Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy lett a finnugor nyelvroko...

Hogy lett a finnugor nyelvrokonság (tudományos) kérdéséből politikai kérdés? Mivel cáfolható (azok szerint, akik szerint egyáltalán cáfolható) a finnugor nyelvrokonság?

Figyelt kérdés
2010. febr. 17. 01:28
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
43%

"De mért kell ehhez egy rokonságmítoszt gyártani, pláne ha ennyire gyenge alapon áll?"


Ebben a kérdésben már nem én vagyok az illetékes. :)

Mindenesetre annyira azért nem gyengék azok a lábak, mivel az egyező szavak eléggé alapvető dolgok szavai (nem úgy, mint pl. a töröknél, ahol csak egy jól körülhatárolható témakör szavai kerültek átvételre), és a nyelvtan logikája is eléggé egyezik.


"A lengyel-magyar barátság évezredes hagyomány (polak wegier dwa bratanki), mégse kellett ehhez sose állítani, hogy a lengyelek, vagy úgy általában a szlávok bármiféle rokonaink lennének."


Mondjuk arról nem is lehetne, mert a szláv nyelvekkel a magyart tényleg kb. annyira lehet csak összehozni, mint mondjuk a svájcit a kecsua indiánnal, annyira más (bár persze lettek átvéve szavak onnnan is).

2010. febr. 17. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
49%

De ettől függetlenül teljesen biztos vagyok benne, hogy ha értékelhető, tudományos igényű kutatások indulnának ebben a témakörben, és minőségi munkák jelennének meg egy alternatív elméletről, akkor máris lehetne foglalkozni vele, és szembeállítani a finnugor elmélettel.


A legnagyobb baj egyelőre az, hogy az alternatív elméletek jelenlegi képviselői elsöprő többségükben dilettánsok, az írásaik pedig tényleg tudománytalan fércmunkák.


Ha lennének tudományos értékű művek is, az már egy egészen más kategória lenne.

2010. febr. 17. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

"Egyébként az se igaz, amit valaki írt, hogy a román nyelv őse a latin, és ezt a betelepülő románok az ott lakó őslakóktól vették át. Hát gondolj már bele, hol volt már ott a latin nyelv, amikor a románok odaértek?"


Tévedsz. A román nyelv a latinból ered. Nem azért mert a mai Romániában élő rómaiaktól vették át (ezt állítja a dáko-román elmélet, de eléggé rosszul van bizonyítva), hanem azért mert a románok eredetileg a mai Macedóniában éltek, s ott vették át a rómaiaktól a latint.


"Szláv volt a nyelvük is"


Sosem volt az. A román egy újlatin nyelv. Az tény, hogy van benne sok szláv jövevényszó. A magyarban is van sok szláv jövevényszó, attól még nem szláv nyelv a magyar sem.

2010. febr. 17. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

A nyelvrokonság nem csak hasonló szavakat jelent. Két nyelv rokonításához hasonló morfológiai rendszer kell, és egy közös alapnyelv, amiből mindkét nyelv származtatható. Fel kell térképezni azokat a szabályos eltéréseket, amelyek a nyelvekben végigmentek az alapnyelvhez képest, hiszen a nyelv is folyamatosan változik.

A finnekkel több 500 alapszót lehet rokonítani. Ezért ez a tudományos álláspont, és nem népünk galád elnyomása miatt.


Nehogymár érzelmi meg politikai alapon cáfoljunk tudományos dolgokat!


Ha szerintetek a finnugor nyelvrokonság erőltetett, a politika szüleménye, akkor bizonyára találtatok benne hibákat is. És bizonyára van másik, jobb elmélet. Ezekre igazán kíváncsi lennék...

2010. febr. 17. 12:53
 15/19 anonim ***** válasza:
77%

A lényeg az, hogy amíg ezt a finnugor elméletet erőltetik mindenhol, axiómaként emelik piedesztálra, és hivatalos helyeken már eleve körberöhögnek mindenkit, aki nem fogadja el, addig esély sincs rá, hogy nemzetünk valós rokonainak a nyomára akadjunk.


Mert, az gondolom már az itt említett néhány példából látszik, hogy kulturálisan mennyire azt támasztja alá minden, hogy inkább mégiscsak a szkíták meg hasonló népek felé kéne kacsingatnunk.


