Szerintetek a liberalizmus, az egyének szabadsága vagy a társadalmi rend a fontosabb?
A társadalmi rend legalább olyan fontos, mint a liberalizmus. Mármint az ésszerű liberalizmus.
Szerintem a kettő egyensúlya az, ami hosszabb távon élhetővé tesz egy társadalmat.
#12
Egy billentyűzettel üsd ki a kapát a mélyenfelvilágosult 20 évesen kopaszodó neonáci Hun Attila kezéből, aztán mehet az össznépi szittyulás.
#16
Te most imponálni akarsz az írástudásoddal a többi jobbosnak?
Szerintem az első és legfontosabb a Család!
Második a Nemzet/Haza.
Minden más csak ezek után!
A Liberális hablaty főleg!
A liberalizmus, az egyének szabadságának elsőbbsége, érdekvédelme viszont sokszor nem képes kezelni a társadalomra veszélyt jelentő dolgokat.
Például itt van a liberális bevándorláspolitika kérdése. Ha az emberek szabadon áramolhatnak az országok között, bárkik, bármennyien jöhetnek és letelepedhetnek, ahol akarnak, az a gyakorlatban társadalmi problémákhoz, konfliktusokhoz vezethet a közösségben. Ezt belátva az államok többsége szigorúan felügyeli, szabályozza a bevándorlást.
Vagy például ha a lőfegyver tartás liberalizálását nézzük, akkor egyénileg jó lehet, hogy bárki bármilyen fegyvert szabadon tarthat, használhat, ugyanakkor ezzel sokan visszaélhetnek, így a fegyvertartás liberalizálása is társadalmilag káros lehet.
A szabad alkohol-, kábítószerfogyasztás is hosszabb távon káros lehet a társadalomra.
A liberális, az egyén szabadságán alapuló jogrendszer, büntetés-végrehajtás, az állami erőszak nagymértékű leszűkítése esetén is probléma lehet, hogy ezzel sokan visszaélnek. Ha a büntetés könnyen elkerülhető, enyhe, hiányzik az elrettentés, akkor megnő a bűnözés, ami társadalmi szinten szintén káros.
A szólásszabadság esetében is felmerülhet, hogy a liberalizmus a fontosabb vagy az államnak be kell avatkozni és korlátozni az olyan eszmék, médiatermékek terjesztését, ami alááshatja a társadalmi rendet, békét.
Szélsőséges eseteket véve nézhetjük az emberkínzást is. Vajon a gyanúsított, elítélt testi, lelki épsége a fontosabb vagy elfogadható a bántalmazása, ha ezzel például felderíthető egy bűnszervezet, terrorhálózat, súlyos bűncselekmények akadályozhatók meg és így ártatlan emberek testi épségét, vagyonát védhetjük meg.
Vagy például a többszörös szexuális bűnelkövetők kémiai kasztrációja is hasonló dilemma.
Legutóbb pedig a tényleges életfogytiglan volt vita, hogy a legkegyetlenebb bűnözők számára is biztosítani kell-e a későbbi szabadon bocsátásuk lehetőségét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!