A Kádár rendszerben el tudtak helyezkedni a büfészakosok?
Vagy csak papíron kaptak állást, bejártak a munkahelyükre, de nem csináltak semmi érdemit, és felvették a fizetésüket?
Akkori szakkifejezéssel ezt hívták kapun belüli munkanélküliségnek. Gondolok itt pl a bölcsészekre. Volt olyan időszak egyáltalán amikor a bölcsészek(meg a többi büfészakosok) érdemi munkát tudtak végezni a szakmájukban ?
A Rákosi rendszerben voltak büfészakok ? Ugye az a rendszer nagyon a fizikai munkákat preferálta, és ha jól tudom a felsőfokú képzés is ennek megfelelő volt.
www.hier.iif.hu/hu/letoltes.php?fid=tartalomsor/1565
Ez így nem igaz, voltak arra irányuló törekvések, hogy a várható munkaerőpiaci szükségletekhez szabják a felvételi keretszámokat, de ez csak átmenetileg sikerült. A felvételi eljárás több sebből vérzett, előnyt élveztek a fizikai dolgozók gyermekei, ill. akik már párttagként felvételiztek, működött a kontraszelekció. Azokon a szakokon, ahol alacsony volt a keretszám, 10-20-szoros túljelentkezés volt, sokszor a képzés minőségéhez mérten indokolatlanul feltornázva ezzel a ponthatárt.
A büfészak szleng, s nem egy meghatározott valami, így nehéz felelni erre. A jelenlegi képzések nem mindegyike létezett még akkor.
A régiekből mi lehet büfészak?
Arra is szokták mondani, amit aránylag könnyen el lehet végezni. És arra is, amelyik nem ad olyan meghatározott képzést, mint a mérnök, orvos stb. Ezért pl. a bölcsészeket is szokták ide sorolni.
Akkori szakkifejezéssel ezt hívták kapun belüli munkanélküliségnek - nem, ez nem szakkifejezés volt, s nem akkori. Ez a rendszerváltás környékén, után került csak a közbeszédbe.
Nyilván voltak olyan dolgozók, aki csak a létszámot növelték, vagy elvtárs rokona volt. Létezett sportállás is. Főleg élsportolók voltak valahol állásban. Onnan fizetést is kaptak. Volt aki valamennyit dolgozott is, volt, akit nem is láttak soha.
Ennek viszont nem volt köze a felsőfokú képesítéshez az általad gondolt módon. A „büféseket” nem kellett benyomni sehová pusztán a papír miatt.
"Volt olyan időszak egyáltalán amikor a bölcsészek(meg a többi büfészakosok) érdemi munkát tudtak végezni a szakmájukban ? "
Én úgy tudom már a bolognai rendszer előtt is tömegesen képezték át magukat tanárira az emberek, akik ilyen a nemzetgazdasági szempontból nélkülözhetetlen papírokkal rendelkeztek. A 80as években már léteztek BTK-k tök felesleges képzésekkel az tuti.
"Ugye az a rendszer nagyon a fizikai munkákat preferálta, és ha jól tudom a felsőfokú képzés is ennek megfelelő volt."
Nem preferálta, erre volt a rengeteg képzetlen ember alkalmas. A sormunkára.
"A 80as években már léteztek BTK-k tök felesleges képzésekkel az tuti. "
Ha azt mondanám, hogy előbb léteztek ma leginkább bölcsészhez hasonló egyetemi "szakok" mint a mérnökiek meg egyebek, úgy pár száz évvel, akkor meglepődnél? 100 éve még az érettségi is egy baromi nagy szó volt és szinte garantált volt vele a szellemi munka, egy akármilyen diploma már bőven kiemelt a tömegből. Persze ez most nem a kommunizmus időszakára vonatkozik, csak figyelmeztetném a történelemhez távolról sem szagoló embereket, hogy jobb lenne utána nézni a dolgoknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!