Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért van itthon sok embernek...

Miért van itthon sok embernek ellenszenve az egyetemmel és a diplomával kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Mindig olyan embereket látok, találok akik ha utálják, tipikusan olyanok akik életükben nem jártak egyetem közelében, sőt azt se tudják, hogy ott mi zajlik. Csak annyit hallanak, hogy egyetem, akkor arra gondolnak hogy semmi értelme, semmire nem jó, fogalmuk sincs hogy milyen szakok vannak és hogy milyen különbségek vannak egy "büfészak" és egy jól fizető, keresett szak között.
2014. jún. 1. 14:31
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
54%

Elképzelhető, hogy a régi rendszerből maradt vissza az emberekben az a nézet, hogy akinek felsőfokú végzettsége van, az már nem munkásember hanem értelmiségi, aki már nem dolgozik hanem irányít, dirigál.

Esetleg kisebbrendűségi érzés fogja el az embereket a diploma vagy egyetem hallatára.

2014. jún. 1. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
88%

Én még abban a korban éltem fiatalként amikor az egyetem a legtöbb diáknak csak egy álom volt. Anno annak idején aki egyetemre akart menni, annak kitűnő tanulónak kellett lenni, és a szülők legalább egyszer kapjanak "kiváló dolgozó kitüntetést)Annak idején ha valaki azt mondta, hogy "diplomás vagyok" akkor szinte mindenkinek az jött le, hogy "húha, ez az ember nagyon okos lehet"

Röviden: Akkor az egyetem mint jelenség nagy szóval bírt.


Ma meg: Természetesen ma is vannak egyetemek ahová nem juthat be akárki. Aki onnan szerzi a diplomáját, annak nincs is a jövőben olyan gondja, hogy nincs munkája, vagy nem tudja kamatozni a tanultakat. Azokra ma is azt mondjuk, hogy " tuti van tudás a fejében"..

De sajnos az egyetem mint intézmény vagy jelenség is csorbult az évek folyamán. Egyre kevesebbet követelnek, egyre kevésbé okos, és intelligens emberek kerülnek be, és egyre több az olyan diploma ami semmire sem jó.


Nekem bevallom nincs diplomám. Én sosem voltam olyan okos, hogy egyetemre menjek. Legalábbis eddig ezt mondtam. (szerintem ma ami tudást elvárnak, akár kitűnővel is lediplomázhatnék)

Viszont van szakmám, és az eltelt kemény évek munkája gyümölcseként ma én alkalmazok 40 embert. Én nem várom el, hogy aki nekem dolgozik diplomás legyen, de volt rá példa, hogy egy büfészakos diplomával rendelkező hölgy nálam szeretett volna dolgozni. Felvettem, mert értelmesnek, taníthatónak tűnt. A gond az volt vele, hogy bár az elején elmondtam neki, hogy az andragógia diplomája engem nem érdekel, és nem is veszem figyelembe, ha így is érdekli az állás rendben van. Ennek ellenére még a próbaidő sem telt el, de már követelései voltak. Elém állt, hogy ő diplomás, és neki kéne a csoportvezetőnek lennie, és nem annak aki 15 éve szintén szakmabeli. Kijelentette, hogy nem azért tanult egyetemen, hogy csomagoljon..


Nos, ez csak egy példa. De én ettől függetlenül ma is azt mondom. Vannak egyetemek amik kellenek, és kellenek oda egyetemisták. De sok egyetem van ami tényleg felesleges. Másra nem jó csak arra, hogy 4-5-6 évig az egyetemista diák addig sem keres munkát, és később elmondhatja, hogy diplomás..

45/N

2014. jún. 1. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:

ma 15:03


Sajnos vannak változások. Még az értelmetlennek tűnő diplomáknak is meg van a szerepe,hogy Európa oly módon alakul, hogy számítások szerint 2020-ra az állások 30%-ánál elvárás lesz a diploma. Az egyesült államokban jó 7-8 éve volt felmérés és ott akkor az állások 58%-hoz diploma kellet. Ma a diploma olyan (és a jövőben fokozatosan), hogy kell bizonyos állásokhoz, ami nagy mennyiségű lesz. Olyan mint az érettségi. Nélküle szalagmunkát leszámítva elvárás minimumnak. A jövőben a diploma lesz az.

