Miért lett szitokszó manapság a liberális jelző? 20 éve mindenki liberális volt.
Bonyolult.
A liberalizmus napjaink egyik legvitatottabb, legjobban kritizált ideológiája,és méltán.
Nyugaton az elhibázott bevándorlás és menekültpolitika, keletebbre a rossz cigánypolitika.
Rossz demográfiai adatok, a népesség individualistává válik/vált.
De, ez csak pár példa.
Ezek mind-mind a liberalizmusnak köszönhetőek és mind káoszba, sötétségbe taszítanak.
Emiatt van csökkenőben ennek az ideológiának a támogatottsága.
"A baloldaliság nem egyenlő a liberalizmussal"
A baloldaliság nem, ez igaz.
De manapság a baloldali pártok sunyi módon liberalizálódnak.
16.30
az szdsz évek óta nem képvisel semmit. welcome in 2014.
"20 éve mindenki liberális volt."
Eltolódott a jelentése már a szónak. A rendszerváltás előtt -igen!- a baloldali kormányzás alatt mindenki konzervatív volt, a liberalisták a lázadó fiatalok voltak, akik nem kértek a tekintélyelvű baromságokból. Az a fajta liberalizmus már mindenkié. Akik itt liberalistáznak meg ballibeznek ugyanannyira liberalisták mint te vagy én, csak ők a szélsőséges liberalizmust értik alatta, ami már megbotránkoztató, és az ellen vannak. Az már más hogy mindenkire próbálják ezt ráhúzni, ha úgy van ha nem. A szélsőségek pedig mindig károsak, és a liberálisok 1% szélsőséges, de ez őket nem érdekli. Amikor szidni kell valakiket, az nagyon megy nekik.
A másik, hogy a hatalom építéséhez mindig kell kreálni egy ellenségképet. Ez minden egyeduralomkiépítésénél így van. Erre frankón ráéreztek felülről, hogy ezzel lehet a fiatalok fejét tömni, és most a "ballibsi" lett az új ellenség, a sötétben bújkáló ellenforradalmár, és a NEMZETI lett az a zászló ami alatt a legnagyobb lopásokat el lehet követni a nép támogatásával.
A liberálisok 1 százaléka szélső?
Na ne hülyésködj.
Ha egy átlag európai polgárnak lenne beleszólása a politikába, akkor nem lenne semmiféle bevándorlás, nem lennének menekültek, de állítom még euro sem lenne, ami miatt válságok jönnek létre.
"de állítom még euro sem lenne, ami miatt válságok jönnek létre."
Euró miatt lesz válság??? wtf???
Hát ez az a fajta hozzáértés ami miatt az átlagpolgárnak sosem lesz beleszólása operatív döntésekben.
20 éve igen. A rendszerváltás körül ez valóban pozitív volt, akkor a liberalizmus a szocialista rezsimmel szembeni harcos ellenállást jelentette. Nem véletlenül volt, mind az SZDSZ, mind a Fidesz kőkemény liberális. 1990-ben ezek a pártok a fiataloknak tudtak egy radikálisabb irányt mutatni, szemben a konzervatív és konszolidáltabb MDF-fel. Az akkori liberálisok megmutatták, hogy készek szembeszállni a diktatúrával.
Aztán persze minden megváltozott. 1994-ben ugyanis az MSZP megnyerte a választásokat, és megszerezte a kormányzáshoz szükséges többséget, de az SZDSZ támogatására volt szüksége, hogy 2/3-a legyen. Az SZDSZ akkor már 4 éve volt ellenzéki párt, és úgy látszik, nem tudtak várni, simán beálltak a szocialisták mellé. A másik nagy liberális párt, a Fidesz pedig ebben a ciklusban alakult át konzervatív párttá, és vette át az MDF helyét a jobboldalon (hosszútávon bejött nekik ez a stratégia).
És mi lett az SZDSZ-szel? Egyrészt hiteltelen lett, hiszen az MSZP mégis csak az MSZMP jogutódja volt, ráadásul a választások előtt még mindenféle együttműködést kizártak velük (amivel gyakorlatilag becsapták a saját szavazóikat). Azt hozzá kell tenni, hogy ezzel talán elfordítottak maguktól jobboldali embereket, de mégsem ez lett a liberalizmus vége a magyar politikában, ekkor még erősek voltak, csak sokaknak nem tetszett a balra húzásuk. Persze tény, hogy az SZDSZ már 1990 óta folyamatosan gyengült. 20 év kellett neki, hogy teljesen eltűnjön a magyar politikából, tehát elég lassú erodálódás volt ez (az MSZP-vel ez sokkal gyorsabban történt meg, bár ők még nem tűntek el teljesen).
