Mikor jönnek majd rá végre az emberek, hogy a nemzet koncepciója elavult?
A nemzet fogalma XIX. századból maradt ránk. Egyes országokat segített összekovácsolni, de végül egyre inkább csak felesleges konfliktusokhoz és acsarkodáshoz vezetett, lásd világháborúk. Jelenleg a legnagyobb akadálya egy nagyobb európai egység megvalósulásának.
Még mindig száz éves Trianonon kesergünk, meg utáljuk a románokat, ők minket, ugyanez a szlovákokkal, stb.
A nemzetek léte előtt is volt élet, és lesz utána is.
Ez is csak egy múló divat, mint előtte sok más (törzs, nemesség, vallás).
"szerinted a Rákóczi-féle szabadságharcot vagy a kurucmozgalmat milyen érzés fűtötte, vagy előtte a török elleni harcot?"
Tényleg van, aki azt hiszi, hogy az ilyen harcokat holmi "érzés fűtötte"? Tudod milyen érzés fűtötte? A kortárs politikai érdek! Elég muris itt a török "elleni" harccal példálózni, mikor a magyar urak jelentős része török párti volt! Az egész Erdélyi Fejedelemség egy kvázi török vazallusállam volt, nem is beszélve arról, hogy a török hódoltsági területeken azért nem volt ám olyan rossz az élet magyaroknak sem. Slusszpoén, hogy Magyarországot a török uralom alól meg jobbára osztrákok által kiállított sereg szabadította fel, Thököly korábban egy Habsburg ellenes felkelést akart szervezni török segítséggel! A Mohács előtti törökellenes harcokat pedig dinasztikus politikák diktálták.
A Rákóczi szabadságharcnak több oka is volt pl. vallásgyakorlás kérdése, illetve a magyar rendek kiváltságainak ügye, lásd. Újszerzeményi Bizottság, de semmi köze nem volt holmi "magyar nemzeti hevülethez" azt gondolom mindenki tudja, hogy az osztrák sereget -aminek a legénységi állományában rengeteg magyar katona is szolgált- jobbára a helyismerettel rendelkező Habsburg-párti magyar tisztek vezették! Sőt a Rákóczi-szabadságharcot leverő fővezér is magyar -Pálffy János- volt. A Rákóczi-féle szabadságharcot pedig elősegítette, hogy a törökellenes háborúk lezárultával rengeteg végvári vitéz lett "munkanélküli", akik kvázi zsoldosként beálltak Rákóczi mögé, és akkor még ott van a geopolitikai helyzet, hogy a franciák pénzelték szinte végig rákócziékat, konkrétan a tüzérséget, mint fegyvernemet francia tisztek építették ki nekik.
Szóval kicsit vegyünk visszább a nemzeti hevületből, mert ekkoriban sok nyelvben még a szó sem létezett a nemzetre vagy szinonimája volt az országnak.
Amúgy meg, hogy hol indult el a liberalizmus egy érdekes kérdés, mert a politikai értelemben vett liberalizmus a 16. században kezdett teret nyerni angol nyelvterületen, bár az tény, hogy ekkoriban még kontinentális hatása valóban nem igazán volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!