2014. jún. 1. 15:09
 4/22 anonim ***** válasza:
43%

Nem tudom. Nekem nincs bajom vele, egyszer én is szeretnék egyetemre járnak. Sztem az embereket inkább az zavarja, hogy olyan emberek is egyetemre járhatnak, akiknek nincs józan paraszti eszük.. Lehet, hogy tanulnak, meg némely területen műveltek lesznek, de az nem egyenlő a tudással és a hozzáértéssel. Csak, hogy pár példát soroljak, milyen emberekkel találkoztam, és milyen emberekről hallottam (és mindegyik egyetemista!!! :D): egy pszichológia szakos csaj, aki ráadásul 24 éves volt, nem tudta, hogy a levest vízzel főzik, ő azt hitte, hogy a húsok és a zöldségek engednek annyi levet... A másik nem tudott egy vonatjegyet kérni normális... A harmadik leírta villany szót egy l-lel, és mindig felcseréli a jét az ellyel. Most néztem videót, az ELTÉ-sek nem tudják, hogy kicsoda Eötvös Loránd, pedig a róla elnevezett intézménybe járnak... És most pedig (egy gondolom egyetemista) kérdező feltette ezt a kérdést a MAGYAR POLITIKA topicba, amikor szerintem, az h egyes embereknek esetleg ellenszenvük az egyetemekkel és a diplomával szemben, az szerintem rohadtul nem politikai, hanem társadalmi kérdés, ezzel a kérdéssel inkább az Emberek topicba írhattál volna.. Szóval, szerintem az embereknek nem az EGYETEMMEL és a DIPLOMÁVAL van bajuk (bolondság, amit 1-es írt részben) hanem az olyan egyetemistákkal, akiknek annyi eszük van a "tanult"-ság mellett, mint egy marék lepkének, és a legrosszabb, hogy el is szállnak ezek az emberek maguktól a diplomájuk miatt, pedig diplomával is lehet valaki buta. És igen, idegesítő, ha ilyen nagyképű, ostoba ember a főnököd valahol! (na, itt részben az igazság az 1-es válaszában) Tisztelet kivételnek! Elnézést, a józan ítélőképességű, logikával és józan paraszti ésszel rendelkező egyetemistáktól! Elnézést azoktól az egyetemistáktól, akik nem hordják fenn az orrukat! Elnézést azoktól az egyetemistáktól, akik szegény családból származnak és most is úgy tanulnak, hogy órák után a BurgerKing-ben izzadnak a sült krumplik fölött! Szóval akinek nem inge, ne vegye magára. De sokan járnak egyetemre, akiknek szerintem semmi keresnivalójuk ott. Szerintem ez a baja az embereknek. De persze.. Ott vannak azok az emberek is, akik nem tettek eleget vágyaik beteljesüléséért, és anno egyetemre akartak járni, de kihagyták (pedig tudnának, ha nagyon akarnák), és ők most irigységből szidják. Na, velük meg nem kell foglalkozni!

És még valami.. A leggazdagabb emberek is általában a vállalkozásaikból gazdagodtak meg, egy vállalkozás elindításhoz, meg általában nem diploma kell, elég egy szakma... Az egyetem csak bebiztosítás, hogyha alkalmazottként elhelyezkedsz a szakterületeden, akkor meg legyen egy megfelelő fizetés.. De ha nincs meló a szakterületeden? Akkor máshova meg nem vehetnek fel azzal a címmel, hogy "túlképzett" vagy.. Szóval ezért tartják feleslegesnek sokan, ami mondjuk abszurd.

Ja és! Van egy ismerősöm, akinek 8 osztálya van, de 5 nyelven beszél (az anyanyelvével együtt), kitűnő szakács, autószerelő...!! Csak papírjai nincsenek erről. Úgyhogy szerintem emberileg nem a diploma igazol minket, és még ezt szokták elfelejteni az egyetemisták, és ez zavar minket, csak érettségizetteket, szakmunkásokat, stb.

2014. jún. 1. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
37%

Mert a diplomások nagyrésze életképtelen. Nézik az amerikai filmeket, amikben azt látják, hogy majd ők is légkondis irodákban fognak ücsörögni és kávézgatni, aztán ha nem olyat dolgoznak, akkor nekik áll feljebb, hogy "de hát én diplomás vagyok, minimum nekem kell felsővezetőnek lennem és amúgy is diplomást fizetést kell kapnom!!!!négy!!!".


Arról nem is beszélve, hogy 25 évesek és rinyálnak az anyjuknak, hogy nem tudnak kimosni egy pulóvert.


A mikrohullámú sütő feltalálója egy nyolc általános sulit végzett fickó volt, még doktorok se tudták hogy mi van. Na? Ez mi?


Az igazi gazdag emberek pedig saját vállalkozásból lettek sikeresek, amihez tényleg felesleges elcseszni 3-5 évet egy popsitörlő papírért.

2014. jún. 1. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
52%

Oké, a leves főzés tényleg durva, de Eötvös Loránd nem ismerete nem biztos, hogy "bűn".

Én sem tudom a teljes életrajzát elmondani, sőt tőlem kérdezhetnek az emberek évszámokat, passzolni fogok. Nem szerettem a törit, amikor kellett, akkor röhögve 5-ös voltam belőle, de már nem kell és nem is érdekel túlzottan.

