A Jobbik programja miért rossz/megvalósíthatatlan?
És most nem légből kapott magyarázatokat szeretnék, aki lusta utánanézni a dolgoknak az ne is válaszoljon ha kérhetem!
A fenti linkre kattintva bejön a Jobbik hivatalos oldala, ezen belül a fejlécben a "programunk" opcióra kattintsatok, itt témakörök szerint vannak leírva az elképzeléseik.
A kérdésem továbbra is az, hogy a Jobbik programja miért rossz/megvalósíthatatlan? Kérem idézzétek az elképzelést, amit cáfolni akartok és írjátok alá a véleményeteket.
Idén fogok először szavazni és előtte tájékozódnék, elolvastam ezt a programot, nekem szimpatikus. Azonban érdekelne a véleményetek, főleg olyanoké akik már régóta politizálnak, hogy ez a program hol támadható.
A válaszokat előre is köszönöm, illetve remélem, hogy kultúráltan tudunk a megnyitott kérdésben érvelni/beszélgetni a témáról és senki nem fog mocskolódni!
Látom a 19-es nem tanult gazdaságpolitikát és a szövegértelmezése is nehezen megy. Se baj. Azért vagyok tanár, hogy tanítsak. Mondjuk néha nekem is nehéz értelmeznem, hogy Ő mi a fenét akar. Mert a Jobbik programja szól arról, hogy a KGSP piaca bezárult új piacokat kell találni a helyére, mit az elmúlt 20 évben nem sikerült, de volnának lehetőségein, Keleten. Erre jön azzal, hogy a Jobbik hülye hisz a KGST összeomlott és nem lehet újranyitni. Közben szó sincs arról.
Önellátó települések nem léteztek és nem is létezhetnek.
Erre például: Békésszentandrás, Güssing(Ausztria), Galgahévíz, Gömörszőlős vagy Máriahalom, Rozsály az ellenpélda, ha valaki érdeklődik, irántuk megtekintheti.
Állami szinten pedig az egyik legönellátóbb államá Izland vált. Köszönhetően olcsó megújuló energiaforrásra és a turizmusra épülő iparát, mellyel legnagyobb külföldről behozott importjává a megműveletlen bauxit, melyből alumíniumot állítanak elő.
„Alkottak egy fogalmat nagyon faxa, ami garantáltan jó lesz mindenkinek és ennek a rendszer csillagzata alatt kormányoznak. Amúgy Európa már elvileg ilyen, nem azon ment a nemzeti nyivák, hogy a mocskos EU a versenyhátrányba kényszeríti a magyar gazdákat, hogy mindenféle fölösleges (környezetvédő, energiatakarékos) cucc beszerzésére kényszeríti a magyar gazdákat, akik nem űzhetik az évszázados, vagy inkább évezredes tradícióikat, az élővilág rovására?”
Az Unióval rohadtul nem ez a gond. Az Unióval a gond pont az ellenkezője. A probléma vele az, hogy a piac megnyitásával és a külföldi kereskedelmi láncok, megfojtják a magyar agráriumot. Még abban az esetben sem nyújtanak lehetőséget megjeleni az üzletekben, ha a termelők termékei olcsóbbak és minősége jobb. Hisz Európában már alig van olyan állam, hol tiltják a GMO termékek termesztését. Tudtommal már csak Horvátország ilyen rajtunk kívül.
Ráadásul a legújabb baromságuk a cukoripar, baromfi tenyésztés szétverése után a méhészetet szemelték ki. Ráadásul az Uniós baromságokat csak a magyar kormányok probálják olyan lelkesen betartani. Példa erre, hogy Strasbourg elvetette a dán földforgalmi törvényt. Még sem változtatott azon szinte egyetlen Uniós tagország sem Nyugaton. Mi viszont megpróbáljuk betartani az Uniós jogokat e téren is, annak ellenére, hogy a Nyugati államok dacolnak vele.
A visszaszerzésüket a nagyvállalatoknak vélhetőleg jogi úton hajtanák végre. Sok esetben a hűtlen kezelés esete áll fent ilyen esetekben. Ezt minden alapvető külső laikus látja csak nem tud a hivatalos papírokhoz hozzáférni. Az csak kormányzati pozícióból lehetséges.
Jobbik program: "A csődhelyzet közelébe került, stratégiai fontosságú – nagyszámú munkaerőt foglalkoztató, illetve jelentős belföldi ellátási vagy exportérdeket szolgáló – termelő és feldolgozóipari üzemeket egyedi elbírálás alapján, állami beavatkozással támogatjuk a talpra állás érdekében"
Értékelésed: „Semmi szerkezeti átalakítás, a piaci helyzet átértékelése, vezetőcsere semmi csak lapátoljuk bele a pénzt, ha megérdemli legfeljebb pár hónap múlva megint a csőd szélére kerül. Mintha egy felhízlalt és kiherélt házisertést engednénk a vadonba, kegyetlenség és pazarlás is. egy Az is mellékes, hogy Eu-s és WTO-s szabályozásokat, na meg konkurens vállalkozást sért meg ezzel, mert többek között akiknek az adójából tömik a konkurenst, vagyis a kormány kedvencét , de sebaj, egy nemzeti kormány csakis a (saját) nemzet(i) érdekeit nézi. Amit érthető módon a vállalkozások és versenyjogot szabályozó szerződések nem néznek jó szemmel A Jobbik kilép mindkettőből (a WTO tagságunk bebukásával, amúgy bebukta a keleti nyitást is, mert az összes fontosabb keleti vágyott szövetséges is tag, az Unióból való kilépés során, meg az uniós piacon kerülünk hátrányba, szuper nem?) , vagy csak ejt rá magasról, hogy ezen szervezetek mit mondanak és lesz ami lesz... „
A bibi itt az, hogy megint nem nézted végig, mit ír a szöveg. Állami beavatkozást és nem pedig anyagi beavatkozást. Annak sok formája van. Adó kedvezmények, adó visszatérítések stb.
