Érdemes lenne Magyarországot föderalizálni?
Mit gondoltok? Mi a HVIM-esek véleménye erről?
Toroczkai hazaárulásnak tartja a megyék hatáskörének jelentős szűkítését. Az utóbbi pár évben felszámolták szinte teljesen a megyei hatásköröket. A megyék hatásköre mára csak névleges lett.
Ugyan Toroczkai nem jelentette ki hogy az ország föderalizációját szeretné, de ha hazaárulásnak tartja a megyei hatáskörök jelentős szűkítését akkor gondolom ő és a HVIM akár egy föderális államformát is elképzelhetőnek tart a jövőben. Bár hivatalos állásfoglalásuk nincs ezügyben. Én elképzelhetőnek tartanék egy német vagy osztrák mintára kialakított szövetségi államot Magyarországon aminek az alapját a megyék jelentenék. Bár azért szerintem az túlzás amennyi joga van egy német vagy osztrák tartománynak a központi kormányzattal szemben. A magyar szövetségi rendszer kialakításánál egy értelmes középutat kellene meghúzni.
Szerintetek milyen jogokat kellene adni a megyéknek a föderatív Magyarországon ?
Semmi értelme nem lenne. A föderális államok zöme azért ilyen, mert a történelmük indokolta ezt. Németország pl. 1871-ig sok kis államocskára oszlott, nagyjából ezeket őrzik a mai tartományok. Oroszország is azért föderáció, mert megannyi nép él a területén.
Magyarország magterülete a történelem során többé-kevésbé egységes volt, így teljesen értelmetlen lenne.
Az hülyeség hogy semmi értelme nem lenne. Már önmagában akkor is sokat javíthat egy ilyen rendszer az ország helyzetén ha az adott megyében lévő gyár adójának adójának mondjuk a 40%-át megtarthatná az adott megye. Pl Komárom-Esztergom a Suzuki gyár, Győr-Moson-Sopron Audi gyár stb.
Ez ösztönözné a megyei kormányzatokat hogy befektetőket vonzzanak az adott megyébe. Fejlesszék az úthálózatot, ez utóbbira EU-s forrásokat is le lehet hívni. (Nemcsak országok hanem országrészek, tartományok is pályázhatnak fejlesztési forrásokra). Egy föderatív Magyarországon a megyék véleményem szerint sokkal több EU-s forrást le bírnának hívni. Kerékpárút fejlesztésre is több pénzt tudnának a megyék önállóan lehívni. Az elmúlt évek beruházásai ellenére a magyar kerékpárút hálózat továbbra is igen gyér.
Aztán más szempontból is előnyös lenne a föderatív rendszer. A jobbik már felvetette az önkéntes tartalékosi rendszert, mint ami helyettesíthetné a megszüntetett sorkatonaságot. Nos a föderatív rendszerben azt is meg lehet csinálni hogy jugoszláv(Titói) mintára minden megye rendelkezne területvédelmi osztagokkal.(Teritorijalna Obrana) Tehát az önkéntes tartalékosi rendszert megyei szinten szerveznénk meg, és minden önkéntes tartalékos a lakóhelye szerinti megyében esne át a kiképzésen, és állna szolgálatba. A területvédelmi osztagok pedig a megyei kormányzatok alá tartoznának. Határvédelemre, árvízi védekezésre, egyéb katasztrófahelyzetek elhárítására lehetne őket bevetni.
A föderalizáció nem indokolt és a politikai szándék sincs meg rá. Sem a politikusok, sem a nép részéről. Eltekintve néhány radikális civil szervezettől és párttól.
Németországgal ne hasonlítsuk össze hazánkat, ami jóval kisebb és Trianon óta jóval homogénebb etnikailag, vallásilag, nyelvileg, mindenhogy. És jóval centralizáltabb is politikailag, gazdaságilag. A vármegyerendszer megszűnése óta semmi sem indokolja a föderalizációt. Az más kérdés, hogy szomorú, hogy a megyék jogköre egyre szűkebb, a szubszidiaritás egyre jobban csorbul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!