Mért szokták mondani hogy mire megöregszünk nem lesz nyugdíjunk?
Ezt már nagyon rég mondogatják az ellenzéki pártok (általában a mindenkori ellenzék). Nem csak Magyarországon, de minden Közép/Kelet-Európai országban (és néhány Nyugatiban is, mint pl Görögország, Szicília, mostanában pedig Spanyolország).
Mivel a mindenkori ellenzék leggyakoribb alapelve, hogy az aktuális kormány gazdaságpolitikája csődbeviszi az államot (főleg egy olyan ellenzéknél, akit sem az ország, sem az emberek, csupán a saját zsebük érdekli - a bal oldalra, nem a jobbikra célzok-), ez náluk következtetésnek számít, ezért gyakran előjön. És mivel sokat mondogatják sokfele, az ember már gyakra azt sem tudja, honnan jön. Csak politikába belefáradt hümmögéssel nyugtázza, hogy úgyis minden pocsék, biztos ez is így van.
Elvileg a nyugdíj úgy lenne, hogy aktív éveidben fizeted a járulékot, azt folyamatosan befektetik és megkapod amikor megöregszel.
Itt ehelyett az van, hogy amit most befizetsz abból fizetik ki a mostani nyugdíjasokat, meg most már az államot is, mert az benyelte a magánnyugdíjakra félretett vagyont.
Ehhez hozzá veszed, hogy kevesebb gyerek születik mint ahogy a népesség fogy és kiderül még több eltartott fog jutni a gyerekeink generációjára.
Nem biztos, hogy nem lesz nyugdíj, de az lehet nem lesz elég kenyéren kívül a fűtésre. Az árszint meg ki tudja hogy alakul majd akkorra.
Annyit fűznék még hozzá, hogy az előző hozzászólók által leírt magyar rendszer az ún. felosztó-kirovó nyugdíjrendszer. Egyszerűen: amit a mai (rendesen adózó) dolgozó állampolgárok befizetnek a fizetésük után nyugdíjjárulékként, azt osztják szét a ma élő nyugdíjasok között.
Rém szomorú, hogy ezt a rendszert igyekeznek még mindig toldozni-foldozni, ahelyett, hogy arra ösztönöznék az embereket, hogy takarékoskodjanak maguknak idős korukra. Ezzel növelnék az emberek pénzügyi tájékozottságát, tudatosságát is, s tán elkerülhető lenne a jövőben az olyan baki, mint a devizahiteles történet.
A „mindenki szüljön még hármat” elv számomra rémes perspektíva, épp elegen vagyunk, a népesség stabilizálódása tökéletes lenne. Persze nem a politikusainknak, hiszen ők az adófizetők pénzéből élnek, nekik kész öröm, ha szaporodunk, sokasodunk – mennyiséget akarnak minőség helyett. :)
Nem arról van szó, hogy nem lesz nyugdíj, de a demográfiai változások miatt az jóval alacsonyabb lesz a fizetésnél.
Míg most Magyarországon a nettó fizetés kb. 75%-a várható nyugdíjként 40 év munkaviszony után, addig a következő évtizedekben nőni fog a különbség és könnyen 50%-ra csökkenhet.
Mondjuk, aki dolgozóként 65 évesen megkap majd havi 120 ezer Ft-ot, az nyugdíjba megy és onnantól csak havi 60 ezret fog kapni az államtól, tehát az életszínvonala felére esik, ha nem tesz félre. Ezért érdemes spórolni.
Továbbá a bankok, biztosítók is erőltetik ezt a kampányt, mivel érdekeltek ebben, hogy hosszútávú megtakarítási formákat (pl. nyugdíjpénztár, életbiztosítás, babakötvény) kössenek a lakossággal, ösztönözzék ezt. A hosszútávú szerződések miatt ezek rugalmatlanok, hiányos a verseny, így a pénzügyi cégek megtehetik, hogy alacsony kamatokat és nagy kezelési költséget (évi 2% körüli a gyakori) számoljanak fel, így busás profithoz jutnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!