Jobbik: "Kulcsfontosságú ágazatokban – stratégiai befektetőként – vállalkozásokat indítunk az optimális pályájú gazdasági
fejlődés érdekében."
Értékelésed: „Mik azok egész konkrétan? Mert az ilyeneket , vagy visszavásároltuk és/vagy megtartottuk néhány sorral feljebb, bár hasznuk így sincsen. Ja és gondlom még maradt párezer fölös milliárdunk a nemzetközi bevásárlás, illetve párthű vállalatok segélyezése után, amit eltapsoljunk olyan dolgok gyártására, amire egyetlen magáncég sem vállalkozik, mivel nincs rá igény
Komolyan legalább minimálisan is reális dolgokat ígérnének
A III. 1. 2 pontot, vagyis a szerkezeti átalakítást illetve kiadáscsökkentést az elmúlt 24 évben, kivétel nélkül mindenki megígérte, semmi nem valósult meg belőle. A Jobbikban sem bízok jobban, mint a többiben. De ha bejön, ebből befolyna egy-két ezer milliárd úgy egy évtized múlva és később rendszeressé is válna. Csak az a probléma, hogy a Jobbik előbb szándékozna, mint minden másik párt, néhány ezer milliárdot eltapsolni, méghozzá elég gyorsan és rendszeresen. Mellesleg, ha a fehér gazdaságot tönkrevágja ilyen olyan nemzeti jelszavak leple alatt, sokra megyünk, ha kifehéredik a feketegazdaság.”
Talán olyasmi, amik a beinduló magyar agráriparnak szüksége lehet, mert 20 év távlatából szükség lehet új technológiák gyártására. Ilyen lehet például egy magyar szélerőmű vagy napelemek gyártással foglalkozó vállalat vagy valamilyen még nem ismert magyar találmány, melyet a gyártási munkálatokban fellehetne használni.
„Szóval újratárgyaljuk (de rohadt radikálisan ám, elvégre a z elmebaj azért mégsem konvencionális dolog egy államvezetésben), ami azt jelenti, hogy nem tudunk annyit és úgy fizetni, ahogy szeretnék, ergo a befektetők megbízhatatlannak ítélnek minket, megdobja ez egy kicsit az alapkamatot és/vagy az inflációt és amit nyertünk a réven elviszik a vámon. Már ha nyerünk egyáltalán valamit.
Valamint mintha úgy rémlene, hogy a pontos fizetésre való képtelenség vagy a fizetés megtagadása, az államcsőd definíciója tudtommal. „
Baromságot beszélsz. Írország újra tárgyalta az államadóságot. Sőt Izland egyszerűen megtagadta és azt mondta, hajtsák be azokon kik felvették. Mert nem Izland volt, hanem néhány bűnöző Izland nevében.
Sőt a Capital Economics is a Jobbikkal megegyező álláspontra került, ahogy a Morgan Stanley is így tett. Vélhetőleg ők mindezen dolgokhoz szakmailag is jobban értenek.
Véleményük szerint a gazdaságunk hasonló szinten van, ha az állami és önkormányzati és lakossági eladósodottságot a külföld felé egységesítjük. Magyarul ezen gazdasági cégek hosszú távon nem látnak reális kiutat Magyarország számára a Jobbik gazdaság prograján kívül. Tehát az idő a Jobbiknak dolgozik.
Jobbik: "Törvényben rögzítjük, hogy az állam nem vehet fel hitelt működési kiadásaira, csak olyan fejlesztésekre, melyek megtérülése nemzetgazdasági szinten bizonyítható."
„Hitelt ezentúl olyan áron, hogy meg is érje nekünk a kutya nem fog adni, így tényleg nem fog további hiteleket felvenni a kormány, bár ennek nem tudom, hogy örülni kéne vagy sem. Más részt gazdasági folyamatokat törvénybe iktatni, tervutasításos gazdaságot játszani azért tényleg nem kóser. Nem kicsit, nem konszolidáltan, hanem kapitális marhaság. A monetarista rendszert szokták még a félig elolvasott négyszer átírt, kötelező tartalékráta alapján annak nevezni, erre mit szólnának lelkes antiglobalistáink, egy olyan rendszerre, ami deklaráltan a hiányra épül? Mint láthatjuk, nagyon is tetszik nekik. „
Itt is analfabetizmusról tanúskodik az elemző. . Nem állít sehol tervutasításos gazdálkodást a Jobbik. Amennyiben igen, akkor azt teszi Dánia és Izland is.
„ Megint csak befigyel a gazdasági analfabetizmusa a program írójának, mert arról beszél, hogy a KGST piacok újranyílnak számunkra. A KGST egy kvóta alapú barter piac volt, ahogy a vicc is mondja, az egymás szarát zabáló fáraó és teve előttünk ötezer éve előttünk, rájött a KGST lényegében. Olyat gyártottunk hihetetlen magas költséggel, amihez nem értettünk, olyan nyersanyagból amink nem volt, olyan pénzből amit főleg más csorgatott nekünk és eladtunk olyanoknak akik nem gyárthattak, bár különösebb szükségük se volt rá de pénzük se volt rá túlzottan, de legalább oda-vissza és folyamatosan működött. A szovjet nagy testvér összeomlásával ez a "piac" véglegesen megszűnt. Nem fog ez újraéledni, kár ezen morfondírozni.
Amik nagyon érdekelnek ezenfelül:
Ki lett kötve a program elején, hogy magunkat látjuk el a továbbiakban, párszor el lett mondva, hogy nem kérünk a külföldi nagytőkéből, miért kéne tőkeerős országokkal haverkodnunk?
Vagy csak a állítólagos brét akarja lecserélni egy másikra a Jobbik? Netalán olyan ez a nagytőke, mint a proletárdiktatúra, ami a távoli jövőben egyszer csak megalakul és az alkalmas időben egyetlen vezényszóra feloszlatja, illetve ez esetben szétosztatja magát? Valamint az is érdekelne, hogy a fejletlenebb országokba milyen áron is mit exportálnia egy elsősorban agáripari ország?
