Lantos Lászlót, Várszegi Lajos, Kiss László 55 éve itt jönnek-mennek köztünk. Ki a felelős azért mert nem zárták ki őket a közéletből, versenyezhettek, olimpiákra mehettek?
Mi garantálja, hogy a ma élő, valaha nemi erőszakot elkövető emberek soha ne tölthessenek be társadalmilag elismert pozíciót?
Milyen mechanizmusok élnek arra, hogy a felemelkedés lehetőségétől az ilyen embereket egész életükre megfosszuk?
Milyen mód van annak a kezdeményezésére, hogy a ma élő nemi erőszakot elkövető személyeket a társadalomban felkutassuk, és fosszuk meg minden pozíciójuktól?
Azt mondom, helyes, amit Kiss Lászlóval tesznek, de helytelenné teheti az, ha nem teszik ugyanezt minden ilyen emberrel. Bűnhődjenek mind a tettükért egész életük során.
A kérdés, hogy fel van e készítve a társadalom, hogy ezeket az embereket kiiktassa a társadalom bizonyos köreiből, hogy tudják, tettükkel egész életükre kitaszítottak lettek.
"Mi garantálja, hogy a ma élő, valaha nemi erőszakot elkövető emberek soha ne tölthessenek be társadalmilag elismert pozíciót?"
Semmi, de felmerül a kérdés, hogy ez tényleg ekkora probléma-e.
A második világháború után rengeteg náci utazott Argentínába, és éltek normális életet, váltak akár hasznos tagjává a társadalomnak. Most akkor: tényleg érdemes ezeket a háborús bűnösöket felkeresni?
Szerintem nem éri meg, hiába ítéljük el őket, egyszerűen nincs értelme. A büntetésnek elvileg az lenne az értelme, hogy a zűrös embereket visszajuttassuk idővel a társadalomba, már normális életet élő emberekként. Jelen esetben, ez börtön nélkül is teljesült. Akkor tényleg érdemes olyan szervezeteket alapítani, mint a Simon Wiesenthal Központ?
"Bűnhődjenek mind a tettükért egész életük során."
És abból kinek lesz haszna? A bosszúálló "jó" magyarnak, aki csak ebben tudja örömét lelni?
Nem Kiss Lászlót védem, mielőtt félreértenének, csupán a helyzetet próbálom kicsit más szemszögből megközelíteni.
1#
Igazad van, talán még kárpótolni is kellene Kiss Lászlót, hogy merészelte az állam bezárni néhány hónapra börtönbe, mikor csak hárman megerőszakoltak egy végtelen lányt.
#2
Kiforgatod a szavam. Inkább képzeld el, hogy mi lett volna, ha elzárják attól a lehetőségtől, hogy úszóedző legyen, kinek lett volna az jobb?
" Inkább képzeld el, hogy mi lett volna, ha elzárják attól a lehetőségtől, hogy úszóedző legyen, kinek lett volna az jobb?"
Vagy képzeljük el azt, hogy pályafutása során mondjuk mást is molesztált, elvégre fiatal lányokkal is dolgozott. Képzeljük el, hogy kiderül, hogy tényleg így volt és a te lányodat is molesztálta, na olyankor mi van?
Szerinted, ha korábban ismerték volna ezt a múltját lett volna olyan szülő aki hozzá küldi edzeni a gyermekét? Hmm?
Itt most NEM Kissről fogok beszélni, hanem úgy általánosságban.
"Mi garantálja, hogy a ma élő, valaha nemi erőszakot elkövető emberek soha ne tölthessenek be társadalmilag elismert pozíciót?"
Mit nevezünk társadalmilag elismert pozíciónak? Mi van akkor, ha az a pozíció éppen az ő személyének köszönhetően lett elismert? És miért kivételezünk az erőszakolókkal, egy másfajta bűncselekményt elkövetett ember betölthet ilyen pozíciót?
"Milyen mechanizmusok élnek arra, hogy a felemelkedés lehetőségétől az ilyen embereket egész életükre megfosszuk?"
Szerencsére semmi. Te ugyanis nem arról beszélsz, hogy előzzük meg a bűnismétlést, hanem arról, hogy fosszuk meg a felemelkedés lehetőségétől, ez pedig csak arról szól, hogy b-sszunk ki vele. A büntetés-végrehajtás elméletben arról is szól, hogy segítse az embert visszailleszkedni a társadalomba. Mitől javuljon meg egy ember, mi motiválja, ha a társadalmat törvényekkel, szabályokkal tiltjuk el tőle? Te képes lennél jó emberként élni, ha tudnád, hogy akármit csinálsz, leköpnek érte, mert annak idején tettél valamit?
"Milyen mód van annak a kezdeményezésére, hogy a ma élő nemi erőszakot elkövető személyeket a társadalomban felkutassuk, és fosszuk meg minden pozíciójuktól?"
Kik kutassák fel őket, magánemberek? Erre semmilyen mód nincs, abból csak visszaélések lennének. A rendőrségnek pedig ott a saját nyilvántartása, abban minden benne van, de az okkal nem nyilvános.
"Bűnhődjenek mind a tettükért egész életük során. A kérdés, hogy fel van e készítve a társadalom, hogy ezeket az embereket kiiktassa a társadalom bizonyos köreiből, hogy tudják, tettükkel egész életükre kitaszítottak lettek."
A társadalom mindig fel van készülve arra, hogy bizonyos csoportokat kitaszítson, ne aggódj emiatt, megoldja. De gondolj bele: érintettként is helyesnek ítélnéd, hogy soha ne kaphass második esélyt, miközben másoknak jár? Hogy mások, akik nem ismernek, soha nem is láttak, jobban tudják, milyen ember vagy most, 5-10-20 évvel az eset és a letöltött büntetés után?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!