Hogy zajlik igazából egy választás, mi történik azután, hogy a borítékolt szavazásunkat leadtuk?
Nézzük a szavazat útját!
1. bedobod az urnába, miután egyeztették a neved a listán, megnézték a papírjaidat, aláírtál, minden rendben ment.
2. 7-kor urnabontás. A számlálóbizottság bezárkózik, a helyiségbe más nem mehet be. Az összes íróeszközt elrakják, hogy még gyanú se legyen, hogy valaki ikszelget.
3. megszámolják, hányan vettek részt a szavazáson a lista alapján, az adatot rögzítik, de előtte több tag is megszámolja, s csak akkor végleges a szám, ha mindenki ugyanazt a számot kapta. A pártok delegáltjai minden adatot utánaszámolhatnak, ha akarnak!
4. Megszámolják, hány szavazat érkezett a pártokra. Majd megint. Ha a két szám nem egyezik, akkor megint, és megint, amíg nem biztos az eredmény. Az érvénytelen szavazatokat összegyűjtik, bizonytalan esetekben szavaznak, az összes szavazatot, az érvényteleneket is átnézheti bármelyik párt delegáltja.
5. Ha minden rendben, akkor leadják a számokat a központnak, akik közzé is teszik interneten, tehát minden párt minden delegáltja vissza tudja ellenőrizni, hogy valóban azok az adatok kerültek-e ki, amikre ő a szavazatszámláláskor jutott. Itt kiderülne a csalás!
6. Az adatokat összesítik. Ezt bárki megteheti, ha van ideje, emiatt itt is lehetetlen az adatokkal manipulálni, mert hamar kiderülne.
Külföldi szervezetek által jóváhagyott, hitelesített választási rendszerről van szó, ahol a kb. 10 ezer szavazóbiztos és pártdelegált ellenőrzi egymás munkáját is.
Az utolsó kiegészítem, mert van egy kis tévedés:
A számolás nem titkos! Nemzetközi megfigyelő és a sajtó is bent lehet. Teljes csöndben, hogy ne zavarjon, de bent lehet, figyelheti a munkát.
Valamint az előző válaszból nem jött le tisztán: a szavazat számláló bizottság tagjai között vannak független, önkormányzati megbízottak és vannak párt delegáltak plusz van egy jegyzőkönyv vezető. Az elnök és a helyettese csakis független, önkormányzati megbízott lehet. Ezen kívül abszolút semmi különbség nincs, mindenki számol, mindenkinek ugyanolyan jogai és kötelessége van. Mindenki, tehát a párt delegáltak is ott, akkor a törvényes szavazást kell szolgálják. Az érvénytelen szavazatokról és bármi egyébről testületileg születik a döntés, mindenkinek egy szavazata van, kivéve a jegyzőkönyv vezetőt, akinek nincs szavazati joga. Egyenlő esetén az elnök szava dönt.
Tehát ott akkor egy csapatban játszik mindenki(ettől még persze egymás figyelve van), a nap folyamán a feladatokat is felváltva végeztük, azért megterhelő 18-20 órát dolgozni.
Nyugodjon meg mindenki, a szavazás a demokrácia legnagyobb ünnepe, ott akkor minden rendben volt.
Azt, hogy előtte a tévében, újságban, lámpa oszlopon, telefonon stb egyik párt erősebben kampányolt lehet kritizálni. De a szavazaskor minden rendben, törvényesen zajlott. Szavazhatott volna bárki másra is a többség!
Technikai részlet még: először a mozgó úrnát bontják: ebben benne kell lennie egy ellenőrző lapnak. Ezen rajta kell legyen az összes szavazat számláló bizottsági tag ÉS az első szavazó aláírása. Ez azért kell mert a mozgó úrnát kiviszik így nagyobb a biztonság. Ha nap végén nincs benne a papír akkor az összes mozgó úrnás szavazás érvénytelen. Jó esetben nyilván benne van, ekkor hozzá kell keverni az összes többi doboz tartalmát. A mozgó úrnás szavazatokat külön nem szabad számolni, mert ilyen sokszor csak egy-két darab van, ami miatt nem lenne biztosított a titkos szavazás. Tehát rögtön lehetne tudni, hogy a fél lábú Marcsi néni akihez kimentek kire szavazott. Na ezért kell keverni, így biztosított a titkosság.
Urna bontás után először boríték bontás és egyéni - listás papírok szétválogatása történik, káromkodásokkal közbe a sok leragasztott boríték miatt :-D
(Borítékot a bizottságnak kötelező adni de nem kötelező borítékba tenni, ragasztani meg végképp felesleges. A boríték lényege csupán a titkosság, nehogy megtudják mire szavaztál amíg a fülke és az urna között lépsz egyet nyilvánosan. De ezt megfelelő hajtogatással is el lehet érni.)
