A magyar emberek többsége miért pénzügyi analfabéta?
Tisztelet a kivételnek.
Én kötelezővé tenném az alapszintű közgazdaságtan oktatását az iskolákban, mert sokszor elcsodálkozok azon, hogy egyes emberek mennyire sötétek pénzügyileg.
Mikre értem:
~ A hitelre ajándékpénzként tekint.
~ Ha felmerül egy kisebb kiadás, egyből rohan a bankba hitelért.
~ Köpködi a bankokat, amikor vissza kéne a hitelt fizetni, amit bő kezűen felvett.
~ Fogalma sincs róla, hogy mi az a kamat.
~ Fogalma sincs róla, hogy mi az a törlesztőrészlet.
~ A gazdaság legalapabb ismeretei hiányoznak, ezért sokan bedőlnek a "rezsicsökkentésnek".
~ Sokan el se olvassák az eléjük tett szerződést, át se nézik, csak odavágják a nevüket és kész.
~ Sokan úgy vesznek fel hitelt, hogy "majd lesz valahogy".
~ Mindenféle kamu gyűjtésnek/cégnek/adománykérőknek bedőlnek, utána sem néznek, hogy vajon valós-e az egész.
~ A hitelt hitellel törleszti, mert az első hitelre nem volt pénze.
stb.
Miért van ez így? Ausztriában sokkal jobban értenek az emberek ezekhez, pedig ott sem kötelező a gazdaságtan. Néha elképedek az ilyeneken, hogy TV-t akar venni, felvesz hitelt, majd sír meg tombol, hogy a bank kamatostul visszakéri a pénzt.
Vagy akinek nincs mondjuk 30ezer FT-ja havonta a hitelt visszafizetni, ezért rohan a bankba felvenni még 1 hitelt, hogy az elsőt kifizesse, utána meg csodálkozik, hogy nem 30ezer FT kell havonta, hanem 50.
Miért ilyen sok ember?
Nektek van ilyen ismerősötök? Ők miben pénzügyi analfabéták?
Azért, mert a magyar emberek eredetileg nem járatosak a seftelésben és spekulációban, ez eredetileg egy másik nép kiváltsága, akik több ezer év óta űzik a többiek kárára ezeket a tevékenységeket és az egész világra kiterjesztették az uralmukat a kamatos kamatozású magánpénz rendszer révén.
A magyarok a lovaglásban, hátrafelé nyilazásban és a fenntartható mezőgazdaságban, állattenyésztésben jártas, ügyes és találékony nép.
Mondjuk kémiát is kötelező tanulni 4 évig meg fizikát 6 évig, történelmet 12 évig. Aztán mit értünk el vele?
Ausztriában is ilyen hülyék az emberek egyébként, csak úgy szólok, ne érjen meglepetés, csak ott kevésbé vonzó megvenni a mindennapi elektronikát tesco hitelre. Ott inkább az autóhitel a menő, hogy olyat vállalnak be, amit nem bírnak anyagilag.
Az 1-es hülyeségeket beszél.
Én teljesen egyetértek veled kérdező. Gimnáziumba simán lehetne 1-2 évnyi heti 1 órás pénzügyi alapismeretek nevű óra. Ahol adózásról/hitelekről/pénzügyi csapdákról tanulnának.
Azért nincs pénzügyi szmlélet, mert kommunizmus volt a rendszerváltás elött. Ott nem volt fontos tudni ezeket a dolgokat, mert alapvetően a kommunizmust nem a pénz mozgatja, míg a kapitalizmust igen. De ettől függetlenül is, az átlag embernek a legtöbb országban nincs sok fogalma a pénzügyi világról.
Szerintem 1-2 évig gimnáziumban heti 1 óra böven elég lenne arra, hogy egy alapismeretet biztosítson.
Iszonyatosan buták az emberek, és nem is akarnak tenni ellene. Jó így nekik. Minden ingyen kell, azonnal kell, nekik jár.
Támogatnám mindenképpen. 7. 8. osztályban heti egy alkalom bevezetés a pénzügyekbe, alapszintű közgazdaságtan, ismerjék meg a gyerekek a hiteleket, bankszámlákat, tőzsdét, kamatokat, pénzforgalmat, gazdaságot legalább alapszinten. Utána középiskolában/gimiben folytatnám ezt magasabb szinten.
A fizikához meg a kémiához annyit, hogy, igenis kell, hogy ne b.aszasd meg magad az árammal, meg, hogy ne nyírd ki magad a hypó és a sósav összekeverésével gondolván, hogy úgy jobban lehozza a koszt.
"Az 1-es hülyeségeket beszél. "
Mondja egy banki alkalmazott vagy biztosítási alkusz, vagy a Questor csoport egyik ügynöke, aki abban érdekelt, hogy az emberek befektessék nála pénzüket, majd miután elegendő pénz gyűlt össze, eltünjenek vele, mint szürke szamár a ködben.
Nem vagyok se banki alakalmazott, se questor ügynök, se biztosítási alkusz. Közgazdasági diplomám van és pénzügy mesterre járok jelenleg, de a munkámnak semmi köze a befektetésekhez/hitelezésekhez/biztosításokhoz.
A munkám abból áll, hogy az adott cégnek a devizaárfolyamok alakulásából fakadó kockázatát kezelem. Így nem érdekem, hogy bárki pénzt befektessen bárhová, vagy hitelt vegen fel.
A pénzügyi terület sokkal szélesebb, mint ahogy te azt gondolod 5-s válaszoló. Az a része, amit te annak gondolsz csak egy nagyon kis szelete.
"A fizikához meg a kémiához annyit, hogy, igenis kell, hogy ne b.aszasd meg magad az árammal, meg, hogy ne nyírd ki magad a hypó és a sósav összekeverésével gondolván, hogy úgy jobban lehozza a koszt."
ennek ellenére mégis rendszeresek az ilyen balesetek...
nem azt mondom, hogy nem kell, hanem hogy ilyen célra az ilyen képzési forma nem hatékony
majd tanulnak a maguk kárán a pénzügyekben az emberek, mint ahogy az áram is megráz, ha nem figyelünk oda az elemi oktatáson
Kérdező, az osztrákok sem sokkal jobbak.Olvass bele ebbe a cikkbe:
A devizahiteleknél a bankok hibáztak.Emiatt fizetnek most kártérítést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!