Aki úgy gondolja, hogy a Jobbik gazdasági programja teljesen kivitelezhetetlen, annak van jobb ötlete?
Várom az értelmes gondolatokat bárkitől, hogy ők hogyan gondolnák el azt, hogy az ország minél hamarabb a gazdasági fejlődés útjára lépjen.
Az ötletek legyenek klasszisokkal magasabbak és jobbak, mint a Jobbiké, hogy én, a kérdező, falba verjem a fejem, hogy milyen lehetőségeket szalasztok el, ha éppen rájuk fogok szavazni.
Ez a kérdés nem foglalkozik azzal,
- hogy kinek milyen véleménye van a Jobbikról,
- hogy milyen a Jobbik nem-gazdasági programja,
- hogy milyen eszmét vall a Jobbik,
- kinek milyen személyes sérelme van az adott párttal kapcsolatban.
A Jobbiknak lényegében maximálisan szocialista jellegű a gazdasági politikája.
Én inkább a kapitalizmus oldalán állok, az hatásosabb a szocializmusnál, már ha megfelelően van szabályozva. A kapitalizmus Achilles-sarka az, ami az 1929 válságban is előjött (és jelenleg nálunk is ez van), mégpedig hogy a cégek termelnek, mint az állat - mert hát ugye versenyezni kell és a munkaadók minél többet ki akarnak sajtolni az emberekből, de megpróbálnak minél kevesebbet fizetni nekik, így az alacsony keresetek miatt szűkül a fogyasztói réteg is és előbb vagy utóbb kialakul a túltermelés, a fogyasztói válság.
A megoldás, hogy rendesen meg kell fizetni az alkalmazottakat, hogy azoknak legyen pénzük fogyasztani a megtermelt értékeket, amik termelődnek és így pörög a gazdaság. Sajnos Magyarországon nem működik normálisan a dolog, az itteni fizetések nagy része zsebpénz, ezért az emberek nem is költenek, így egyre inkább nincs hova termelni, ami újabb munkahelyek végét jelenti, ami pedig még kevesebb pénzt.
A cégek vezetői pedig olyanok, mint a szpáhik a török uralom idején, hogy minden kis forintot kipréselnek az adott lehetőségből, aztán a milliárdok meg mehetnek az offshore számlákra csücsülni, ezzel is kivonva azokat a gazdasági vérkeringésből.
Nem véletlen, hogy 3. helyen állunk a világ offshore-ranglistáján, ha a lakosság számához viszonyítjuk a dolgot.
Minden egyes magyarra jut vagy 6 millió forint.
"Aki úgy gondolja, hogy a Jobbik gazdasági programja teljesen kivitelezhetetlen, annak van jobb ötlete?"
Hogyne lenne. Úgy kellene a nagy keleti országok (Oroszo. Kína) felé közeledni gazdaságilag, hogy közben EU-tagok maradunk. Esetleg még szorosabbra vonjuk az EGK-s gazdasági vállalásunkat ezzel egyidőben. Nem lehetetlen. Ezzel a kétfrontos gazdasági taktikával próbálkozik most a fidesz. Így talán volna esélyünk rá, hogy előbb-utóbb az Euro-övezetbe is felvételt nyerjünk, és akkor nem kéne minden év végén kicentizni az éves ktg.vetési hiányt, mert azt EUR-alapon számolnák el. Az egykulcsos adó is jó, csak nem 16%-ban kéne fixálni, hanem mondjuk 20-ban, és mellé le lehet hozni a termékek ÁFÁ-ját mondjuk 20% alá. Parancsolj.
Az igazán szégyen az az, hogy én egy közgazdász vagyok, szemben a jobbik -gondolom- harmincakárhány közgazdászával, és mégis 3 perces kommentírásban életképesebb gazdasági irányvonalat tudok felmutatni, mint ők. Szerintem idén egyetlen, a szakmában jártas közgazdász sem fog a jobbikra szavazni, hacsak nem készül külföldre :))
1. javaslat:
"A Jobbik gazdasági programjával az a baj, hogy már kipróbáltuk azt, elég sokáig (1945-1990) és nem jött be. A Jobbik egy nemzeti kommunista párt, mint Romániában volt a Ceausescu. Ha 45 évnyi szenvedés után kb ugyanott lettünk, mint előtte csak relatíve elterjedtek lettek a TV-k és az autók, valamint a boltokban mindig lehetett alapvető termékeket venni (nyugati hitelekből), a vidék pedig megrekedt a 40-es évek szintjén, eközben Nyugaton meg már a gyerekek számítógépeket kaptak karácsonyra és a holland, nyugatnémet vidék háborús zóna helyett szinte a tervezőasztalról egy-az-egyben lekapott modellakópark képét festi, talán el kéne gondolkozni azon, hogy érdemes-e visszatérnünk a kommunizmusba, méghozzá a Jobbik-féle nemzeti mázzal átitatott verziójába, ami a kádári stagnálás helyett egyenesen a ceausescui nyomorba vinne minket."
___
Igen, de a mai kapitalizmus is megváltozott. A bipoláris világban a kapitalizmus egy adott országnak a felemelkedését segítette elő, mert a tőkések teljes jogú partnerként tekintettek rájuk, főleg ha az adott ország a nyugati tömbbe tartozott.
