A Jobbik programja miért rossz/megvalósíthatatlan?
És most nem légből kapott magyarázatokat szeretnék, aki lusta utánanézni a dolgoknak az ne is válaszoljon ha kérhetem!
A fenti linkre kattintva bejön a Jobbik hivatalos oldala, ezen belül a fejlécben a "programunk" opcióra kattintsatok, itt témakörök szerint vannak leírva az elképzeléseik.
A kérdésem továbbra is az, hogy a Jobbik programja miért rossz/megvalósíthatatlan? Kérem idézzétek az elképzelést, amit cáfolni akartok és írjátok alá a véleményeteket.
Idén fogok először szavazni és előtte tájékozódnék, elolvastam ezt a programot, nekem szimpatikus. Azonban érdekelne a véleményetek, főleg olyanoké akik már régóta politizálnak, hogy ez a program hol támadható.
A válaszokat előre is köszönöm, illetve remélem, hogy kultúráltan tudunk a megnyitott kérdésben érvelni/beszélgetni a témáról és senki nem fog mocskolódni!
14.11
igen, ezt nem értem én sem. folyamatosan a mi kimerjük mondani. kimondjuk, és szítjuk a társadalmi feszültséget, aminek egyenes következménye a társadalmi elszeparálódás. szerintem ettől jobb nem lesz... azt viszont nem látom, hogy mi a terv, amitől jobb lenne. nem csak a Jobbiknál nem látom, de ők még rontanak is a helyzeten, csak is azért, hogy politikai tőkét kovácsoljanak belőle.
Úgy en block az a baj a programmal, hogy tele van hangzatos lózungokkal, de reális megoldási javaslat nincs hozzájuk.
Emellett nagyon erősen megy az összes többi pártra ujjal mutogatás. Az előző választásoknál a kampányuk egyik sarkalatos pontja volt, hogy ők még szűz párt, a többiek már bebizonyították, hogy nem tudják jól csinálni, hát most adjanak nekik egy esélyt a bizonyításra. Ez most már nem fog menni.
Próbálnak ők is lavírozni, amivel nincs gond, az összes többi párt ezt teszi. De sajnos mivel úgy pozicionálták magukat, mint nagyon magyar, nagyon erkölcsös párt, aki nem fekszik meg a nagytőkének, stb., azóta sok alkalommal váltak hiteltelenné. Nem sokkal az előző választások után volt egy elég tipikus sztori, amikor egy képviselő tilosban parkolás miatt élt a mentelmi jogával. A Jobbik kábé kiátkozta emiatt, mondván visszaél vele. Kb. két héttel később ugyanez történt egy jobbikos képviselővel. Akkor megmagyarázták, hogy miért teljesen indokolt a mentelmi joggal élni. Kettős mérce, nem szimpi.
Az elmúlt négyéves parlamenti tevékenységük sem igazán. Időnként csináltak valami látványos akciót, amivel bekerültek a híradóba, de valójában szépen besimultak a többi párt közé.
Na de konkrétumok:
"Hazánk népesedési válságát a politikai elit nemzetromboló tevékenysége is mélyítette."
Hogyan? Erről sehol semmit nem ír, márpedig ilyen jellegű állítás alátámasztás nélkül már-már rágalmazásnak minősül.
"A választható családi adózással az állam a gyermeknevelés terheit oly módon enyhíti, hogy a családban élő adózók összevont személyi jövedelemadó-alapjukat a családban élők számával arányosan csökkenthetik. Célunk, hogy a bonyolult és nehezen átlátható gyes, gyed és gyet rendszerét a Főállású Anyasági Támogatás váltsa ki, amelyre az válna jogosulttá, aki gyermeke megszületése előtt meghatározott idejű munkaviszonnyal rendelkezett."
Hát ez nekem semmivel nem átláthatóbb, mint a mostani rendszer. Sőt igazából rosszabb is, mert ugye azóta már a gyes mellett dolgozhat az anyuka, ami jobb a család anyagi helyzete szempontjából.
