbiztonságot adna, megoldás lenne a mélyszegénységre. Miért ne próbálnánk meg?
Tehát akár úgy is mondhatnánk, hogy a munkavállalók érdekeit (fizetés és körülmények) leginkább az alapjövedelem szolgálja. Így a kérdésedre a válasz: azért mert 20 éve ezzel próbálkoznka az aktuális kormányok, kevés sikerrel. Ezzel szemben az alapvövedelem ugyan ezen cél másik megközelítése, ami mellesleg néhány egyéb gondot is megold.
# 4:
"Igen, erre van a munkanélküli segély."
A munkanélküli segély, manapság álláskeresési járadék 3 hónapig jár (2011-ben a Fidesz csökkentette 9 hónapról, mert úgy látták, hogy az álláskeresők nem elég aktívak), és a függetlenül attól, hogy te 200 ezer nettót kerestél, maximum a minimálbér összegét kapod. Emellett már ez idő alatt is köteles vagy elfogadni a közmunkát, vagy a felajánlott munkahelyet, egyéb esetben 3 hónapig sem kapod.
Ezt követően, semmiféle ellátásban nem részesülsz, ha adminisztratív formában nem vagy teljesen csóró, értsd a lakotton kívül van más ingatlanod (melynek becsértékét az önkormányzat állapítja meg, így könnyen lehet forgalomképtelen többmilliós telked / házad egy zsákfaluban), vagy nagyobb értékű vagyontárgyad (pl. autó). Mivel nem részesülsz semmiféle ellátásban, ekkor már közmunkára sincs túl sok esélyed, mert oda az FHT-sokat teszik, hogy meglegyen a munkaviszony a folyamatos ellátáshoz.
Így 3 hónapnál hosszabb munkanélküliségnél egy olyan vákuumba kerül az egyébként évekig a bére 75%-át leadózó munkavállaló, hogy könnyen elveszíthet mindent és teljesen a társadalom perifériájára szorul, ahonnan nem sok esélye lesz visszakapaszkodni.
Ma Magyarországon 18 hónap az átlagos munkanélküliként töltött idő, a munkahely elvesztése után. A munkanélküli segély sokszor pont azok számára nem opció, akik önhibájukon kívül kerülnek nehéz helyzetbe, és nem tudnak gyorsan másik állást találni.
Az alapjövedelem nem ad egy normális megélhetést,az éhenhalástól viszont megment...
Hiába adnak normális béreket,ha mondjuk beteg leszel,és nem tudsz dolgozni,és még le sem százalékolnak,meg egészségessé nyilvánítanak(olvashatsz pár érdekes történetet).
Nyilván az alapjövedelem értékét úgy kell meghatározni,hogy megérje mellette dolgozni.
Ma csak sokgyerekesek és nyugdíjasok "kapnak" alapjövedelmet,az állam őket pénzeli mások fizetéséből,ez igazságos?Szerintem nem..
Akkor kapjon mindenkimegy x összeget,sokkal igazságosabb lenne,mint az,hogy valakik 5gyerek után 100ezreket vesznek fel,na meg a luxusnyugdíjak...
A probléma ott van, hogy csak a munkanélküliek kapnának alapjövedelmet Magyarországon. Itt meg is bukott a dolog...még egy segély, amit majd én fizetek, aki dolgozik és más él belőle.
Ezt el lehet felejteni.
Svájcban is most szavazták le, pedig jóval erősebb gazdaságuk van mint nekünk.
Nem is értem mit remélnek egyesek.
"A probléma ott van, hogy csak a munkanélküliek kapnának alapjövedelmet Magyarországon. Itt meg is bukott a dolog...még egy segély, amit majd én fizetek, aki dolgozik és más él belőle."
Sajnos nem ismered az alapjövedelem rendszerét, ezért állítasz ilyet. Ha ismernéd, akkor tudnád, hogy:
18 évig (kivéve ha főállású munkavállaló) 25ezret
18 év feletti munkanélküli 50ezret
várandós anya 75ezret
8 órás műszakban dolgozó munkavállaló 100ezer forintos nettó minimálbért kapna,
TOVÁBBÁ azzal is tisztában lennél, hogy az átlagjövedelemig járna bérkompenzáció, amit afölött fokozatosan vezetnének ki, mindez pedig a munkáltatónak nem jelentene többletkiadást.
Csökkenne a munkáltatóval szembeni kiszolgáltatottság, lehetőség nyílna az átképzésre, hogy jobban igazodjanak a munkaerőpiachoz...
Aki azt mondta, hogy a gépesítés nem csökkenti, csak módosítja a munkaerő-szükségletet, ott téved, hogy nem veszi figyelembe azt, hogy nem mindenki rendelkezik azzal a képességgel, tudással, stb. ami az újonnan kialakuló szükségleteket ki tudja elégíteni. Még az se segítene sokaknak, ha jó lenne az oktatási rendszer, ami egyre rosszabb.
Az alapjövedelem legalábbis amit Magyarországon terveznek, nem borítaná fel a költségvetést, mert a kiadás mellett a forrást is viszonylag jól meghatározzák.
*18 év feletti munkanélküli
- ide kell érteni a rokkantsági járadékosokat, nyugdíjasokat stb. is. A nyugdíjminimumot 9 éve nem emelték és jóval 30E alatt van. Az a szerencsétlen rokkant személy, aki soha életében nem tudott dolgozni, a minimálnyugdíj 60%-át kapja, ha nem tévedek. Többek között ilyenekre is kell gondolni, ezek többen vannak, mint azok, akik szánt szándékkal nem akarnak dolgozni, de képesek lennének rá, és munkaerőhiány van a szaktudásuk és képességük területén a lakhelyük viszonylagos közelében.
És azokról ne is beszéljünk,akinek a betegségét nem ismerik el,és egészségesnek kezelik és vagy meghal vagy szenvedve dolgozik,amíg bir,már ha alkalmazzák..
Minden talaj kihúznak a lába alól.
Na,ők még annyit sem kapnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!