Ha az Országgyűlésben senki nem szerezne abszolút többséget, és koalícióképtelenség merül fel, akkor mi történik?
Az új választási rendszer eléggé győzteskompenzáló.
Így kevés az esély, hogy egy kormány nem szerez abszolút többséget.
Ha kb. 30% Jobbik, 30% Fidesz, 30% baloldal van, akkor muszáj koalícióra lépni.
Jobbik-Fidesz koalíció esetében a Jobbik megsemmisül, vagy a Fidesz úgy jár, mint 2000-ben az osztrák kormánykoalíciónál.
MSZP-Fidesz koalíciónál a Fidesz semmisülne meg.
A harmadik lehetőségről nem is beszélek... :)
"A harmadik lehetőségről nem is beszélek... :)"
Pedig az mekkora poén lenne egy Jobbik-MSZP-DK kormány, na akkor dobná el az agyát az összes választópolgár. :-D
50%+1 mandátum, egész pontosan.
"Pedig az mekkora poén lenne egy Jobbik-MSZP-DK kormány"
Pár héttel ezelőtt azt mondtam volna, hogy a Jobbik ezt nem lépné meg, de még a Fidesz-Jobbikot sem (vagy Jobbik-Fidesz, ahogy tetszik). De ebben egyre kevésbé vagyok biztos...
Egyébként ha nem sikerül úgy koalíciókat kötögetni, hogy meglegyen a többség, akkor a győztes alakíthat kisebbségi kormányt. Aztán lehet, hogy a 2. és a többiek is, ha az előttük lévő nem akar, de ebben nem vagyok biztos. Ha meg nincs kormány, akkor új választás, amíg sikerül összehozni valamit.
Jobbik-Fidesz-MSZP koalíció--->nagykoalíció (lásd németek), egyébként ez ezért is "jó" (csak képletesen :D), mert a pártok átrágják minden szemszögből a kérdést, és ha egyetértenek akkor szavazzák csak meg. Ez annyit jelent hogy nincs olyan ma tervezet, holnap meg törvény.
1. Csak nálunk ez azért elképzelhetetlen, mert mindenki egyedül akarja a hatalmat, akár az ország szétverésével is. Másrészt osztozkodni kell a lopott pénzen.
2. Ha nem szerez többséget egyik párt sem a választáson, akkor viszont bajok lesznek, én kinézem a fideszből, de akár a jobbikból is, hogy útcára hívják az embereket törni-zúzni. Mert egyik sem ismerné be azt hogy vagy koalíció, vagy azt hogy nem tud kormányt alakítani.
Remélem nem lesz semmi balhé a köv. választásokon. :( , vagy az lesz, hogy 1-2 évig kormányozni képtelen országgyűlésünk lesz, míg dűlőre nem viszik a dolgot.
Ha nincs többséggel rendelkező kormány(koalíció), létezik a "kisebbségi kormányzás" fogalma, ahol minden egyes törvényhez és javaslathoz egyesével kell megszerezni az ellenzék egy részének támogatását - beleértve a miniszterelnök megválasztását is. Mivel az ellenzéknek sem jó, ha az ország anarchiába fullad, ez a rendszer ha nehezen is, de tud működni - pl. Olaszországban volt ilyen.
Ha az ellenzék semmiben nem hajlandó együttműködni, akkor előbb-utóbb előrehozott (új) választásokra kerül sor. Ilyenkor azonban eléggé lejt a pálya a kormánypártnak, mert nagyon jó kampányszöveg az, hogy "az ellenzék nem volt hajlandó együttműködni, és ellehetetlenítette a kormányzást". Tehát egy okos ellenzék sokkal inkább együttműködik, valamennyire beleszólva ezzel a kormányzásba, mint hogy egy újabb választáson lenullázza magát. Persze ez csak általában van így, ha a választások után sikerül a győztes pártot belekeverni valami nagy balhéba, akkor van esély új győztesre - ilyenkor koalíció/kisebbségi kormányzás helyett nyilván kierőszakolják az új választásokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!