A mai világban azonban a szegényebb országok sok multinacionális cég számára csupán lerakodóhelyek. Az olcsó, szakképzettséget nem igénylő, robot-munkaerőért mennek oda, ezt lehet látni a nálunk keletebbre levő ázsiai országokban.
Ahol ekkora érdekellentétek vannak, ott a profitorientáltság fölé kerekedhet azoknak az emberi értékeknek, amik nyugaton, saját országukban működnek. A kereslet-kínálat törvénye nagyon jó dolog, azonban ha lefelé zuhan a mutató, akkor a tőkések inkább a saját gazdagságuk megtartását fogják szem előtt tartani, mint a munkáltatott emberek teljes egzisztenciájuknak elvesztését. A közgazdaságtanban az egzisztencia elvesztése, és a profitveszteség között csak számtani különbség van.
___
2. javaslat (ezzel tudok leginkább egyetérteni)
"A megoldás, hogy rendesen meg kell fizetni az alkalmazottakat, hogy azoknak legyen pénzük fogyasztani a megtermelt értékeket, amik termelődnek és így pörög a gazdaság. Sajnos Magyarországon nem működik normálisan a dolog, az itteni fizetések nagy része zsebpénz, ezért az emberek nem is költenek, így egyre inkább nincs hova termelni, ami újabb munkahelyek végét jelenti, ami pedig még kevesebb pénzt."
És hogyan? Még ha szankcionálják is ezt államilag, ez csak a hazai vállalatokra vonatkozhatna. Nem beszélve a csalásokról. Egy kapitalista túlsúlyú vegyesgazdaságban az állam nem tudja célszerűen irányítani a gazdaságot a sok kiskapu miatt. Ha leveszik az áfa egy részét a termékekről, nem változik a termék ára, mert ez profittöbbletet jelent a vállalkozásnak, és a fogyasztó érdeke ilyenkor ezredleges - sajnos.
Egy multinacionális cégnek ez csak akkor jelentene gondot, ha az összes országban olyan lenne a helyzet, mint Magyarországon. Nekik csak egy ország vagyunk a sok közül. Ha nem éri meg itt lenni, ott van több másik.
3. megoldás:
"Így talán volna esélyünk rá, hogy előbb-utóbb az Euro-övezetbe is felvételt nyerjünk, és akkor nem kéne minden év végén kicentizni az éves ktg.vetési hiányt, mert azt EUR-alapon számolnák el."
Ez egy picit sok volt nekem. Tehát:
1. EU-tagként kapcsolatokat ápolunk Kelettel. Rendben, nekik van, mit adniuk, bővítik a paksi atomerőművet. És mi mit adunk nekik érte? Pénzt? Milyen érdekeik lehetnek velünk szemben?
2. És ez akkora gazdasági előrelépést okozna, hogy felvesznek az eurozónába?
3. Hogy euróban átszámítva nem lesz költségvetési hiány, ezt elhiszem neked. De ez nem túl kevés előny ahhoz, hogy egy ilyen gazdaságú ország valutája ugyanakkora legyen, mint Nyugaté?
"Az egykulcsos adó is jó, csak nem 16%-ban kéne fixálni, hanem mondjuk 20-ban, és mellé le lehet hozni a termékek ÁFÁ-ját mondjuk 20% alá."
Ennek az előnyét szintén nem értem. Az egykulcsos adó azt jelenti, hogy ugyanannyit kell fizetnie annak, akik nettó 150000-et keresnek, mint az, aki ennek a többszörösét. Ezt szociálisan nem tudom elfogadni, hogy a felső tízezer előnye a mi előnyünk is.
Az áfa leszállítása pedig azért nem fog érni sokat, mert a vállalatok számára ez csak profittöblet lesz, a fogyasztók ebben elég másodlagos szerepet játszanak. Ahogy már volt példa a tavalyi áfa-csökkentésnél is.
Szia, 3-as vagyok. Ne haragudj, de amiket leírtam azok elég egyszerű gazdasági mechanizmusok. Mivel egyetlen egy mondatomat nem értetted -legalábbis a kérdéseidből úgy látom- innen a fotelből meg tudom mondani, hogy nem vagy közgazdaságtanból érintett. Ahhoz viszont, hogy egy alapot elmagyarázzak neked, amivel már majd elkezded kapiskálni az államgazdaságok, és specifikusan a mi államgazdaságunk működését, két napig beszélgethetnénk. Szerintem ha egy ilyet leírsz:
""Az áfa leszállítása pedig azért nem fog érni sokat, mert a vállalatok számára ez csak profittöblet lesz, a fogyasztók ebben elég másodlagos szerepet játszanak."
meg ellenérvként ilyen jobbikos "alapigazságokat" puffogtatsz:
"nem tudom elfogadni, hogy a felső tízezer előnye a mi előnyünk is" ami nyilvánvalóan egy jól hangzó uszítás, de gazdaságilag nem megalapozott, hanem inkább az ellenkezője az, kb. azt tudom tanácsolni, hogy válts szakmát, és iratkozz be mondjuk levelezőn a BGF-re. Ki tudja, addigra lehet a jobbik is összekapja magát, még akár be is állhatsz majd közéjük, ha tényleg annyira kedveled őket, gazdasági tanácsadóként. Hátha lenne végre egy józan gazdaságprogramjuk.
Amúgy semmi bajom veled, téged legalább érdekel -az alap kérdésedből ítélve- hogy mit farkalna el a jobbik, meg mit nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!