Trianont csak a jobboldaliak ellenzik?
Mi volt a véleménye mondjuk Károlyinak kádárnak rákosinak?
ezek mind beleegyeztek? Pedig pl Kádár is a gunyhatáron tul született.
Trianon nem tudjuk ellenezni vagy nem ellenezni.
Viszont a legnagyobb nemzeti tragédiánknak tekintjük.
A baloldal a Holokausztot nagyobb tragédiaként kezeli.
Trianoni megemlékezést nem kedvelik, mert annak szellemisége, ideológiája ellentétes az ő eszméikkel.
Tipikusan olyan kérdés, amire nem lehet jó választ adni!
Kezdjük ott, hogy ki számít bal meg jobboldalinak, és leginkább mikor! Igen mikor, a két világháború között minden hazai párt támogatta a határrevíziót valamilyen formában.
A második világháborús vereség után a magyar társadalom többsége fásultan és szomorúan, de elfogadta, hogy a határokon nem lehet változtatni. pl. Szegfű Gyula aki a Horthy-éra kvázi házi történésze is volt kijelentette, hogy mostantól minden revíziót követelő hangnak el kell hallgatnia. Remények voltak, hogy a párizsi béke egy erdélyi sávot meghagy, de a szovjetek, hogy kárpótolják Romániát Moldva elcsatolásáért a trianoni magyar-román határ visszaállítását követelte. (sovány vigaszként a románok garantálták Székelyföld autonómiáját, ami rövid időre létre is jött, aztán azt is elfelejtették...)
trinonnal nem az baj hogy emlékszünk rá
hanem az hogy egyesek még mindig határrevízióban gondolkodnak
pedig előre kéne tekinteni
azok akik nem tudnak alkalmazkodni a megváltozott helyzethez visszafejlődnek, kihalnak
nem lehet állandóan a múlton rágódni, a múltban élni
tanulni kell belőle, igen
sajnos azonban még azzal sem néztünk szembe, mi mit rontottunk el, mi vezetett trianonhoz
csak másokat okolunk, másokra mutogatunk
igy meg nem lehet belőle tanulni
Persze, mindenki ellenezi Trianont. Meg a mohácsi vészt és a tatárjárást is. Csak nem tud ellene mit csinálni, mert még nem találták fel az időgépet.
A Trianon-revízió lázálma egyszer vesztes oldalra sodort minket a háborúban (nem mintha amúgy sok választásunk lett volna). Ha addig nem is, onnantól kezdve minden politikusnak nyilvánvaló volt, hogy a határokat már nem lehet megváltoztatni. Legalábbis háború, és nagy eséllyel vesztes háború nélkül biztos nem. És ez így van ma is.
De nyilván Kádár, Károlyi, Rákosi is szívesebben kormányzott volna egy háromszor nagyobb országot. Az, hogy ki mennyit beszélt erről, az egy más kérdés. Nyilván a kommunisták kevésbé erőltették a nemzetiségi alapú kommunikációt. De tulajdonképpen ez mindegy is, mert hiába akar valaki háromszor, ötször, tízszer nagyobb országot, ha nincs, akkor nincs.
Inkább annak örüljünk, ami van. Különösen, hogy két elvesztett világháború és Trianon után valóban kész csoda, hogy ma létezik független Magyarország.
Kedves kérdező!
Én inkább baloldalinak tartom magam, mint jobbnak.
Trianont, mint tényt nem lehet ellenezni, se támogatni, az egy történelmi esemény.
Természetesen nemzeti tragédiának tartom, ugyanúgy, mint mondjuk egy jobbikos.
AMiben általában vélemény különbségem van jobboldaliakkal, hogy teljesen más elképzelésem van a revízióval kapcsolatban.
Úgy gondolom, hogy tényleg eltelt 100 év, totál más irányba fejlődött a világ, és Magyarország is. Amilyen területekről szó van, azok nagy része már régóta nem magyar lakta. Sőt jó részük akkor sem volt az, amikor elcsatolták. Nem gondolom, hogy - egybként sajnos ezt sok radikális jobboldalitól hallom - háborút kellene indítani Románia, meg SZlovákia ellen a területek visszaszerzésére. Képtelen dolognak tartom. Csak egy újabb nemzeti tragédiát lehetne így elérni.
Úgy gondolom, hogy nagyjából a Markó Béla féle politika az, ami célra vezető. Kicsi, de biztos lépésekkel, alulról építkezve, a realitásokat és a hosszú távú következményeket figyelembe véve érdemes haladni. Továbbá szerintem fontosabb a kint élő magyarság támogatása, minthogy most éppen hol van a közigazgatási határ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!