A magyar oktatás, miért ennyire "diákellenes"?
Én rendszerváltás után érettségiztem, diplomáztam.
A felsőoktatási rendszerrel, szerintem nincs nagy gond.Van ott egyfajta, szabadság.
Viszont, a gimnáziumok, középiskolák, általános iskolák rendszere még mindig rossz.
A nagyobbik gyerekem most jár gimnáziumba.
Nagyon, ironikus, egyben elkeserítő volt megtapasztalni, hogy semmi sem változott 20 év alatt.Ugyanaz minden.
Én elsősorban a diákközpontúságot hiányolom.
A gyereknek kell a meleg, főtt étel és nem kettőkor vagy háromnegyed háromkor, amikor hazaesnek, hanem délben.Három óra fele, már majdnem uzsonna idő van.
Mi is meleg ételt eszünk a munkahelyen, legalábbis, nálunk.
Van, aki otthonról hoz valamit és megmelegíti mikróban, a többség viszont, vagy rendel, vagy pedig kimegyünk egy közeli étterembe.
A gyerekeknek meg?Viszik szegények a péksüteményt, ami persze, finom.De, nem ebédre való.Nem helyettesítheti a főtt meleg ételt.
Helyet, nem biztosít az iskola, mikrót nem biztosít.Elhagyni, nem hagyhatják el az iskola területét kiugrani valahova, venni egy kebabot vagy enni egy rántott sajtos menüt, vagy valamit.
Az órarendet sem úgy tervezik, hogy beleférjen egy jó ebéd, ráérősen.
Persze, ott a menza, de azzal is az a baj, hogy órák után tudnak enni és nem délben.
Rendszerváltás után, én fiatalon, naivan, azt reméltem, hogy a gyerekeim, már egy diákközpontúbb oktatásban tanulhatnak,hát tévedtem.Ugyanaz minden.
Elnézést, de ez milyen gimnázium? Elmondom nálunk hogy van.
15 perces szünetek, 45 perces tanítási idő. Van 2x 25 perces ebéd szünetünk. Van mikró, van meleg menza. Az ebéd 4-5 és 5-6 szünetben vannak, és van reggeli is, suli előtt.
Ez egy harmadik kerületi iskola, ha számít.
Egy átlag gimnazistának a 9-12 évfolyamon heti 34-38 tanórája van (most abba nem mennék bele, hogy miért). Ez azt jelenti, hogy szinte minden nap van legalább 7 órájuk. Sokszor 8. vagy 9. is a faktok miatt. Ezért napközben nem fér bele egy 60 perces ebédszünet.
A menza egy külön intézmény amihez a sulinak nem sok köze van. Az ÁNTSZ vagy most minek hívják szabályellenesnek tartja, ha a suli menzáján hozott kaját esznek.
Az iskolát a diákok tanítási időben nem hagyhatják el, mert akkor az iskola vállal értük felelősséget. Tapasztalatom szerint a diákok az iskolából való kijárkálással inkább ellógnak az utolsó órákról (tisztelet a kivételnek).
Vannak egyéb intézmények ahol gyermekközpontúbbak, ahol talán tekintettel vannak arra, hogy délben ebédidő van. Bár ezeknek is van előnyük meg hátrányuk.
Mondjuk én már teljesen hozzászoktam, hogy délután 4kor ebédelek. A nagyszüleim pedig azt vallják, hogy ebéd délben van. A világnak van olyan része ahol a vacsora a főétel, de ezzel nem értek egyet.
Szerintem a főtt ételnél azért nagyobb gondok vannak. Pl. a főtt étel megoldható, ha az iskolai menzán eszik.
De valóban nem gyerekközpontú. A tanárok nem szeretik a változást, nem akarnak változást. Nem akarják tudomásul venni, hogy változik a világ, a gyerekek is változnak. Nem lehet ugyanúgy csinálni mindent, mint 20 évvel ezelőtt. De a változás mindig nehéz és sok ellenzője van.
A meleg étkezésnek, délben, alap dolognak kellene lennie.
Szükséges, a kiegyensúlyozottsághoz.
De hol van a köznevelési törvényben leírva, hogy délben nem lehet ebédelni a diákoknak? Ezt nem az oktatási rendszer szabályozza. És még egyszer: nálunk van lehetőség dél körül meleg ételt enni a diákoknak, vagyis tényleg nem a rendszer a hibás. Vagy nem hiszed el? Azt mondod, hazudok?
Egyébként nem kötelező délben ebédelni. Én hétvégén is ritkán teszem, kicsivel később szoktam, pedig korán kelek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!