A 4000 forintos(plusz még a világ másik felére elszállítás költségekkel megáldott) pálinkát nehezen fogja eladni egy kínai, indonéz munkásnak akinek ez nagyjából egy havi bére. Nyugaton ellenben van rá fizetőképes kereslet, amit akár bővíteni lehetne egy ügyes marketinggel és jó üzletpolitikával, amit a magáncég vagy épp állami magától ötölne ki.
Az IT szektorban ahol nyomulunk előre (bár nem eléggé) ugyanúgy a nyugatiakkal kéne a piacért megküzdenünk, csak itt még a hazai pálya előnye sem a miénk. Meg e téren igazából, a hazai pálya sem a miénk... De exportálni fogunk Kínába, Kazahsztánba satöbbi, csak tudnám, hogy mit. Esetleg hülye ötleteket, bár szerintem abból senki nem szorul importra”
Megint félre értett valamit a programból, de nagyon. A cél gazdasági kapcsolatok nyitása Keleten és ezáltal egyensúlyba kerülni Kelet és Nyugat között. Mert például Oroszországban jelentős élelmiszer felvásárló lehetőségeink lennének, ahogy Kínában is.
Kínáról megjegyezném, hogy nem olyan szegény. Nem véletlenül kívántak vásárolni tőlünk borokat, Ikarust.
Csak a tények cáfolnak rá a szavaira. Jó filozófálgatni kiforgatni egy párt programját melynek nem volt lehetősége bizonyítani. Azonban ez az eszme futatás ennyit is ér.
Nem véletlenül nem lehet rajta fogást találni. Hisz olyan nevesd közgazdászok segédkeztek benne, mint Csath Magdolna vagy Bogár László.
Olvastam utolsó válaszoló előttem az írásod. 1-2 dologgal nem értek egyet.
"A gazdaságpolitikának védenie kell a magyar ipart, a magyar termelőket, a magyar kereskedelmet, a magyar árut és a magyar piacokat, meg kell őriznie a stratégiai nemzeti vagyont, a földet, a vizet, a földgázt, az erdőket, és vissza kell szerezni a már eltékozolt nemzeti vagyont."
Ezt a gazdaságtörténet merkantilizmus néven tartja számon, az pedig a 18. században, Franciaországban már megbukott. Pedig akkor hol volt még a határtalan európai közös piac! Ha most kilépnénk az EU-ból, és colbert-i védővámokat vezetnénk be, húsz éven belül egy hatalmas nyomornegyed lenne az ország. Már ha tűrnénk addig.
Ezt minden állam kötelezettségének érzi, ha van védvám, ha nincs. Pl.: franciáknál olyan fokú a külföldi államok minőség ellenőrzése, hogy nem éri meg külföldi terméknek bemenni-e. Kivéve, ha nagyon jó minőség az árú.
"Ugyanakkor a külgazdasági kapcsolatokat a keleti térség felé is orientáljuk, csökkentve hazánk nyugati függőségét."
A keleti nyitás újabban valahogy a GDP 10%-ára rúgó összegű orosz Paks-hitelt juttatja eszembe, de azelőtt sem volt éppen a szívem csücske a gondolat, hogy baltás gyilkosokat adjunk kis sosemvolt ázsiai diktatúráknak abban a reményben, hogy csöpögtetnek nekünk egy kicsit az olajpénzükből.
A baltás gyilkos ügye maradjon meg azeri és örmény ügy nekünk nem kell belefolynunk. Lehet én apám is úgy reagáltam volna, mint az a srác ki a délvidékről származik. Amennyiben összezárnák egy olyan szerbbel ki dicsekszik, hogy azon faluban ahol a családját lemészárolták a szerbek, milyen szinten vett részt és hány embert őlt meg. Úgy lehet, hogy nem csak az apám, hanem én sem sajnáltam volna a baltát.
2. Az orosz paksi hitelt én jónak vélem. Azonban olyan tenderekre kell gondolni, mit régebben Szegedi mondott, hogy 90 évek óta a kazahok átrakodó üzemet (Záhonynál) és gyorsvasút vonalat szeretnének építeni Záhony és Hegyeshalom között. Cserébe viszont, melyen keresztül szívesen fogadnának bizonyos magyar élelmiszereket. Nos ebben a Jobbik megegyezett 2010 előtt a kazahokkal, hogy amennyiben kormányra kerülnek, akkor csinálják. Mindez nem szólt másról.
Illetve arról, hogy jobb 2 lábon állni kelet és nyugat között és nem elegendő egy lábon állni, mert az instabilabb
"A Jobbik gazdaságpolitikájának fókuszában a munkahelyteremtés áll. A magyar emberek szorgalmára alapozva ehhez arra van szükség, hogy a politika – anyagilag és erkölcsileg egyaránt – helyreállítsa a munka becsületét, és kialakítsa a munkahelyteremtést ösztönző és segítő gazdasági, adózási klímát."
Konkrétumok sehol. Mit tenne a Jobbik azért, hogy ne legyen a szuperbruttó fizetés majdnem kétharmada ilyen-olyan adók formájában az államé? Mit tenne a Jobbik azért, hogy épeszű emberek komolyan elgondolkodjanak azon, hogy itt esetleg megérheti befektetni? Egy ígérgetős prospektusban nem fontos, hogy ezek a kérdések meg legyenek válaszolva - egy választási programban viszont azért már igényelné az ember.
Benne szerepel a megoldásban ott az anyagilag szócska. vagyis béremelésekkel. illetve piacteremtéssel a vállalkozások számára. Új piac a kelet ilyen szempontból megvan. Plusz piac lesz a magasabb fizetéssel rendelkező ember nagyobb vásárló kedve. Ugye ez pörgette a gazdaságot az I. Orbán kormány alatt mikor kétszeresére emelték a minimál bért. A mi családi vállalkozásunk és sok más makro, kis és közepes vállalkozás azon tartalékaiból él mit akkor szerzet.