"gyermekenként 20%-os munkaadói járulékfizetési kedvezmény" - plusz még a családi kedvezményes adózás, három gyerek esetén ez azt jelenti, hogy az anya eleve 60%-kal kevesebbet adózik, és a családi kedvezményes adózásnál ha csak 10%-ot vonnak le gyerekenként, ott tartunk, hogy a család feleannyi adót fizetett, mint amúgy fizetne. Ami jó, de ezt a hiányt az államkasszában miből pótolnák?
"A kötelező magánnyugdíj-rendszert megszüntetjük és visszavezetjük az állami rendszerbe oly módon, hogy az egyéni számlavezetés megmarad."
Megtörtént, no comment.
"A pártállami időkben vezető tisztséget betöltött személyek nyugdíját, az alaptalan korengedményes és rokkantsági ellátásokat felülvizsgáljuk, és átcsoportosítjuk a kisnyugdíjak emelésére."
Szuper, de egyben nem jogos lépés. Attól még, hogy valaki pártállami vezető volt, ugyanúgy kifizette a nyugdíjjárulékot, azaz jár neki az arányos nyugdíj. Ha bűncselekményt követtek el, állítsák őket bíróság elé, de ez a fajta diszkrimináció finoman szólva is etikátlan.
"a felnőtt gyermekek személyi jövedelemadójuk egy részét közvetlenül a szülők, nevelők részére utalják"
Persze, mert ők is pontosan tudják, hogy a nyugdíjrendszer úgy rossz, ahogy van. DE erre nem az a megoldás, hogy rádobjuk a gyerek nyakára ezt a terhet. Pont azért van a nyugdíj, hogy a szülők ne a gyerekektől függjenek.
"gazdaságot... korlátok alá kell vetni, amihez szükséges az állami jelenlét,"
Szocializmus? TSZ-ek? Kösz, nem.
"A munkanélküliség csökkentésére közmunkaprogramot dolgozunk ki"
A Fidesz megcsinálta, azóta tudjuk, hogy 48 ezerből meg lehet élni.
"Egyszerűsítjük az adórendszert, kitartunk a sávos adózás mellett, a progresszivitás növelésével, és a sávhatárok megemelésével. A Jobbik bevezetné a választható családi adózást, valamint a gyermekneveléshez szükséges termékek és szolgáltatások 0%-os ÁFA kulcsát. A nyugdíjrendszert átalakítjuk, felülvizsgáljuk a korengedményes, és a pártállami szolgálatok alapján kimagasló mértékű nyugdíjakat. Támogatjuk a kisnyugdíjak és a nyugdíjminimum megemelését. Lehetővé tesszük a szabad nyugdíjpénztár választást."
Sehol nincs egy hogyan, viszont érdekes kérdést vet fel, hogy mégis hogy teszik lehetővé a szabad nyugdíjpénztár-választást (helyesen ugyebár kötőjellel írjuk!), ha megszüntetik a magánnyugdíjpénztárakat, csak az egyetlen állami marad.
Tovább most nem nézem, ha nem gond. Úgysem ez az érdekes, hanem majd az idei program.
De mindent összevetve ez nem igazán program, inkább kampányszöveg. Megfogalmazza a célokat. De azt, hogy miből és hogyan lesz megvalósítva, fel sem veti.
Egyébként valahol fent van a honlapon az eredeti program, aminek ez a kivonata, az elég hosszú és nehezen emészthető olvasmány. A múltkori választások előtt nekiálltam, de sajnos abban sem voltak konkrétumok.
Ezzel egyébként nincsenek egyedül, például a Fidesz programja is egy agyrém volt. Tudják ugyanis, hogy az emberek döntő többsége szimpátia, esetleg az óriásplakátok alapján szavaz. Márpedig aki kormányozni akar, annak az emberek döntő többségét kell megfognia, nem azt a kisebbséget, aki nekiül és az egyes pártok 50-100 oldalas programját végigrágja.