Tudom, nem szerencsés egy eszmét párthoz kötni, de figyelembe kell venni, hogy Magyarországon 1994 után az SZDSZ-en kívül senki sem vállalta fel a liberalizmus eszméjét. Persze ők is inkább a fővárosban voltak népszerűek, ezt jól példázza, hogy az általuk jelölt Demszky 20(!) éven át volt főpolgármester, és igen, volt olyan időszak is, amikor szocialista kihívója is akadt, de még neki sem sikerült legyőznie. Demszkyt valójában sosem győzték le, 2010-ben is csak visszavonult, bár akkor valószínűleg már megverte volna Tarlós, de ezen már kár agyalni.
Amikor a liberalizmus és az SZDSZ gyors hanyatlása bekövetkezett, az a 2006 és 2010 közti parlamenti ciklus volt. Ekkor gyengült meg egyébként az egész baloldal. Az SZDSZ egészen a 2008-as népszavazásig tagja volt a kormánynak, majd utána ugyan felbontotta a koalíciós szerződést, de folyamatosan megszavazták az MSZP által hozott törvényeket, és leszavazták a parlament feloszlatását (akkoriban ezt elég sokszor kezdeményezte a Fidesz). Érdekes kérdés, hogyha akkor szembeszálltak volna a kormánnyal, parlamenti párt tudtak volna-e maradni. Erre nehéz válaszolni, mindenesetre én úgy gondolom, inkább használt volna nekik, semmint ártott volna.
Persze akkora az SZDSZ és az MSZP is lejáratódott, belemerültek a korrupció mocsarába, és már szinte csak a botrányoktól volt hangos a média.
De mindemellett volt egy fontos tényező. Ha valaki visszaemlékszik Magyarországra 2006 és 2010 között, az tudja, hogy igen kaotikus évek voltak azok. Állandó tüntetések, tömegoszlatások... És egyébként is, mintha az egész társadalmat áthatotta volna valami káosz. Az emberek rendet szerettek volna. Nem véletlenül győzött a Fidesz 2/3-dal 2010-ben, és nem véletlenül lett parlamenti párt a Jobbik. Az SZDSZ-tól nem lehetett elvárni, hogy rendet tegyen. Az emberek inkább fordultak a tekintélyelvűbb (de NEM tekintélyelvű!) pártok felé.
És akkor végére hagytam az SZDSZ retorikájának kérdését. Tény is való, hogy van itt az országban egy kisebbség, akikkel elég sok a probléma. De az emberek a mindennapokban látták a bűnözést, egyszerűen látták mi folyik köztük, és ezzel szemben az SZDSZ próbálta őket mindenáron az áldozatszerepbe beállítani, és aki nem értett egyet ezzel, az máris fasiszta volt. Na, ebből lett az embereknek elegük. Nem tudom, ki emlékszik még itt a 2009-es EP-kampányra, amikor minden tele volt SZDSZ-es plakátokkal, rajtuk a felirat: "Kik képviseljék hazánkat? Árpádsávosok - Szabad, liberálisok?" És akkor rajta egy Árpád-sávos zászló (így kell helyesen írni, ők a plakáton egybe írták), előtérben meg (nem ismerem a fotográfiai kifejezéseket) egy veszélyesnek kinézni akaró emberke, mellette kék háttér előtt pedig egy konszolidált figura. Na ebből a gyűlöletkampányból is elegük volt már az embereknek.
Valóban úgy tűnt, hogy az SZDSZ után a liberalizmusra már nem maradt igény a magyar társadalomban, bár hozzá kell tenni, hogy az SZDSZ nem keveset tett azért, hogy a liberális szitokszóvá váljon. Én sem szívesen látnám bent őket a parlamentben, ismerve eddigi tevékenységeiket.
Talán az LMP-t lehetne megemlíteni, aki valamennyire még liberális, de teljesen újszerű módon, nem az SZDSZ-féle vad stílusban, bár rájuk inkább illik a zöld jelző. A Liberálisokról azért nem beszélnék, mert ők eléggé komolytalanok. Ha nincs a baloldali összefogás, aminek a hátán felkapaszkodtak, ma nem is lennének.
Hát kissé hosszúra sikeredett, de remélem hasznosnak találod már. És talán már érted, hogy nem egyik pillanatról a másikra tűnt el a liberalizmus a magyar politikából, hanem ez egy folyamat eredménye.
A liberális nem szitokszó, csak akkor az, ha sok hírtévét vagy kurutyinfót nézel/olvasol.
HA más fórumokból is tájékozódsz, kinyílik a világ.
HA eljutsz tőlünk nyugatabbra, majd meglátod, a valódi menő ideológiák baloldaliak, és jobboldalinak gáz lenni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!