Mikor lesz az építkezések mellett egyformán fontos az épületeink állagmegóvása, felújítása?
Szerintem a pénz és az akarat is hiányzik. Pl. a mi társasházunk 35 éves téglaház szinte teljesen lerobbanva. Csak a kötelező, el nem halasztható javítások voltak rajta elvégezve, ami még állagmegóvásnak sem mondható. A világ már rég túlhaladta ezeket a dolgokat, főleg ha a szigetelésre, energiatakarékosságra gondolok.
Nagyon nehéz, szinte lehetetlen meggyőzni a lakókat, nekik minden jó, ahogy van. Igénytelenek.
A magasabb felújítási alaphoz emelni kellene valamennyivel a közös költséget, ami sokszorosan megtérülne, de ezt lehetetlen nekik megmagyarázni. Csak a mában élnek.
Két része van a dolognak: a társasház esetében se pénz, se hajlandóság. A nagyobb beruházásokat a lakók mindegyikének meg kell szavazni, egy-két kekeckedő pedig minden házban akad, így ez ezért nem működik. És persze olyan is van, hogy nincs pénze az illetőnek, pedig egyetért a dologgal. Így csak tényleg a minimális, legszükségesebb munkákat végzik el akkor, amikor már baj van. (beázik a tető pl).
Az állami, önkormányzati épületek esetében van pénz, de nincs hajlandóság. Az állam inkább épít új épületeket, mintsem a régieket újítaná föl. Pl gombamód nőnek a stadionok, ugyanakkor gyönyörű, állami tulajdonban lévő műemléképületek mennek tönkre, lesznek az enyészeté.
Min kellene változtatni? Az állam pénzt bőven tudna átcsoportosítani a saját tulajdonában lévő épületek felújítására. A magántulajdonban lévő épületek esetében a banki hitelezést lehetne élénkíteni, illetve az eu-s forrásokat lehetne hatékonyabban felhasználni pályázatok formájában, így ez egy hosszabb folyamat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!