Mi a baja a Jobbiknak a finnugor nyelvrokonsággal?
A Jobbik mintha félreértett volna valamit: a nyelvészek úgy gondolják, hogy a finnugor népek (finnek, manysik, hantik) NYELVROKONAI vagyunk, és NEM a genetikai rokonaik.
Ezt cáfolni nyelvészeti körökben olyan, mintha azt mondanák: a föld lapos. A nyelvrokonság ugyanis nem csak a hasonló szavakon áll vagy bukik, itt a nyelv szerkezetét, és a nyelvi gondolkodásmódot is figyelembe kell venni. Több rokon szavunk van a törökökkel, és más népekkel, de az tény, hogy nyelvünk úgy ragoz, és a nyelvi gondolkodásunk úgy működik, mint a finnugor népeké.
Jól mutatja ennek a cáfolhatatlanságát, hogy a Jobbik nyelvrokonság-ellenes petícióját egy nyelvész sem írta alá, csak sámánok, történészek, szívsebészek, és egyebek. Biztos jó szakemberek ők, de nem a nyelv szakemberei.
Miért akarja a Jobbik, hogy a politika átitassa a tudományt, miért akarja a nyilvánvaló nyelvrokonságot megcáfolni? És mivel tudja ezt magyarázni, bizonyítani? Mert én csak politikai szólamokat hallok, de morfológiai, szemantikai, és mondattani tanulmányokkal, amik a török/sumér/szkíta/dakota (igen, dakota is van) mintha nem lenne tele az internet...
Nem baj, ha a politika hatalmi szóval akar beleavatkozni a tudományba? (A Jobbik "kulturális kabinetjének elnöke" célzott rá, hogy be kéne szüntetni a finnugor nyelvtudományi tanszékeket)
19:45.
Ez egy igen korrekt válasz volt, szívesen elolvasnám a szakdolid. Én a PTE-BTK-án tanulok finnugor nyelvtörténetet (is), és engem eléggé meggyőztek. A kérdés kiírására az indított, hogy az egyik kitűnő pécsi nyelvész tanárnőnek, Fancsaly Évának egy szegedi mezőgazdasági gépszerelő (!) küld folyamatosan gyalázkodó üzeneteket. Ezek a levelek nagyjából abból állnak, hogy a Tanárnő is csak a népbutító, liberális gépezet részét képezi, aki a "halvérű" rokonságot népszerüsíti, hogy ezzel is rombolja a nemzettudatot.
A te érvelésed érdekes, utána is fogok olvasni.
De egyszerűen nem tudom elfogadni az első hozzászólásban hangoztatott "érzelmi alapot". Kulturált vélemény volt, 100%-ot adtam rá, és köszönöm a hozzászólást. De a finnugrisztika sosem volt dogma, sose lett tény, jól bizonyítja ezeknek a "vulgár-nyelvészeknek" a rengeteg kötete, amivel tele vannak a polcok. Mindegy, mit gondolunk a finnekről, mit a törökökről, vagy arról, hogy honnan származunk, a nyelvi rokonságot nem "érzelmi alapon", szimpátia alapján kell meghatározni.
Nehogy már egy párt egy tudományos eredményt mindenféle tudományos támpont nélkül, kedvtelésből támadjon! Milyen dolog ez? És mi jön ezután? Tényleg nem akarom túldramatizálni, de ebbe a politikai érdekek ne szóljanak bele, mert az nem demokratikus, nem egészséges!
Kedves Kérdező!
Megtalálod a szakdolgozatot a D épületben, két emelettel feljebb Fancsaly Éva irodájához képest... :)
Valaki mondjon már nekem EGYETLEN dolgot, amivel a Jobbiknak nincs baja?
A Gárda, a Turul, az Árpád-sáv és a Szent Korona kivételével.
Röviden: Az hogy nem igaz.
A finnugor egy kitalált nyelvészeti kategória az uráli nyelvcsaládon belül több különböző kelet-európai és nyugat-szibériai nyelv csoportosítására, többek közt: finn, észt, lapp.
A kategóriát az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után politikai célokból vezették be nálunk. Sem ilyen nevű ország, sem ilyen nyelv nem létezett soha.
Az őshagyomány, a magyar mondavilág nyilván nem véletlenül meséli másképp a magyarok eredetét, mint ahogy azt mai liberálisaink hallani szeretnék. Tévedés azt állítani hogy a származásnak, eredetnek semmi köze a nyelvhez. A magyar nyelvben jelenlévő szavak nagy része ősi eredetre vezethető vissza (sumér, szanszkrit, dravida, türk) Természetesen rendelkezünk néhány finn eredetű szóval is, de ezeknek az átvett szavaknak a száma sokkal kisebb mint mondjuk a török (türk) törzsektől átvett szavaké. Ilyen alapon akár azt is kijelenthetnénk hogy a magyar nyelv a cigányból született, csak mert van néhány cigány szavunk (csávó, csaj, báró, csóró, séró, sukár, bula). Ugyanígy mondhatnánk hogy a magyar nyelv a némettel vagy az angollal rokon.
Tudtátok például, hogy a sorbonne-i egyetemen (Franciaország) végeztek egy kísérletet, melynek során a világ összes élő (ma is beszélt) és holt (ma már csak írásban létező) nyelve közül melyik milyen mértékben tartalmazza a nyelvészek által nemzetközileg elfogadott úgynevezett ős-szókincset, tehát a leghősibbnek elismert szavakat. Ebben a számítógéppel végzett összehasonlításban a magyar nyelv 64%-kal az élen végzett, a következő helyezettnek csak huszonegynéhány %-a volt (az angol a sokadik helyen végzett). Vagyis a mi nyelvünk az ősi szógyökök 64%-t tartalmazza. Nagyon nehéz megtanulni ezt a nyelvet.
na, megjelent az első sumerológus :)
(vag hunológus? végül is teljesen mindegy...)
isten ments, hogy hozz egyet!
van ezen az oldalon így is éppen elég futóbolond, nem kell a számukat feleslegesen gyarapítani.
(tudod, ocham borotvája...)
Ne haragudj, de ez az elmélet azért elég sok ponton vérzik.
Pl.:
"Természetesen rendelkezünk néhány finn eredetű szóval is, de ezeknek az átvett szavaknak a száma sokkal kisebb mint mondjuk a török (türk) törzsektől átvett szavaké."
A nyelvrokonság (mint már írtam) sok összetevőből áll, nem csak a szavak átvételéből. Ráadásul: a törökök azért itt voltak 150 évig (török hódoltság), ez pedig elég fontos tényező, akkoriban elég sok szót átvehettünk.
A finnugor nyelvcsalád pedig nem politikai koholmány. Az első tanulmány egyáltalán nem 1848-ban született, hanem (ha jól tudom) már 1717-ben. Az első fontos tanulmány pedig magyar szerző tollából származik (Sajnovics Ignác) 1770-ből (Demonstratio Idioma Ungarorum et Lapponum Idem Esse).
A nyelvrokonság pedig (ismétlem) nem jelent egyértelmű genetikai rokonságot. A törzsek egymás mellé kerültek, majd tovább álltak: a nyelvük változott, de a genetikai készlet (törzsön belül) nem feltétlenül.
És akkor tovább:
Érdekes a Sorbonne-os kutatás. Linkelnél valamilyen megbízható forrást? (lehet francia is)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!