"A Jobbik célja a munkát sújtó adóterhek és járulékok csökkentése, az adózók körének szélesítése, az adóelkerülés szigorú szankcionálása."
Ez dicséretes, viszont a kiadási oldal megvágása nélkül nem megy. Márpedig ilyesmire még csak utalás sincs, sőt az "erős, aktív és vállalkozó állam", a "nemzeti vagyon visszaszerzése" a kiadások növekedését sugallja.
A kiadási oldal csökkentése a szociális intézkedéseknél található.
"Tárgyalásokat kezdeményezünk a törlesztés feltételeinek újbóli meghatározására."
Ez az államcsődközeli országok utolsó utáni mentőöve szokott lenni. Hiába nem áll fenn ma Magyarországon az államcsőd veszélye, ha a hírekben megjelenne, hogy a magyar kormány az államadósságáról tárgyalna a hitelezőkkel, az államcsődpánikot okozna. Azt pedig inkább ne akarjuk megtudni, milyen az.
Bizonyára Írország, Izland és Portugália is ilyen állam. Ráadásul a Morgan Stanley, Capital Economis és a Ernst és Young. Ezek mind ezzel értenek egyet vagy ezzel az elképzelésekkel megegyező módon gondolkodnak.
"A még állami kézben lévő Magyar Fejlesztési Bank átalakításával létrehozzuk az igazi Magyar Bankot, megtisztítjuk a szűk érdekcsoportokat szolgáló tevékenységektől, feladatait kibővítjük."
Pecunia non olet, a pénznek nincs szaga, mondta Vespasianus császár. Egy magyar bank ugyanúgy profitot maximalizál, ugyanúgy apró betűs, nyakatekert jogi szövegekkel terhelt szerződéseket írat alá az ügyfeleivel, ugyanúgy a szerződések elválaszthatatlan mellékleteként kezeli a több száz oldalas ÁSZF-et, mint egy külföldi. Aki nem hiszi, nézze meg az OTP-t - de egyébként azt sem hiszem, hogy a takszövök máltai szeretetszolgálat módjára működnének.
Tényleg szükség lenne egy fejlesztéseket támogató magyar bankra. külföldön vannak ilyenek. Ezért is vagyunk az egyik legsikertelenebbek az uniós pénzek lehívásában. mert sajnos a 6 évre a lehívható 8000 milliárdból a felét se hoztuk le.
"Lakáshoz jutás támogatása"
Miért? Pont, hogy le kéne szoktatni az embereket arról, hogy mindenáron saját lakást akarjanak. A bérlakás-építési részt bizonyos feltételek mellett támogathatónak tartom, a kamattámogatott lakáshiteleket viszont a leghatározottabban ellenzem, mert hosszú távú (25-30 éves futamidőkről beszélünk!) implicit államadósságot halmoz fel.
A Jobbik egyik célját evvel magad mondtad el. A másik célja az építő ipar fellendítése.3. A gyermekvállalási kedv növelése. 4. Általában vidéken mezőgazdasági földterületekkel együtt kapnák a fiatalok vagy vállalkozás beindításának támogatásával együtt.
"Ma már nem létezik közpénzes beruházás korrupció nélkül, legyen szó autópályáról, hídfelújításról, parkolásról, egészségügyről."
És soha nem is fog. A skandináv országokban sok évtizedes küzdelem és az ez alatt kialakult hagyomány eredménye, hogy az állam erős szerepe ellenére folyamatosan az első ötben az antikorrupciós listákon. Ne hasonlítsuk magunkat Skandináviához, mert ez káeurópa, itt amíg állami pénzek vannak, addig korrupció is lesz.
Amennyiben állami cégekkel építethető abban az esetben lehetségesnek látóm, hogy ne a német árak többszöröséért készüljenek hídjaink, közútjaink.
A többi területről csak egy-két mondatban egyenként:
Családpolitika: a Jobbik még mindig abban a tévedésben él, hogy majd ha nullás babaruha-áfával, családi adókedvezménnyel, anyasági segélyekkel és egyebekkel gyereknevelésre lehet késztetni a népet. Nem látják be, hogy egy kormányzás négy-, adott esetben nyolcéves projekt, a gyereknevelés pedig 20-25 éves. Ha a kormány megbukik, és az új kormány mindezt visszavonja, akkor ott maradsz a nyakadon a gyerekekkel, akiket ezek a támogatások segítségével még viszonylag kényelmesen fel tudtál nevelni, nélkülük viszont meg vagy lőve. És az, hogy az új kormány válogatás nélkül eltörli az előző kormány intézkedéseit, sajnos nagyon is reális veszély a magyar politikai kultúrában.
Egészségügy: ez jó adag pofátlan paternalizmust tartalmaz, ami nekem nagyon nincs ínyemre, neked lehet. Az meg úgy nem megy, hogy nem támogatjuk a profitorientációt az egészségügyben, de azért szerződünk magánkórházakkal. A magánkórház ugyanis profitorientált, és csak akkor szerződik az állammal, ha neki abból profitja lehet, vagy ha az állam kényszeríti. Nem mondom, hogy az utóbbi ki van zárva, mert a Jobbikból simán kinézem azt is.
A gond ezzel az, hogy a magánkórházakat az emberek 90%-a nem tudja megfizetni és ezért nem jár fogorvoshoz, mi a magyar emberek szájhigéniájának és fogainak egészségére nézve jelentős problémát jelent.
Energetika: nem bukott meg a neoliberális modell, ugyanis az energiaárak a kereslet növekedése és az energiahordozók származási helyén fennálló politikai instabilitás nem engedték, hogy csökkenjen. Ugyanakkor hatalmas mértékű korszerűsítés ment végbe az energiapiacon, amely félő, hogy jórészt elmaradt volna, ha állami kézben marad az energiaszolgáltatás.