Válogatás után a listásat félre tesszük és először az egyénit számoljuk. Nyilván itt is először válogatás aztán számolás. Mindent többször, több ember számol illetve ellenőriz, hogy van e rajta pecsét és hogy érvényes-e a szavazat. És amúgy a darab számok összege nagyjából stimmel kell a név jegyzékkel. Ha eltérés van akkor még újra számolás. Ha tuti biztos az eltérés akkor két dolog lehet: ha hiány van mert pl valaki hazavitte a szavazó lapot a zsebében akkor azt be kell írni. Ha viszont több a pecsétes lap mint ahány aláírás van a név jegyzékben akkor valamit valaki nagyon elrontott vagy csalt. Ekkor a forgatókönyv szerint mindenkitől le kell vonni egy szavazatot, hiszen nem tudjuk, hogy az a plusz szavazat kié. Ez utóbbi nálunk nem volt, és szerintem ha a bizottság odafigyel napközben a munkára akkor nem is lehet. Annak szabad ugyanis csak pecsétes szavazó lapokat adni aki aláírt. A pecsétre pedig nagyon kell vigyázni.
Ja és amúgy arra is megvan a magyarázat hogy a nagy pártok sokszor előbb tudják az eredményt. A pártok jobb, gyorsabb rendszert építettek ki erre.
A jegyzőkönyv vezető telefonon diktálja az eredményt és van hogy túl sokan telefonálnak a központba, ezért akár fél órát is várni kell, pedig az eredmény megvan.
A pártoknak erre gyorsabb a rendszerük, a párt delegáltak gyorsabban beküldik az eredményt. Ráadásul ők a 0-1-2 szavazatos törpe párt eredményekkel nem is foglalkoznak, a hivatalos jegyzőkönyv vezetőnek viszont természetes a törpe eredményeket is be kell diktálni, több idő.
" Megkérdeztünk mindenkit, mi a véleménye."
Arról látom nem hallottál, hogy a szavazás titkos. Bármit mondhat bárki. Az a lényeg amit a fülke magányában beír. Menj el egyszer szavazat számlálónak ha kételkedsz a törvényes, demokratikus szavazasban. Ja hogy akkor 18-20 órát kell dolgozni? Pech... De legalább utána talán nem írsz ilyen ostobaságot.
Nem, kéremszépen nem a szavazatszámlálók csalnak. Őket elővenék érte! Hanem ott fent! Most ha te bediktálod nekem a valós adatot, attól én még be tudok írni 50-nel kevesebbet a MSZP-nek, és 50-nel többet a Fidesznek. Az összes telefonbeszélgetés lehallgatása meg persze lehetetlenség. De ez a rendszer sem így működik, tudom én elméletileg hogy megy, mindenki telefonál egyel feljebb. Mire eljut a központig, ha mindenhol csak 2 szavazat lesz a Fidesznek pluszba, akkor is rengeteget jelent. Akkor sem hiszem el, hogy Vona 2%-kal se maradt el az 1. helytől.
És igen, megkérdeztünk mindenkit. Nos 2 okból se kellett volna hazudjanak. Az egyik, hogy nem ismertük egymást, semmit nem rögzítettünk, a másik, hogy előre megmondtuk, hogy ezt azért tesszük, mert választási csalást sejtünk a dolgok mögött. Mi 4 választókerületet kérdeztünk, itt 3-ban mondták többen, hogy nem támogatják, negyedikbe forma-forma volt. Ezután egy magánbeszélgetés keretében azt kaptuk, hogy igenám, de a többi körzetben fölényben voltak az igenek. Akkor bántuk meg, hogy nem mindhez álltunk ki. És mondom, nem a szavazatszámlálókat hibáztatom, ők 1-1 választókerület nem tud egy szavazást elcsalni. Ott fent viszont igen!
Neked üldözési mániád van! Kezeltesd magad!
Még egyszer: minden szavazókörben ott volt ellenzéki delegált is, méghozzá szerintem legtöbb helyen (vagy mindenhol) 2 is. Amikor megvolt az eredmény, akkor nem csak a jegyzőkönyv vezető telefonálja a hivatalos előzetes eredményt, hanem a fideszes, mszpés, jobbikos meg bármilyen delegált is diktálja a saját emberének a saját központjába. A csalás már csak emiatt is kizárt. Hiába módosítanák a központi rendszerben az eredményt, vágod? Több más csatornán is összesítik egymástól függetlenül az eredményeket.
Szóval kezeltesd magad, mert ezt üldözési mániának hívják. Vagy menj el szavazatszámlálónak és utána talán megérted hogyan zajlik a rendszer és milyen dolgok biztosítják a választás tisztaságát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!