Cserébe bármikor megtervezek és kivitelezek neked egy komplett szoftverrendszert, vagy beszélhetek egy halom olyan dologról amiről nem is hallottál még.


Az egyetemen az ember szelektál. Persze van olyan, hogy alapműveltség, de ez is azért személyenként változik, hogy mi tartozik bele.



A kérdésre pedig:

Sokan vannak akik irigységből nézik le az egyetemistákat, sokan pedig mindenkit lenéznek. Na meg vannak olyanok is, akiket az egyetemet végzettek néznek le, cserébe ők is hasonlóan reagálnak.



A színvonalról pedig: bekerülni egy egyetemre annyira nem vészes azért manapság. Ugyanakkor elvégezni már más azért. Még a leggyengébb büfészakon sem feltétlenül vágják az ember után a papírt, még ha úgy is tűnik a dolog.

2014. jún. 1. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

ma 15:27


Hát azért eléggé el vagy tévedve a világban. A diplomások életképtelenek? Éppen, hogy a fiatalok többsége akkor szakad el az eddigi életétől és elkezd egy csaját önálló életet ahol már magának kell boldogulnia. Nem tudom, hogy te mit végeztél de nagyon távol vagy a valóságtól. Pl egy kollégiumban az embernek magára kell mosnia, a kaját magának kell megcsinálni.

És igen pont te vagy az akire a kérdés vonatkozott. Fingja sincs, hogy mi is az egyetem, milyen tudást adnak át és a diplomások mit képviselnek.


És a nagyvállalatok többségén ma nem szakmunkások építik ki, hanem diplomás vállalkozók. Ilyenkor mindig feljön Gates és Jobs, hogy nem voltak diplomások. Ez igaz, de ők is elmondták, hogy az egyetem sokat adott nekik, nem csak tudásban, hanem látásmódban és fontosnak tartják a felsőoktatást. Ha nem jártak volna egyetemre nem érték volna el azt amit. Közben megszerezték a diplomájukat.


AZ átlag embereket tekintve. Minden felmérésből kiderül, hogy megéri a felsőoktatásban szerzet tudás. Vele jobb fizetést lehet elérni mint az alacsonyabb papírral. Pont a minap volt egy újabb cikk ami ezzel foglalkozott. magyarországon jelentős különbség van az alap, közép és felsőfokúak fizetése között. Átlagban egy diplomás kicsivel több mint 2X többet keres mint egy alapfokkal rendelkező. De a középtől is jelentősen eltér.

Érdekes, hogy mikor a jól fizető állásokat hozzák fel, mind elvárja a diploma meglétét. És mind szellemi munkakör.

2014. jún. 1. 15:45
 8/22 A kérdező kommentje:

Amit említettem pár napos cikket nem találom.


Nem olyan régi cikk:

[link]

[link]

2014. jún. 1. 15:53
 9/22 anonim ***** válasza:
31%
A diplomások még segédmunkásnak sem jók. Én dolgoztam diplomásokkal, de még a lapát sem állt jól a kezükben. Érted? Még egy segédmunkásnál is alacsonyabb szinten vannak.
2014. jún. 1. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
70%

Azt mondod eljön az idő amikor minden munkához diploma kell.

Lehet így lesz, de akkor kérdezlek téged.

Szerinted szükség lesz 20-30-50 év múlva diplomás cukrászra? diplomás villanyszerelőre? diplomás eladóra? diplomás kőművesre?? és még sorolhatnám.

Természetesen mindig szükség lesz diplomásokra. Orvosokra, mérnökökre. De minek cukrász diplomás? vagy kőműves diplomás? Szükség lesz szakmunkásokra is.

Tudod mi lesz Magyarországon 20 év múlva? Az ami jelenleg sok nyugati országban most áll a helyzet. Pl: Angliában, Ausztráliában Hollandiában és számos más országokban tárt karokkal várták azokat a szakmai tudással rendelkezőket akik értik is a munkájukat. Ugyanis ők 20 évvel ezelőtt nyomták a gyerekeket,hogy diplomázzanak. Ma több diplomás van mint olyan aki szakmabeli lenne.

Ennek eredménye az, hogy maradjunk Angliánál: egy angol szobafestő szakember olyan munkát végez horribilis összegért amit otthon egy elsőd éves szakmunkás gyakorlati ideje alatt..

Én azt mondom, hogy eljön az az idő amikor Magyarországot ellepik a külföldi szakemberek, és amikor a diplomások zöme anyagi gondokkal fog küzdeni..

Mielőtt még azzal jönnétek, hogy irigy vagyok, nos nem: diplomásként amivel otthon nem boldogultam, külföldön olyan munkát végzek amihez nem kell diploma.

2014. jún. 1. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!