# 7
MSZP brigádnak meg kritikán aluli tettei vannak!
Egy korábbi kommentemet előhozom amit akkor írtam meg amikor valamelyik delikvens megelégelte, hogy "soha senki nem hoz semmilyen konkrétumot a Jobbik ellen". Néhol leegyszerűsített máshol nincs elég jól kifejtett talán, de így is jóval hosszabb és részletesebb, mint maga a gazdasági program.
Lássuk a medvét:
"Jobbik gazdasági filozófiája
A multinacionális tőke szabad mozgására épülő globális kapitalizmus az egész világon megbukott. Emberek milliárdjai nyomorodtak meg fizikailag és lelkileg, a társadalmi szakadék a világban tovább nőtt, bolygónk pedig egyre sűrűbben és egyre vészjóslóbban ad fenyegető „immunválaszokat”."
Klasszikus radikális alaptételek, némi sötétzöld fűszerrel. A globalizmus elbukott (továbbiakban nem is lesz róluk szó, mint ellenfél, csak nyüzsögnek láthatatlanul az éterben), füstölgő romhalmaz Magyarország, valamint az egész világ, eddig szokatlan módon viselkedik. Milliárdok éheznek a harmadik világban és néhány millióan Európában. Hogy egyenlőre nem ilyen a világ, az nem zavar senkit, hisz egy csak a bevezető panelnek, csak dísznek van ott, nem azért, hogy bárki is komolyan vegye. Jól hangzik, azt meg kell mondani, csak az a baj, mint az utóbbi kétszáz évben is az hasonló jóslatokkal, nemigazán váltak be.
"A válság Magyarországon hatványozottan érvényes, hiszen mindez kiegészült egy aljas és korrupt politikai garnitúra kártékony tevékenységével is."
Az elődök mocskolása, szokásos politikai sallang, aminek nagy hagyománya van és kivételesen még igaz is hazánkban, de ezzel alapvetően állati nehéz melléfogni, ezért nem adnék rá sokat.
"A globális kapitalizmus helyett a jövőben az élelmiszertermelés, az értékesítés, a közbiztonság, az energiaellátás és más
területek szervezésében egyre több feladat hárul majd a helyi szerveződésekre."
Úgy ezer évvel van csak lemaradva a program értelmi szerzője. Az önellátás akkor sem sikerült, pedig akkor nem voltak különböző emberi jogok, számos szórakoztató csodája a technikának aminek a hiánya miatt sápítozni lehetett volna, ennélfogva nagyszabású igények sem léteztek ezekre. Viszont Európa szinten már akkor kialakult a közös piac, a technológiai fejlettség miatt egy ország sem tudott már akkor sem önállóvá válni. Első jele volt az olasz városállamok hitelezési rendszere, vagy éppen a templomosoké de akár a komplett keleti keresztes államszervezet és gazdasági alap illetve a Hanza kereskedelmi szövetség, meg a levantei, a Selyemkaraván meg hasonlók, a kontinenseken átívelő kereskedelmi pénzügyi ösvények voltak, de a globális gazdaság a maihoz leginkább hasonlító formája szükségszerűen kialakult az Újvilág felfedezésével, mert elengedhetetlen volt ahhoz, hogy Európa gazdasága továbbra is létezzen. A szabadpiac gyalázatos ötlete, már 1817-ben felmerült, David Ricardo által fel lett vázolva a rendszer és az első nemzetközi piacot pátyolgató szerv a GATT már 1947 -ben létre lett hozva, elvégre az ilyesmire szükség van, pláne több száz évvel a jelenség felfedezése után. Tényleg vadi új a globalizmus, illetve az információs társadalom mégis az, de azt legfeljebb a kulturális züllés címen lehet szidalmazni, ami már más lapra tartozik.
