Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Volt-e reális alternatívája...

Kürasszír kérdése:

Volt-e reális alternatívája 1526-ban a Habsburgok magyar trónra kerülésének?

Figyelt kérdés

II. Lajos halála után két uralkodót is választottunk. Szapolyai János "nemzeti királysága" valójában szerintem nem volt más, mint ami később fiának, János Zsigmondnak erdélyi fejedelemsége, egy saját erejéből életképtelen oszmán bábállam.


Szapolyait nem tartom alternatívának, mert ő teljesen Nagy Szulejmántól függött, a Ferdinánddal a magyar trónért vívott harcokban sorozatos vereségeket szenvedett, éppen ezért kellett a szultánhoz fordulnia segítségért.



2014. febr. 10. 12:37
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem gondolom azt, hogy lett volna más alternatíva, mivel ez a Habsburg vs Szapolyai harc, egy nagyobb világpolitikai konfliktusnak volt egy hadszíntere.


A 16. századra a Habsburgok lettek Európa és a korabeli világ első számú nagyhatalma. V. Károly gyakorlatilag világvezető hatalommá fejlesztette a család birodalmát. Német-Római császárként Európa első számú uralkodója volt, ugyanakkor Spanyol és Portugál királyként a korabeli gyarmatvilág legnagyobb részét is uralta (mivel ugye a Nagy Armada 1588-as vereségéig Spanyolország volt a legnagyobb gyarmattartó birodalom)


A Habsburgok dominanciáját kívánták megtörni a Franciák. Joggal érezték bekerítve magukat nyugatról a Német-Római császársággal voltak határosak, délről pedig Spanyolországgal. A franciák létrehozták a pápával a Cognaci Ligát, ami egy Habsburg ellenes szövetség volt. V. Károly legyőzte a koalíciót, majd 1525-ben kifosztotta Rómát (Sacco di Roma). Ezután a franciák és a pápa újabb szövetséget hozott létre, amelyhez csatlakozott az Oszmán Birodalom is. Szulejmán eredeti tervei között nem szerepelt Magyarország megszállása, vagy bármi hasonló, csupán rajtunk keresztül vezetett az út a Habsburgokhoz.


Magyarországon Mátyás halála után minden összedőlt. A Jagelló dinasztia került a magyar trónra, akik házassági szerződést kötöttek a Habsburgokkal, így a Habsburgoknak jogos volt a magyar trónigényük. Szapolyai királlyá választásának a bárói ligák ellentéte és a polgárháború volt az oka, de mivel tényleges erőt nem képviselt így török vazallussá vált.


Hogy kérdésedre válaszoljak, szerintem nem volt más alternatíva, mert egyrészt nem volt a Habsburgokon kívül más személy, aki jogosan pályázhatott volna a trónra, valamint a korabeli világvezető hatalomnál jobban senki nem tudott volna megvédeni minket a törököktől (a rendek elfogadtatták Dobzse Lászlóval, hogy saját költségén védi meg az országot, csak hát pénz már akkor sem volt itt...). Nyilván fájó meg nem túl pozitív dolog, hogy később három részre szakadtunk, de gondolj bele mi lett volna akkor, ha egy gyengébb politikai tényező kerül a magyar trónra.

2014. febr. 10. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Azért azt ne feledjük, hogy a Magyar Királyság ekkorra már választott monarchia volt és nem örökletes. A házassággal kötött trónigény csak annyira számított, amennyire a magyar rendek azt elégnek tartják.
2014. febr. 10. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ráadásul Izabella (Szapolyai felesége) is Jagello volt.
2014. febr. 10. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!