Megkellett volna építeni a vízerőműveket már réges régen és akkor le lenne tudva a gond energia területen. Nem szorulnánk külső piacról történő behozatalra. Amelynek a 15% így is eltűnik a rendszeren belül. Hisz van egy jelentős energia veszteség. Ezért is lenne szökség településenként önellátó energiaforrásokkal rendelkezni.
Első sorban emiatt írtam. Ugyanis a szakdolgozatomat az önellátó településekből írtam. Mely megvalósítható csak racionalitás szükséges. Például most Érpatakon kísérletezik ezzel a Jobbik. Azonban több településen megvalósulóban van. [link]
Közlekedés: "A vasút modernizálása elmaradt, a személyszállítás korszerűtlen, a sínhálózat és a pályaudvarok állaga leromlott, irreálisan drága lett a vasúti közlekedés és szállítás." - Ez vajon csak nem azért van, mert itt nem engedték megbukni a neoliberális modellt? Ha a vasút is privatizálva lett volna, másfélszer ennyiért utaznánk ötször ilyen gyorsan, és felteszem, a Jobbik a neoliberális modell bukását emlegetné, csakúgy, mint tette az energetikánál és a bankrendszernél is.
Pont azért van, mert hagyták megvalósulni. Tönkre tették azon gyárakat mik felújíthatták volna. Hisz ugye nincs egy Ganz gyárunk vagy más vasút illetve vonatgyárunk. Pedig különböző vonatoknak alkatrészt gyártó magyar vállalatunk van az országban. Egy barátom erről készített kutató munkát. Szinte mindent gyártunk az országban exportra mi vonatszerelvények, mozdonyok építéséhez kell. Csak egy összeszerelő üzemünk nem lenne. Ez olyan, mintha a Suzukinak lenne minden szerszáma eszköze, hogy legyártsa az autót, de azt mondaná. Minek az a plusz összeszerelő gyár? Jó lesz a fékünk a Toyotának, a motor a Hondának. Mi minek csináljuk? Pedig sokkal jobban megérné és hasznosabb is lenne.
Külpolitika: Trianon, fúj EU, keleti nyitás. Erről szól az egész, ezen nincs mit kommentálni.
Kultúra: a falusi színházak erőltetése baromi drága és felesleges dolog, a romantizált őstörténetet pedig jobb lenne meghagyni az alsós olvasókönyvek lapjaira.
Mezőgazdaság: ugyanaz a kategória, mint a bankrendszer. Abban a tévedésben van a Jobbik, hogy ha magyarok művelik a földet, magyarok dolgozzák fel a termést stb., az önmagában jobb minőséget és jobb árakat fog hozni, mert nem profitéhes külföldiek fognak minket silány tömegtermékekkel tömni. Ja persze, csak akkor majd profitéhes magyarok tesznek ugyanígy.
Lehet így lesz, de az a magyar államnak, magyar népnek és magyar gazdaságnak tesz jót.
Magyar államnak, mert csökken a szociális feszültség, a népnek, mert lesz munkája a feldolgozó iparban és a földeken az abból származó fizetésből meglesz mit megvenni-e. A magyar gazdaságnak, mert felpezsdíti és hasznot termel.
Nemzetpolitika: a magyar állampolgárság megadása megvalósult, és lett egy olyan kellemetlen mellékhatása, amelyre a legtöbb jobbikos nem számított - egy rakás izraeli kapott magyar állampolgárságot, akik fel tudtak mutatni magyarországi zsidó őst. A határon túli magyarok magunkhoz láncolása valahogy ellent fog mondani a külpolitikánál emlegetett jószomszédi viszony fenntartásának. Az autonómia ugyanakkor határozottan támogatható célkitűzés.
Az autonómia kivívásához is fel kell adni a jó szomszédi viszony mosolyát. Ahogy Ausztria is tette azt A Dél-Tirolban megvalósult autonóm tartományokért vívott harcban Olaszországgal szemben. Ráadásul a hozánk kapcsolásukkal a GNP-t, mely szerintem sokkal fontosabb, mint a GDP.
Oktatás: ismét a drága falu. És az, hogy már az oviban elkezdjük a gyerekek nacionalista agymosását, szörnyű jövőt vetít előre.
A nacionalizmus az egyenlő a kis népek jövőjével. Minden kis nép nacionalizmus. Lásd például az íreket. Ráadásul a falu csak addig drága, míg a liberálisok baromsága véget nem teszik tönkre az agráriumot. Ilyen gondolatok nyugaton nem nagyon fogalmazódnak meg.
Rendvédelem: a csendőrség létrehozását a horthysta romantikán kívül senki semmivel nem tudja indokolni. Amilyen feladatokat a csendőrségnek szánnának, azok a rendőrség feladatai lennének - ha egy egységes szervezet nem tudja ellátni őket, miből gondoljuk, hogy két külön szervezet el tudná őket látni? Az önfenntartó börtönök pedig nem igazán megoldhatók ott, ahol a szabadok között is ekkora a munkanélküliség.
Csendőrség é rendőrség is létezett a Horthy rendszerben a hadsereg mellett. Pont úgy, mint Romániában most. Valamiért ott is nagyobb a közbiztonság, mint itt.
Önfentartó börtönök esetében nézd meg az USA-ban Tent Cityt. Tanulságos. Szerintem itt is megoldható a Kis-Balaton mocsaras ingoványában vagy a Gánton a bauxit bányánál. [link]
Szociálpolitika: na, ez mondjuk tetszik. Hogyaszongya az állam csak akkor avatkozik be, ha az egyén és a család már nem tud segíteni. De a közmunkát azért alaposan át kéne gondolni.
Azért nem csak ennyiből áll.
ezek a válaszok nyílvánvalóan szimpatizánsan megválaszoló ügyek voltak...
Kedves kérdező! én jómagam is idén fogok először választani, de hagy tegyem hozzá nem biztos, hogy megfelelő választ fogok adni a kérdésedre, ezért előre is az elnézésedet kérem.