Amúgy megkérdezném, hogy az önellátást ki oldotta meg teljesen bárhol és bármikor is a világon, csak az agrártéren az autarkikus életmódot (a mindenki ezentúl pörköltön és nokedlin él verzió nem túlságosan nem csábító, ahogy az ENSZ segélycsomagok várása a vaníliaszínű égbolton sem ) valamint a megtermelt többlettel mit kezdenénk, ha minden gazdaság önellátó? A Jobbik a saját programja első releváns mondatait nem veszik figyelembe, legalábbis a mezőgazdasági cikkek fő exportcikkeké tétele a globálisan szeparáltan élő autarkikus országokkal nem fér össze. Tessék eldönteni, hogy az agrobiznisz, vagy az antiglobalista halandzsa a fontosabb.
"A bátortalan, a globalizmussal együttműködő
európai és hazai polgári politika szerint a kudarcot vallott liberális piacgazdaság helyett vissza kellene térnünk a szociális piacgazdasághoz. A szociális piacgazdaság azonban nem más, mint a liberális piacgazdaság plasztikai sebészettel megszépített változata, amely a problémákat csupán újratermelné, de meg nem szüntetné. Ma ökoszociális nemzetgazdaságra van szükség."
Szóval először térjünk vissza egy olyan dologra, ami marhaság, hogy utána rátaláljunk az igaz útra. Szép. Amúgy a globalisták rosszak, így akik nem velünk vannak azok is rosszak értelemszerűen, hisz egy jóérzésű ember csak antiglobalista lehet. Bár nem mert túl nagyot rúgni Európába, mégis csak legfontosabb kereskedelmi partnereinkről, meg kulturálisan is legközelebb hozzájuk állunk, bár a Jobbik innen inkább leszakítani szeretne a bűnös Európáról.
"A gazdaságot az emberhez méltó környezet (öko-), az emberhez méltó élet (szociális) és a magyarság (nemzet) érdekében korlátok alá kell vetni. Nem azért, hogy a gazdasági fejlődést fékezzük, hanem azért, hogy a gazdaságot, és ebből fakadóan a társadalmat, az összeomlástól megóvjuk. Ezt jelenti az ökoszociális nemzetgazdaság"
Alkottak egy fogalmat nagyon faxa, ami garantáltan jó lesz mindenkinek és ennek a rendszer csillagzata alatt kormányoznak. Amúgy Európa már elvileg ilyen, nem azon ment a nemzeti nyivák, hogy a mocskos EU a versenyhátrányba kényszeríti a magyar gazdákat, hogy mindenféle fölösleges (környezetvédő, energiatakarékos) cucc beszerzésére kényszeríti a magyar gazdákat, akik nem űzhetik az évszázados, vagy inkább évezredes tradícióikat, az élővilág rovására?
Ennyit a bevezetőről, jöjjön inkább maga a program:
"A stratégiai területeken, a közszolgáltatásokban és a természetes monopóliumokban még meglévő állami vállalatokat
megtartjuk, az elherdáltakat visszaszerezzük."
Oké miből és mennyiért? Ránézésre többezer milliárdos tételről van szó, amit elég nehezen köhögne fel a Jobbik, vagy bárki más által vezetett kormány. Csakhogy nagyságrendileg tisztában legyünk vele, a magyar költségvetés 2013-as bevétele egyenlőre 14.000 milliárdra van tervezve. A más tulajdonát meg ugye nem akarják einstandolni, jó kommunista szokás szerint a lelkes antikommunistáink? Azonkívül a hatékonyságnövelésére és a modernizálásra sincs semmi, és nem is adható semmilyen garancia, de legalább elverjük a pénzt. Szép is a magyar valóság.
