Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A szocializmusban mivolt a rossz?

A szocializmusban mivolt a rossz?

Figyelt kérdés
2014. dec. 28. 16:58
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
92%

Be voltál zárva. Innen kiutazni nyugatra bajos volt. Nem járt alanyi jogon az útlevél.


Teljesen mások voltak az igények, éveket kellett várni, egy - a nyugatiakhoz mérve - vacak autóra. Nem volt déligyümölcs, csak így ünnepek táján - ha volt. Oké, mondhatja valaki, nagy ügy, megvagyok én banán nélkül, de más úgy mondani, ha van a Tesco - ban xarásig és más ha nincs - mert nincs.


Nálunk lazább világ volt a környező szoci országokhoz képest, de azért nem lehetett nagy nyilvánosság előtt bármit kimondani. A Szovjetunót bírálni, a párt vezető szerepét bírálni nem volt egészséges, el nem vittek ugyan - a '80 - as években már semmiképp - de jót nem tett a karrierednek. Ha valaki "nagyon ugatott" tettek róla, hogy ne tegye.


Kaja volt, áruellátás elfogadható volt, de pl. a műszaki cikkek terén már volt hiány.


Nyugati filmek csak a bemutatásuk után évekkel kerültek a mozikba. Jó, erre is lehet mondani: na és? De könnyű ma az internet korában, én még álltam 3 órát a mozi előtt jegyért, hogy megnézzem a Birodalom visszavág c. filmet.

Tévedek, hogy a bécsiek minden erőlködés nélkül megnézhették röviddel a bemutatás után?


Nyomták általánosban az orosz nyelvet, nem volt választás, orosz vagy orosz. Elenyészően kevesen tanultak meg. Aki nem akart úttörő lenni, arra úgy néztek, mintha minimum apagyilkos lenne.


Szovjet himnusz az ünnepeken. Mikor megkérdeztem a tanerőket, minek énekeljem én egy idegen ország himnuszát - hát nem dicsértek meg.


Meg ez az egész vonalas gondolkodás, egy párt, egy irány, ha más volt a véleményed akkor te minden vagy, csak jó ember nem. Akkor is volt választás, én még kamasz voltam, emlékszem a választási fülkékre a suliból, de a faterom - még KISZ - es is volt és párttag egy ideig - mesélte, hogy volt egy jelölt - Hazafias Népfront - azt bedobtad, majd feszülten vártad az eredményt.

2014. dec. 28. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
40%
Azt ne felejtsd el, hogy az oktatás is pártszempontok alapján működött, na nem mindenben. De a múltat eleve a kommunista szájíz szerint festették le.
2014. dec. 28. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

'Szovjet himnusz az ünnepeken. Mikor megkérdeztem a tanerőket, minek énekeljem én egy idegen ország himnuszát - hát nem dicsértek meg. '


Arra lennék rettentő kíváncsi, sejtette-e bárki is az akkori bagázsból, hogy nem kell hozzá sok idő és az egész rendszer borulni fog....

2014. dec. 28. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Szóval Hakapeszi, gondolj azokra, akik akkor élték fiatal koruk és ebből a korszakból általában csak a szép emlékek maradnak. Ja, a gyakorin főleg velük találkozol.
2014. dec. 29. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Én gyerek fejjel éltem át a szocializmust és tisztán emlékszem, hogy mi volt a rossz.


-besúgók. Nagyapám is az volt és nagyon haragudtam rá, amikor felnőttként tudtam meg a nagymamától, hogy miket csinált. Azt is mesélte a nagymamám, hogy volt, hogy unatkozásból csinálta ezt. Ő ellenezte, de nem hallgatott rá.


"Kaja volt, áruellátás elfogadható volt, de pl. a műszaki cikkek terén már volt hiány."

-nem is beszélve a sorban állásról! Banánt nem nagyon lehetett kapni. Ha igen, több órás sorban állásra számíthatott az ember. Emellett 10 évet kellett várni lakásra, autóra. Az se volt nagyon jó.


"Nyugati filmek csak a bemutatásuk után évekkel kerültek a mozikba. Jó, erre is lehet mondani: na és? De könnyű ma az internet korában, én még álltam 3 órát a mozi előtt jegyért, hogy megnézzem a Birodalom visszavág c. filmet."

-így van! Tesóm is ezt mesélte nekem.


"Nyomták általánosban az orosz nyelvet, nem volt választás, orosz vagy orosz. Elenyészően kevesen tanultak meg. Aki nem akart úttörő lenni, arra úgy néztek, mintha minimum apagyilkos lenne."

-igen, muszáj volt annak lenni. Az úttörőtáborba viszont nem mindenki mehetett. Attól függ, ki milyen tanuló vagy sportoló volt, vagy a tanuló szülei melyim párthoz tartoztak, stb., stb. Apám és a bátyja jól tanultak, mégis a bátyját istenítették a tanárok és ő mehetett a táborba. A következő évben se akarták látni apámat a táborban, de erre a testvére azt mondta, akkor ő se megy és ne is próbálják ráerőszakolni. Erre megenyhültek a tanárok és mehetett. Egyszer kérdeztem apámat, milyen volt úttörőnek lenni. Azt válaszolta, hogy ő még fiatal volt ahhoz, hogy érdekelje, milyen rendszerben éltünk. Jól érezte magát a táborban és szép emlékei vannak erről.

2014. dec. 30. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Írjunk azért néhány jó dolgot is, mert az is volt, és azért mert a komcsik nadrágot hordtak, ma nekünk még nem kell szoknyát húzni.


- jó közbiztonság, 6 - 8 évesen elcsatangoltam messzire, "kulcsos gyerek" voltam, nyakamban a lakáskulcs, sokszor egyedül vásároltam be - szüleim későn értek haza - és nem azért mert a szüleim felelőtlenek voltak, akkor ez "belefért", nem volt komolyabb veszély, max más srácokkal pofozkodtunk össze.


- foglalkoztak a fiatalokkal, mondom, én maximálisan antikommunista vagyok, de az úttörőtáborokban valóban voltak hasznos programok, a sok pályát tévesztett fásult tanerő között azért voltak igen jó pedagógusok is.


- Cigányság kérdése. Fű alatt már akkor is volt kivételezés (hátrányos helyzetűek), de kevésbé nézték el a bűncselekményeiket. Hivatalosan is (lásd Moldova könyve) volt cigánybűnözés. Foglalkoztatták - még gyárkapu belüli munkanélküliként is - őket.


- A bűnözőket hamar megtalálták, bezárták, lakhelyelhagyási tilalom alá helyezték, "ráverték a ref - et" (rendőri felügyelet). Aki gyilkolt az életével játszott, felakaszthatták érte. Az ilyen ítéletek kihirdetését a TV híradó is mutatta, emlékszem ilyen hírre.

2014. dec. 30. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!