Igen, tudom, most jön az megint, hogy szét kéne már végre választani a nyelvrokonság meg a biológiai rokonság kérdését. De gondolj bele: mi alapján beszélünk pl. a feltételezett magyar őshaza helyéről, meg arról, honnan jöttek a magyarok? Hát az alapján, hogy a finnugrisztika kutatásai valahova oda teszik a magyar őshazát, ahova a többi úgynevezett finnugor nép feltételezett kirajzási helyét. Ez így elég fából vaskarika, nem?


Te meg bizonyítékokat akarsz. Hogyan, miből? Mindenhol van finnugrisztika tanszék, de mint mondtam, a közelébe se engednek senkit a tudományos életnek, aki ezt a dogmát nem fogadja el először. Nemhogy pénzt adnának kutatásokra. Át kéne nézni Hérodotosz, meg az összes ókori történetíró műveit a szkítákról, hunokról, avarokról, mongolokról, utazgatni, ásatásokat szervezni... de hát ki fogja fizetni? Ezeket az elméleteket nem szponzorálja az állam, mint a tűzön-vízen nyomatott finnugrisztikát.


Közben meg egyre-másra kerülnek elő itthon az újabb szkíta leletek, amire azt mondják, hogy jééé, hát a szkíták idáig is elkalandoztak, holott könnyen lehet, hogy valójában rólunk (ill. rokonainkról) van szó.

2010. febr. 17. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 bumbi02 ***** válasza:
53%
érdekes hogy mikor napokkal ezelőtt egy nyelvész hallgató kiirt egy hasonló kérdést nem tudott senki se hozzászólni... valószinüleg a nyelvészek jobban értenek hozzá mint az itteni laikusok... valószinüleg hogyha csak az osztrákok akarták vna ránk eröszakolni, a mai nyelvészek megcáfolnák... de érdekes hogy itt mindenki mindent jobban tud mint az ezzel foglalkozó szakemberek...
2010. febr. 17. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
27%

"Mindenhol van finnugrisztika tanszék, de mint mondtam, a közelébe se engednek senkit a tudományos életnek, aki ezt a dogmát nem fogadja el először."


Van tudomány és van áltudomány. A finnugrisztika és a manapság leginkább Varga Csaba nevével fémjelzett áltudomány között kb. ugyanaz a különbség, mint a fizikuz között, ami megállapítja, hogy normál körülmények között a víz 100 fokon forr és egy dilettáns "táltos" kuruzsló között, aki szerint csak 220 fokon forr telehold idején a Pilisben.


Ahhoz, hogy valaki valamit mondhasson, először el kell sajátítani az illető tudomány alapjait. Ellenkező esetben Varga Csaba van, s az ő módszerere alapján mindent bizonyítani lehet, s annak az ellenkezőjét is.

2010. febr. 18. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 bumbi02 ***** válasza:
28%

ezt a szkita rokonságot nem értem honnan veszitek, valaki elmagyarázná? pl a szkita szót elég sokszor a lovas nomád népekre használták..meg aztán magyarokat hivták már mindennek: szkitának,türknek,hunnak, onoguroknak, avaroknak...


jelen tudásaim szerint mi magyarok az Urál keleti oldaláról indultunk meg, és mikor átkeltünk a nyugati oldará és tovább mentünk levédia és etelköz felé, akkor voltak olyan finnugorok akik nem velünk,h anem észak felé mentek....


bár gondolom h ezt csak az osztrákok eröszakoltánk belénk és hülyeség?:))))

2010. febr. 18. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
55%
Kedves 12 válaszoló,az alternatív elméletek képviselői abszolut nem dilettáns emberek ez egy félrevezetés.Példának hozzuk fel példáúl László Gyulát egy Széchenyi-díjas magyar régész-történészt a kettős honfoglalás elméletének létrehozóját aki minden csak nem dilettáns.Meggyőződésem hogy a finnugor elmélet politikai célokat képvisel hiszen így a magyarokra az európai népek indoeurópaiként tekinthetnek.Fel kéne már végre vállalnunk büszke múltunkat nem pedig folytonosan másoknak megfelelni.
2013. jún. 17. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!