"A csődhelyzet közelébe került, stratégiai fontosságú – nagyszámú munkaerőt foglalkoztató, illetve jelentős belföldi ellátási vagy exportérdeket szolgáló – termelő és feldolgozóipari üzemeket egyedi elbírálás alapján, állami beavatkozással támogatjuk a talpra állás érdekében"
Semmi szerkezeti átalakítás, a piaci helyzet átértékelése, vezetőcsere semmi csak lapátoljuk bele a pénzt, ha megérdemli legfeljebb pár hónap múlva megint a csőd szélére kerül. Mintha egy felhízlalt és kiherélt házisertést engednénk a vadonba, kegyetlenség és pazarlás is. egy Az is mellékes, hogy Eu-s és WTO-s szabályozásokat, na meg konkurens vállalkozást sért meg ezzel, mert többek között akiknek az adójából tömik a konkurenst, vagyis a kormány kedvencét , de sebaj, egy nemzeti kormány csakis a (saját) nemzet(i) érdekeit nézi. Amit érthető módon a vállalkozások és versenyjogot szabályozó szerződések nem néznek jó szemmel A Jobbik kilép mindkettőből (a WTO tagságunk bebukásával, amúgy bebukta a keleti nyitást is, mert az összes fontosabb keleti vágyott szövetséges is tag, az Unióból való kilépés során, meg az uniós piacon kerülünk hátrányba, szuper nem?) , vagy csak ejt rá magasról, hogy ezen szervezetek mit mondanak és lesz ami lesz...
"Kulcsfontosságú ágazatokban – stratégiai befektetőként – vállalkozásokat indítunk az optimális pályájú gazdasági
fejlődés érdekében."
Mik azok egész konkrétan? Mert az ilyeneket , vagy visszavásároltuk és/vagy megtartottuk néhány sorral feljebb, bár hasznuk így sincsen. Ja és gondlom még maradt párezer fölös milliárdunk a nemzetközi bevásárlás, illetve párthű vállalatok segélyezése után, amit eltapsoljunk olyan dolgok gyártására, amire egyetlen magáncég sem vállalkozik, mivel nincs rá igény
Komolyan legalább minimálisan is reális dolgokat ígérnének
A III. 1. 2 pontot, vagyis a szerkezeti átalakítást illetve kiadáscsökkentést az elmúlt 24 évben, kivétel nélkül mindenki megígérte, semmi nem valósult meg belőle. A Jobbikban sem bízok jobban, mint a többiben. De ha bejön, ebből befolyna egy-két ezer milliárd úgy egy évtized múlva és később rendszeressé is válna. Csak az a probléma, hogy a Jobbik előbb szándékozna, mint minden másik párt, néhány ezer milliárdot eltapsolni, méghozzá elég gyorsan és rendszeresen. Mellesleg, ha a fehér gazdaságot tönkrevágja ilyen olyan nemzeti jelszavak leple alatt, sokra megyünk, ha kifehéredik a feketegazdaság.
"A szebb jövő:
Tiszta gazdasági alapokkal megteremtjük a költségvetés egyensúlyát, megállítjuk az eladósodási folyamatot; az eladósodottság szintjének kiszámítható leépítéséről törvényt alkotunk. Radikálisan felülvizsgáljuk az eddig folytatott államadósság-politikát, beleértve visszamenőleg a ’70-es évektől felvett hitelek feltételeit is, a felelősök megnevezésével együtt. Ezzel együtt tárgyalásokat kezdeményezünk a törlesztés és visszafizetés feltételeinek újbóli meghatározása céljából, a növekedést lehetővé tevő könnyítésekkel, beleértve az adósság egy részének leírását is."
Szóval újratárgyaljuk (de rohadt radikálisan ám, elvégre a z elmebaj azért mégsem konvencionális dolog egy államvezetésben), ami azt jelenti, hogy nem tudunk annyit és úgy fizetni, ahogy szeretnék, ergo a befektetők megbízhatatlannak ítélnek minket, megdobja ez egy kicsit az alapkamatot és/vagy az inflációt és amit nyertünk a réven elviszik a vámon. Már ha nyerünk egyáltalán valamit.
Valamint mintha úgy rémlene, hogy a pontos fizetésre való képtelenség vagy a fizetés megtagadása, az államcsőd definíciója tudtommal.
"Törvényben rögzítjük, hogy az állam nem vehet fel hitelt működési kiadásaira, csak olyan fejlesztésekre, melyek megtérülése nemzetgazdasági szinten bizonyítható."