Az, hogy valaki a beszédeken ugye különböző városokban, olyanokat kiabál be h kötélt minden cigánynak stb., az undorító! DE! hogyha utána nézel pl. youtubon, a jobbik soha sem a cigányok ellen volt, hanem egy olyan társadalmi/ gazdasági egyensúly kialakítására törekedett, ami valóban, tényekkel alá támasztva, megvalósítható.
Mint ahogyan azt Vona Gábor min. eln. jelölt úr megfogalmazta, a fidesz egy illúzionista kormány! Mert azt mondja amit a jobbik (amit sajnos az emberek nagyrésze kénytelen belátni), de azt teszi amit az mszp, vagyis gyakorlatilag semmit...
Szeretném ha úgy választanál az áprilisi szavazáson, hogy alaposan átgondolva icipicit belegondolva hogy ennek, meg ennek a programnak milehet a következménye, mi lenne a legjobb számodra, és az előtted állók részére!
A jobbiknak nem azért van arra szüksége hogy hatalomra kerüljön, hogy akkor majd ő lesz a minden magyarországon, hanem hogy elérje a céljait, mert bizony a mostani kormány megpróbál minden, ismétlem MINDEN! olyan dolgot ami megváltoztatná az ő legjobb álláspontjukat szőnyegalá söpörni, megszűntetni, felfüggeszteni illetve semmissé tenni. És erre bizony reális, szemmel látható tények vannak, persze nem a tv-ben kell keresni...
Köszönöm.
Ha már tovább is nem jutottál, a reagálásban, kellően sokáig ahhoz, hogy jelentős számú hülyeséget összehordanod.
"Erre jön azzal, hogy a Jobbik hülye hisz a KGST összeomlott és nem lehet újranyitni. Közben szó sincs arról."
Szociális piacosdit, "egyenlő" feltételekkel akkor játszottunk utoljára. Bele is rokkant a gazdaság, mikor ez összeomlott. lehet kereskedni a Kelettel sőt kell is, de nemigazán van mit nyújtani nekik. Az agrárium és a hozzácsatolt ipar nemigazán volt sohasem ezermilliárdokban mérhető hazánkban és várhatóan ötszörözni sem fogjuk kapásból a termelést. A teljes piacváltás azonkívül, hogy az ilyen téren rendkívül protekcionista országok piacára (Kína Oroszország), hogy a búbánatba fogunk betörni, a nyugati könnyebben bővíthető lehetőségeket meg csak úgy eldobjuk.
Amennyiben engedik a piacnyerést ezek a (részben) államkapitalista gazdaságok, azt sem a két szép szemedért fogják tenni, hanem vaskos piaci befolyást kérnék érte hazánkban. Amit a szabolcsi alma meg a fütyülős nem ellenez, ha az oroszoknak teljesen átengedjük az ipari piacot a sárgáknak meg a maradékot. Nem tűnik túlzottan egyensúlyi állapotnak, a dolog senki és semmi között.
Nincs koncepció, úgy istenigazából konkrét milliárdos exporttervek sem, rájuk sózunk valamit, ők meg marha elégedettek lesznek vele, ezt vélik kétoldalú kölcsönös előnyökkel járó megállapodásnak.
"Önellátó települések nem léteztek és nem is létezhetnek.
Erre például: Békésszentandrás, Güssing(Ausztria), Galgahévíz, Gömörszőlős vagy Máriahalom, Rozsály az ellenpélda, ha valaki érdeklődik, irántuk megtekintheti.
Állami szinten pedig az egyik legönellátóbb államá Izland vált. Köszönhetően olcsó megújuló energiaforrásra és a turizmusra épülő iparát, mellyel legnagyobb külföldről behozott importjává a megműveletlen bauxit, melyből alumíniumot állítanak elő."
Most ugye te is tudod, hogy ez ökörség. Azt, hogy az élelmiszert meg a vályogviskót megépítik maguknak az egy dolog, de ez már a középkorban sem volt autarkia. Önellátóak ezek a települések építőanyagok, színes/nemesfémek, leggyakoribb használati cikkek, magas hozzáadott értékű műszaki cikkek (TV, számítógép etc.) járműgyártás, különböző szolgáltatások, mint a kenyérsütés,műkörmös, telefonszerelő vagy akár bankolás terén terén?
Az autarkia ezt takarja, nem az, hogy a paradicsom meg a krumpli van ahol megterem a község földjein, vagy a kertben, ahogy (a sátáni nyugatiak által megfinanszírozott) ökofalu is egy érdekesebb és hasznosabb elképzelés, de az önellátástól, főleg hogy külső forrásból megy a projekt rohadt messze van:
Ja és az izlandi gazdaság szerkezetéről és importigényéről sincs fogalmad, de erre később bővebben kitérek. Kezdetnek néhány dolog Izland gazdaságáról: [link]
"Az Unióval rohadtul nem ez a gond. Az Unióval a gond pont az ellenkezője. A probléma vele az, hogy a piac megnyitásával és a külföldi kereskedelmi láncok, megfojtják a magyar agráriumot. Még abban az esetben sem nyújtanak lehetőséget megjeleni az üzletekben, ha a termelők termékei olcsóbbak és minősége jobb. Hisz Európában már alig van olyan állam, hol tiltják a GMO termékek termesztését. Tudtommal már csak Horvátország ilyen rajtunk kívül."
