Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mesélne valaki arról, hogy a...

Mesélne valaki arról, hogy a szocializmusban hogy működött a MASZEK?

Figyelt kérdés

Összejött ma délután a család és apám mesélt róla, hogy ő és a nagyapám mindenből pénzt csináltak a 80-as években.

Rengeteg különféle dologgal foglalkoztak és nagyon jó pénzük volt belőle mindig, legalábbis apám elmondása szerint.

Amit mesélt nekem, abból arra következtetek, hogy az akkori rendszer bizonyos téren kapitalistább volt, mint a jelenlegi rendszer, mert az ember belekezdhetett valamibe és a munkája nyomán jól profitált belőle.

Most nem lehet beindítani egy vállalkozást, mert megfojtanak az adókkal és a jogszabályokkal, így nem lehet előrébb lépni.


Lehetséges ez?


2015. jan. 6. 19:33
 1/4 anonim ***** válasza:
8%

Úgy mint most!

Csak most "számla nélkül tesókám" a neve!

2015. jan. 6. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

messz nem úgy, mint most.

Akkor kétféle maszek létezett.

Az egyik kérte a működési engedélyt, és a nyeresége után adózott, de lényegesen kevesebbet, mint most. Ők hivatalosan is maszekok voltak.

Ebben az időben nagyon sokan építkeztek. Akinek az építkezéssel kapcsolatos szakmája volt, az munka után járt "maszekolni". Számla és adófizetés nélkül, lényegében feketén dolgozott. De lehetett maszek, egy varrónő, egy jó könyvelő is.

2015. jan. 6. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
32%
Ahogy már elhangzott. Az iparengedélyes tevékenységet végzőt akkor is sújtották mindenféle adókkal és járulékokkal, de valóban nem volt pénztárgép az adóhatósághoz bekötve, nem volt 27%-os ÁFA. Nem volt parkolási díj és 1 négyzetmétert nem meghaladó cégtábla esetén annak felrakásához nem kellett építési engedélyeztetési eljárást lefolytatni (a minimálbér havi összegének megfelelő mértékben). Tegyük hozzá, a nyolcvanas évek már nem az volt, mint az ötvenes vagy hatvanas évek. Az ötvenes-hatvanas években nagyon kevesek folytathattak maszek tevékenységet, elsősorban az állami vagy szövetkezeti szektorban is gazdaságtalannak minősített tevékenység jöhetett számításba. A hetvenes- nyolcvanas években már erős fellazulás volt és a melléktevékenységek meg a főmunkán kívüli tevékenységek is elterjedtek voltak. Az ötvenes-hatvanas években nagyon kellett vigyáznia a "maszeknek", hogy ne legyen feltűnő sem a megjelenése, sem az életvitele és ne legyenek haragosai és irigyei, mert a legkisebb szabálytalanságot teljes anyagi tönkretételt okozó bírsággal, börtönnel, vagyonelkobzással büntették. súlyosan. Nézz utána az interneten a meggymagos kertésznek és az Albert díszhalasnak (ezek klasszikus példák voltak akkor). Én csak azt tudom hozzátenni, hogy a nyolcvanas években én is folytattam egy kiegészítő tevékenységet az állami szektorban levő főállásom mellett (távol álltak profilban egymástól, Makó és Jeruzsálem). Tény, hogy iskolai végzettséghez nem kötött napi 4 órás mellékfoglalkozásban végzett tevékenységemmel kb. 5-ször annyi havi jövedelmem volt, mint egyetemi végzettséghez kötött szakmai tudást igényló, állami, napi 8 órás főállásomban. Csak hát a rendszerváltás mindennek betett. Választani kellett, melyiket folytatom, mert a mellékfoglalkozású tevékenységet már félseg.el nem lehetett folytatni és ugyanakkor reménykedtem, hogy talán lesz igazi társadalmi változás, ahol a szaktudás megkapja méltó rangját. Nem jött be, a tudatlan erőszakosak kerültek hatalomra.
2015. jan. 6. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Maszekolni most is lehet. Kétféle maszek volt (magán szektor rövidítése ugye), a legális és az illegális. Jól keresni az illegálissal lehetett nyilván. Ez kb azt jelentette, hogy a kőműves 8 óra után fogta magát és elment egy másik építkezésre még pár órát feketén dolgozni. A székgyárban dolgozó munkaidő végén még pár társával bent maradt és legyártott pár széket aztán hazavitte (ha legálisan csinálta, akkor kifizette az alapanyagot, a gépek használati díját stb., ha meg nem akkor meg kvázi ellopta) és elpasszolta másnak. Ugyan ezt lehet ma is csinálni, csak ma már általában másnak hívják: fekete munka (mármint az illegális formáját hívják így).

De most is lehet ezt csinálni, apukám is jóval a rendszerváltás után még maszeknak hívta azt, amikor nem céges keretek között ment ki ügyfelekhez dolgozni és ezért zsebbe kapott tőlük "borravalót".


Aztán hasonló, abban a korban jellemző tevékenység volt még a kaláka.


Ezért is van az, hogy 30-40 éve rengeteg férfi halt meg nagyon korán, 60 éves kora előtt, mert a főállása mellett rengeteget dolgozott még másodállásokban, maszekben és a szervezet hosszú távon nem igazán tolerálja a napi 5-6 óra alvást és a 15 óra munkát.

2015. jan. 6. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!