Hitelt ezentúl olyan áron, hogy meg is érje nekünk a kutya nem fog adni, így tényleg nem fog további hiteleket felvenni a kormány, bár ennek nem tudom, hogy örülni kéne vagy sem. Más részt gazdasági folyamatokat törvénybe iktatni, tervutasításos gazdaságot játszani azért tényleg nem kóser. Nem kicsit, nem konszolidáltan, hanem kapitális marhaság. A monetarista rendszert szokták még a félig elolvasott négyszer átírt, kötelező tartalékráta alapján annak nevezni, erre mit szólnának lelkes antiglobalistáink, egy olyan rendszerre, ami deklaráltan a hiányra épül? Mint láthatjuk, nagyon is tetszik nekik.
A következő pont a bürokrácia megnyesegetése megint csak tetszetős gondolat, csak ez a baj, hogy ezt is mindenki megígérte. Megint csak nem értem, miért pont Jobbikra kéne szavaznom. De jó lenne, feltéve, ha jó helyen nyesegetnék meg, de részletesebb kifejtést megint csak nem kap az ember, ami előrevetít nem túl szívderítő víziót arról, hogy mennyit is ér ez az ígéret.
"Szovjetunió és a volt KGST felvásárlópiacai összeomlottak. A magyar kormányok – nem törődve a megmaradt vagy újranyíló lehetőségekkel – kizárólag Nyugat felé orientálódtak. Az egyre jobban erősödő külpiacokat, valamint jelentős tőkeexportőrnek számító keleti országok (Kína, India, Oroszország, Törökország, Kazahsztán, Indonézia) kínálta lehetőségeket az ország vezetése nem aknázta ki, és komoly lépéseket sem tett ebbe az irányba
A szebb jövő:
Hazánk külgazdasági kapcsolatait az egyoldalú euroatlanti orientáció helyett meghatározó súllyal kelet felé fordítjuk, a kölcsönös előnyökön nyugodva, a nemzeti érdek érvényesülésének elsődlegessé tételével.
Bővülő exportlehetőségek vagy gyümölcsöző együttműködések ellenében keleti gazdaságok vállalatai számára biztosítjuk a „hídfőállás” lehetőségét az Európai Unió piacai felé.
A gazdasági kapcsolatok bővülésének segítése érdekében megerősítjük a politikai és kulturális kapcsolatokat a fent említett országokkal, népekkel. A kapcsolatépítésben kiemelten alapozunk az ázsiai népekkel meglévő, általuk máig számon tartott rokonsági kötelékekre, közös civilizációs örökségünkre."
Megint csak befigyel a gazdasági analfabetizmusa a program írójának, mert arról beszél, hogy a KGST piacok újranyílnak számunkra. A KGST egy kvóta alapú barter piac volt, ahogy a vicc is mondja, az egymás szarát zabáló fáraó és teve előttünk ötezer éve előttünk, rájött a KGST lényegében. Olyat gyártottunk hihetetlen magas költséggel, amihez nem értettünk, olyan nyersanyagból amink nem volt, olyan pénzből amit főleg más csorgatott nekünk és eladtunk olyanoknak akik nem gyárthattak, bár különösebb szükségük se volt rá de pénzük se volt rá túlzottan, de legalább oda-vissza és folyamatosan működött. A szovjet nagy testvér összeomlásával ez a "piac" véglegesen megszűnt. Nem fog ez újraéledni, kár ezen morfondírozni.
Amik nagyon érdekelnek ezenfelül:
Ki lett kötve a program elején, hogy magunkat látjuk el a továbbiakban, párszor el lett mondva, hogy nem kérünk a külföldi nagytőkéből, miért kéne tőkeerős országokkal haverkodnunk?
