Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Kádár rendszerben el tudtak...

Attilav kérdése:

A Kádár rendszerben el tudtak helyezkedni a büfészakosok?

Figyelt kérdés

Vagy csak papíron kaptak állást, bejártak a munkahelyükre, de nem csináltak semmi érdemit, és felvették a fizetésüket?

Akkori szakkifejezéssel ezt hívták kapun belüli munkanélküliségnek. Gondolok itt pl a bölcsészekre. Volt olyan időszak egyáltalán amikor a bölcsészek(meg a többi büfészakosok) érdemi munkát tudtak végezni a szakmájukban ?


A Rákosi rendszerben voltak büfészakok ? Ugye az a rendszer nagyon a fizikai munkákat preferálta, és ha jól tudom a felsőfokú képzés is ennek megfelelő volt.



2016. márc. 4. 22:43
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
89%

Kedves 10-es válaszoló!


A gyakorin folyó viták színvonala alapján én úgy látom, hogy bizony évi több ezer (!) könyvtárosra vagy népművelés-szervezőre is nagy szükség volna, hogy csak ezt a két példát említsem. :-))

2016. márc. 5. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
31%
Ha látnád, hogy kik mennek ezekre a szakokra (tisztelet a kivételnek), tudnád, hogy ők ugyan nem fognak javítani a helyzeten, sőt.:-)
2016. márc. 5. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
54%

A szóban forgó szakok lényege, hogy az azt elvégzők elmondhassák magukról, hogy diplomások, ennyi.

Anno ugyan ez volt az esztergályosokkal, annyi volt belőlük, mint a szar, de ettől függetlenül elvégezték még annak a tudatában is, hogy ezzel az életben nem mennek semmire, mert telítve van a munkaerőpiac ilyen emberekkel, de mivel Sztahanov annyira népszerűvé tette, így sokan megcsinálták, pontosan amiatt, amiért a "büfészakosok" is elmennek a hasznavehetetlen karokra, azaz, hogy elmondhassák, hogy ők elvégeztek valamit, szóval ők mostantól már valakik. Aki azért tanult és tanul, hogy a megszerzett tudását hasznosítani is tudja, az messze elkerüli azokat a szakokat és karokat, amikről messziről lerí, hogy az ott eltöltött idő alatt megszerzett tudást semmire se fogja majd használni, ennek ellenére sokan elmennek és végigszenvedik ezeket, pusztán azért, hogy tudjanak villogni a diplomájukkal, bár ez krumplisütés meg mosogatás közben nem nagyon vigasztalja őket. Ha úgy tetszik, akkor a Kádár rendszer büfészakosai az esztergályosok voltak, akiknek csak egy kis része tudott elhelyezkedni a képzettségének megfelelő helyen, hisz olyan sokan voltak, hogy képtelen volt az állam foglalkoztatni mindet, de ettől függetlenül nem csökkent a népszerűsége, hisz akkor is voltak olyanok, akik azért végeztek el X tanfolyamot, ami halálosan használhatatlan volt, hogy elmondhassák mekkora királyok.

2016. márc. 5. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%
Akkoriban azért jóval kevesebb volt az egyetemre vagy főiskolára felvehető emberek száma. Nem volt ilyen, hogy mindenféle kar volt, hanem speciális, Egerbe tanárképzés, Miskolcon nehézipari egyetem volt, stb.
2016. márc. 5. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
31%

Én a komoly egyetemek bölcsész szakjait nem nevezném büfének és a Kádár-rendszerben igazi büfé szakok nem is léteztek, mert kevés embert fettek fel és azok komoly képzést kaphattak.


Büfé szakok, amelyeket gyenge vidéki főiskolák azért indítanak,hogy valamiből fenntartsák magukat. Ilyenek a különböző menedzser-nevű szakok, amelyek elvégzői nyilvánvalóan semmilyen menedzser pozícióba nem tudtak soha elhelyezkedni, vagy a nemzetközi gazdálkodásnak vagy európai tanulmányoknak nevezett szakok, ahol nyilvánvalóan nem képeznek szakértőket, csak áldiplomásokat.


Büfészakok jellemzően azok, amelyek néhány évtizede még nem is léteztek mint diszciplina és nem a rangos elitegyetemek hirdetik meg tömegesen.


Szabad bölcsészet már a háború elött is volt és a világ minden táján ismerik, az andragógia viszont nyilvánvalóan kamu, hiszen képezni valamire lehet valakit, önmagában az, hogy felnőtteket kell képezni, anélkül, hogy mire értelmetlen.

2016. márc. 5. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
28%

"A gyakorin folyó viták színvonala alapján én úgy látom, hogy bizony évi több ezer (!) könyvtárosra vagy népművelés-szervezőre is nagy szükség volna, hogy csak ezt a két példát említsem. :-))"


Inkább arra lenne szükség, hogy az ezeken a szakokon tanulók ne csak a saját száraz stílusuk alapján tudják eladni a felnőttképzést.

2016. márc. 5. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
72%

"Büfé szakok, amelyeket gyenge vidéki főiskolák azért indítanak,hogy valamiből fenntartsák magukat."


Tucatnyi kamuegyetem van a fővárosban is. Gábor Dénes Főiskola (már talán egyetem), Kommunikációs Főiskola ami most megint isten se tudhatja milyen néven fut, meg még egy rakás kis mini vallási meg egyéb kamu egyetem.


"Ilyenek a különböző menedzser-nevű szakok, amelyek elvégzői nyilvánvalóan semmilyen menedzser pozícióba nem tudtak soha elhelyezkedni, vagy a nemzetközi gazdálkodásnak vagy európai tanulmányoknak nevezett szakok, ahol nyilvánvalóan nem képeznek szakértőket, csak áldiplomásokat."


Nem tudom mennyire követed a politikát, de például Bajnai Gordon volt miniszterelnököt nagyon sokat (mondjuk nyilván a szimpatizánsai) szakértő elnöknek nevezik. Na, ő pont ilyen nemzetközi tanulmányok diplomával rendelkezik (csak akkor még nemzetközi kapcsolatok volt a neve). Egyébként ezeket a képzéseket a legnagyobb számban (kapaszkodj meg) a BCE, BGE és a BME na meg az ELTE indítja.


"Büfészakok jellemzően azok, amelyek néhány évtizede még nem is léteztek mint diszciplina és nem a rangos elitegyetemek hirdetik meg tömegesen. "


Néhány évtizede még informatikai szakok sem léteztek. A legelső tisztán ilyen jellegű képzések nincsenek 2 évtizedesek sem. Btw ma egyáltalán nem tanítanak semmi "extrém" olyan tudományt sehol sem, ami tényleg ne létezett volna néhány évtizede. Bár nyugodtan mondhatsz ilyet, aztán lehet neked van igazad.

2016. márc. 5. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
0%

Bajnai a szülei és a haveri köre alapján lett az aki.

Erre értette Gyurcsány, hogy a felsőoktatásban az elit termeli újra magát.


Mindenki más számára az ilyen messzemenő nyelvismeretet kultúrát stb elváró szakokon végző "egyszerű emberek" nem fognak tudni elhelyezkedni, nagyon max az oktatásban.

2016. márc. 5. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!