Figyelj vagy alapvető logikai készségek hiányoznak belőled, vagy masszív paranoiád van. Az egy dolog, hogy a ketrecügyekhez (tudod, tíz év modernizációs moratórium anyagi támogatás, amit otthon zsebre vágtak a meghosszabbított határidő előtt nyavalyogtak, hogy se pénzt se időt nem adott az Unió)hasonlót letagadod, majd egy bekezdéssel lejjebb belekezdesz az amúgy egyedülálló módon hazánkban és Unió szerte is szárnyaló baromfiipar leépítéséről nyavalyogni. Ez belefér, ahogy az is, hogy félsz a GMO-tól, mint ördög a tömjénfüsttől, de még azt se tudod, hogy hol miért és hogyan szabályozzák. Jelenleg egy tucatnyi országban illegális és az unióba két kukoricafaj faj engedélyezve összvissz belőlük, szigorú termelési szabályozási rendszerrel. A csúnya centrumországokkal szemben lobbizták ki az újonnan belépett tagállamok és tiszteletben is lett tartva, de ez ugyebár számodra érdektelen:
De az az ökörség, hogy a nyugati multik azért nem forgalmaznak magyar terméket, mert az olcsóbb és jobb minőségű, ezen konkrétan kiakadtam, de nagyon. Figyelj mivel a multinacionális kereskedelmi vállatok a legtöbb vállalkozásról hasonlóan, minél kevesebb anyagi ráfordítással szeretnének minél több hasznot bezsebelni. Ha találnának egy olcsóbb és jó minőségű kiskereskedelmileg forgalmazott terméket, vagy termékcsomagot, lecsapnának rá de kapásból, is pénzt spórol vele, a fogyasztók heppik, ahogy a beszállítók is és az ő pénztárcájuk gyorsabban dagad. Mindenki jól járna, de főleg aki árulja ezeket, a multi meg puszta az irántunk érzett gyűlöletéből kihagy egy ilyen ziccert, csakhogy jól belénk rúgjon. Aha, azonkívül, hogy egy irracionális marhaság, hisz ha ilyen lehetőség állna fenn, simán eladta volna termelő busás haszonnal maga bármelyek pontjára a világnak. Ez az tételezi fel, hogy vagy te hazudsz, vagy a magyar agrárium termékei mégsem az Univerzum legjobb élelmiszerei. Igazából mindkettő hazugság, mert a multik dögivel veszik át jobb-rosszabb áron a magyar beszállítók termékeit aminek a minősége is elég hullámzó, azonkívül drágább is az őstermelői módszerek miatt a rendszerváltáskori géppark miatt, valamint az állam kézzel lábbal alátesz a vállalkozásoknak a magas járulék és adóterhekkel, a világelső forgalmi adóról nem is beszélve.
"Ráadásul a legújabb baromságuk a cukoripar, baromfi tenyésztés szétverése után a méhészetet szemelték ki. Ráadásul az Uniós baromságokat csak a magyar kormányok probálják olyan lelkesen betartani. Példa erre, hogy Strasbourg elvetette a dán földforgalmi törvényt. Még sem változtatott azon szinte egyetlen Uniós tagország sem Nyugaton. Mi viszont megpróbáljuk betartani az Uniós jogokat e téren is, annak ellenére, hogy a Nyugati államok dacolnak vele. "
Mi is letojjuk egy részét, ez nem újdonság sehol sem, mivel nincs gyakorlatilag végrehajtó hatalom, ezért ez annyira nem is meglepő. Az akácos ügy már 4 éve is meglebbent, akkor is hülyeség volt parázás miatta, de ez már ki lett fejtve ezen az oldalon:
http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__530..
A cukorgyáras sztori megér egy misét, de elsősorban az elavult technológia illetve a támogatások garantáltsága miatt nem akart termelni senki később meg el is adták a magyar tulajok az összeset szinte. A baromfiakat meg most is rohamtempóban dolgozzák fel, mit is tettek velük tönkre velük kapcsolatban.
"A visszaszerzésüket a nagyvállalatoknak vélhetőleg jogi úton hajtanák végre. Sok esetben a hűtlen kezelés esete áll fent ilyen esetekben. Ezt minden alapvető külső laikus látja csak nem tud a hivatalos papírokhoz hozzáférni. Az csak kormányzati pozícióból lehetséges. "
Csak kár, hogy a gazdasági jog főleg nem a nemzetközi nem így működik, pláne hogy a magyar privatizációs is többnyire szabályosan folyt le:
http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__519..
Lehet Hágához, vagy más nemzetköz bírósághoz folyamodni, de nem fog semmilyen eszközt sem találni arra, hogy akár csak az akkori vételárat visszaszerezze, nemhogy áállamosítgason. Amúgy nem az a radikális alaptétel, hogy csak azért vették meg a magyar cégeket, hogy bezárják az állítólagos versenytársaikat? marad a vásárlás, amihez pénz kell.
"
A bibi itt az, hogy megint nem nézted végig, mit ír a szöveg. Állami beavatkozást és nem pedig anyagi beavatkozást. Annak sok formája van. Adó kedvezmények, adó visszatérítések stb."
Értem tehát az állami bevételek visszaosztása mellékesen diszkriminatív módon, nem kiadás. Már pedig a visszatérítés/adókedvezmény már pedig ilyesmi. A következő idézeted meg csak engem igazol, legalább arra figyelj, hogy te mit mondasz. Ne haragudj, de te akarsz olyan nagy elánnal kioktatni ebben a témában?
"Talán olyasmi, amik a beinduló magyar agráriparnak szüksége lehet, mert 20 év távlatából szükség lehet új technológiák gyártására. Ilyen lehet például egy magyar szélerőmű vagy napelemek gyártással foglalkozó vállalat vagy valamilyen még nem ismert magyar találmány, melyet a gyártási munkálatokban fellehetne használni."
Ja egy jövőbeli ismeretlen találmány ami milliárdokat hozhat. Van ilyen néhány, de élek a gyanúperrel, hogy a Jobbik vezérkara a létezéséről sem tud egész konkrétan. A napelem/kollektor gyártás, meg hogy jön az agrárszektorhoz? Az energiabiznisz kimondottan foglalni szokta előle a helyen azonkívül, hogy minimális közük van egymáshoz. Amúgy mégis mi a fenéből ( mindössze csak a pénz és az alapanyag hibádzik)és milyen technológia alapján gyártanánk napelemeket, ahogyan hazánkban igény sincs rá különösebben.
"Baromságot beszélsz. Írország újra tárgyalta az államadóságot. Sőt Izland egyszerűen megtagadta és azt mondta, hajtsák be azokon kik felvették. Mert nem Izland volt, hanem néhány bűnöző Izland nevében.
Sőt a Capital Economics is a Jobbikkal megegyező álláspontra került, ahogy a Morgan Stanley is így tett. Vélhetőleg ők mindezen dolgokhoz szakmailag is jobban értenek.
Véleményük szerint a gazdaságunk hasonló szinten van, ha az állami és önkormányzati és lakossági eladósodottságot a külföld felé egységesítjük. Magyarul ezen gazdasági cégek hosszú távon nem látnak reális kiutat Magyarország számára a Jobbik gazdaság prograján kívül. Tehát az idő a Jobbiknak dolgozik."
Egyrészt a Capital Economics vezető elemzője konkrétan annyit mondott, hogy a magánszektorbeli adósságait át kéne ütemeznie a kormánynak, vagyis az önkormányzati hiteleket, ahogy a lakossági eladósodásba belenyúlás is lehet egy alternatíva, hogy csökkentse a devizakitettséget. Egyszerűen hitelátvállalásról volt szó, nem újratárgyalásról:
Az írek nem tárgyalták újra az adósságot, csak annó meglebegtették a lehetőséget, hogy az IMF és az EU közös segélycsomagját engedjék már el nekik. De fizették végül rendesen és köszönik jól vannak:
Az izlandi csodára amióta Michael Moore rázendített az összes alternatív szabadgondolkodó ugyanezt a mantrát vagy három éve:
A lényeg, Izlandtól kis túlzással nem is várta senki, hogy az éves költségvetésének tizennégyszeresét fizesse az izlandi betétesek kártalanítására bankrendszer megzuhanása után, így ebből könnyedén lehetett alkudni. De nem volt sétagalopp és most sem állnak úgy mint a válság előtt.
Jobbik: "Törvényben rögzítjük, hogy az állam nem vehet fel hitelt működési kiadásaira, csak olyan fejlesztésekre, melyek megtérülése nemzetgazdasági szinten bizonyítható."
A végén már összekeverted Írországot Dániával is, vagy adósságválsághoz nem értem hogy jött Dánia... Mindegy kell a szabadságharc mert csak simán megugrottuk a 400%-os izlandi államadósságot, a 106%-os írt a 160%-os görögöt és a bankrendszerünk is hasonló állapotban van, mint az övék.
"Megint félre értett valamit a programból, de nagyon. A cél gazdasági kapcsolatok nyitása Keleten és ezáltal egyensúlyba kerülni Kelet és Nyugat között. Mert például Oroszországban jelentős élelmiszer felvásárló lehetőségeink lennének, ahogy Kínában is.
Kínáról megjegyezném, hogy nem olyan szegény. Nem véletlenül kívántak vásárolni tőlünk borokat, Ikarust.
Csak a tények cáfolnak rá a szavaira. Jó filozófálgatni kiforgatni egy párt programját melynek nem volt lehetősége bizonyítani. Azonban ez az eszme futatás ennyit is ér."
Az Ikarusról a véleményemet egy korábbi privát válaszomból idézném:
Azért nem maradt meg pölö az Ikarus sem, mert nem kellett abban a formában senkinek. Átláthatatlan vállalati és tulajdonosi szerkezete volt, mait nem lehet jól vezetni gyakorlatilag ingadozó bevétele volt, számos kisebb hozzácsapott cégből amiknek hasonló problémája volt, felvevőpiacának oroszlánrésze megszűnt és olcsó szovjet alapanyag és géppark sem állt rendelkezésre.
Az Ikarus fénykorában is körülbelül négy nyugati busz árát fordította rá, hogy egy hasonló megépítsen, ami legjobb is esetben csak ugyanolyan színvonalt képviselt és ezért ugyanannyit kért ár/érték arányban a szocializmusban. A rendszerváltás után az állam nem nyelhette már el a hatalmas veszteségeket, nem tőkésíthette fel, egyesíthette és szabdalhatta szét a különböző nagyvállalatokat.
A magyar gyártástechnológia emberigényes volt, már bevezetésekor is elavult és pocsék hatékonyságú, ahogy a munkaerő is többe fájt, mint a nyugati hiába nem voltak fele olyan motiváltak sem. Ezt tetézte a piacok és az olcsó alapanyag elvesztése is. Na meg a legnagyobb vevőjük és összeszerelőjük az NDK is átállt valamilyen okból az újraegyesülés után a Mercikre. Biztos a német nemzeti érzés miatt. Nem feltétlenül a busz minőségével volt baj( bár mondjuk miután a hetvenes évek elejének jól sikerül modelljét árulták még a nyolcvanas évek végéig) bár az üzletpolitikával még ezt is alaposan elszúrták.
Amúgy még a rendszerváltás után 17 évig elvergődött maga cég, de mint jelentős buszgyártási tényező megszűnt létezni. Nem volt versenyképes a nyugattal szemben és ezen a számtalan új tulajdonos, vezérigazgató és kormány sem tudott változtatni:
Az Ikarus kapott némi hátszelet, fejlődési lehetőséget etc, amit a rendszerváltás egyszerűbb lelkű kritikusai annyira hiányolnak, a bukása elég látványos volt.
Hogy talán, vettek volna talán. Kereskedni is lehet velük sőt kell is, de a Jobbik csak arról beszél hogy mit viszünk Kínába, arról nem, hogy ők cserébe mivel jönnének, már pedig ez a része a megállapodásoknak legalább olyan fontos mint az első része. A jobbiknak meg erre nincs stratégiája csak ott van egy rakás ember és egy nagy protekcionista piac, amivel haverkodni kéne, ennyi. Nincs több még csak lebegtetés szinten se.
"Nem véletlenül nem lehet rajta fogást találni. Hisz olyan nevesd közgazdászok segédkeztek benne, mint Csath Magdolna vagy Bogár László."
Ja igen, látszik rajta ebben egyetérthetünk...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!