Vagy csak a állítólagos brét akarja lecserélni egy másikra a Jobbik? Netalán olyan ez a nagytőke, mint a proletárdiktatúra, ami a távoli jövőben egyszer csak megalakul és az alkalmas időben egyetlen vezényszóra feloszlatja, illetve ez esetben szétosztatja magát? Valamint az is érdekelne, hogy a fejletlenebb országokba milyen áron is mit exportálnia egy elsősorban agáripari ország?
A 4000 forintos(plusz még a világ másik felére elszállítás költségekkel megáldott) pálinkát nehezen fogja eladni egy kínai, indonéz munkásnak akinek ez nagyjából egy havi bére. Nyugaton ellenben van rá fizetőképes kereslet, amit akár bővíteni lehetne egy ügyes marketinggel és jó üzletpolitikával, amit a magáncég vagy épp állami magától ötölne ki.
Az IT szektorban ahol nyomulunk előre (bár nem eléggé) ugyanúgy a nyugatiakkal kéne a piacért megküzdenünk, csak itt még a hazai pálya előnye sem a miénk. Meg e téren igazából, a hazai pálya sem a miénk... De exportálni fogunk Kínába, Kazahsztánba satöbbi, csak tudnám, hogy mit. Esetleg hülye ötleteket, bár szerintem abból senki nem szorul importra.
A keleti multinacionális cégek piacnyeréséhez, hogyan viszonyul (elvégre kölcsönös előnyökről szólt a duma, vagy miről )a Jobbik?
A program eddig pontjai szerint, a befektetőket csalogató intézkedések az alábbiak: Megnövelt multinacionális vállatokat sújtó adóterhek, az egyenlő közteherviselés jegyében, több nemzetközi kereskedelmi szövetség tagságának, amiben a legtöbb ország is benne van, főleg az import célországok, beszüntetése. De ha át is hidaltuk a problémát, és eladtuk valahogy a helyzetet nekik, miért lennének a keleti multinacionális vállalatok egy nüansznyival jobban is, mint a nyugatiak?
De előjáróban csak annyit, kínai gyáros még annyira se fogja tiszteletben tartani a munkások jogait, mint egy német, elvégre a német elvileg a saját munkásait tiszteli, a kínai még azt se. Vagy mint Viktor osztályozni fogjuk, hogy van a párthű és nem párthű oligarchia? És az előbbi fog dolgoztatni minket ezentúl. Nem szebb szerintem ez a szebb jövő …
Az EU hídfőállásának lenni is jó dolog lenne, csak hát nem arról volt szó, hogy jól megbökdössünk az Uniót és egy külföldi multit sem engedünk be az országba?
Vagy netalán újabb önellentmondásra bukkantunk rá?
"Állami eszközöket bevetve feltámasztjuk a kivitelre és kiváló minőségű élelmiszerek előállítására képes magyar feldolgozó és élelmiszeripart, az alapanyagot szolgáltató mezőgazdasággal együtt."
Megint csak a mennyiért és hogyan kérdőszavak ötölnek föl, illetve a fontossága is megkérdőjelezhető. De ha olcsón és hatékonyan feltámasztanák, nem lenne ez probléma. Csak megint a csodatevés módja nem egészen világos és kóser...
"A nemzetgazdaság minden területén támogatjuk az infokommunikációs technológiák minél szélesebb körű és minél mélyebb használatát, integrálását a termelési és szolgáltatási folyamatokba. Az innovációs szektorban tudatos nemzetstratégiát alkotunk, és a források növelésével fellendítjük a hazai kutatás-fejlesztést. Az oktatás fejlesztésével, a magyar kutatók és feltalálók számára a kibontakozási lehetőségek honi biztosításával, a stratégiai találmányok levédésének állami segítésével, az ezekre épülő magas hozzáadott értéket előállító ipari termelés és az innovációs cégek támogatásával hatékonnyá tesszük a teljes innovációs folyamatot."
Ezeknek többsége már törvénybe van foglalva már régen, csak az aktuális magyar kormány úgy 150 éve ejt rá magasról. De egye fene, bár mindenki ezt megígérte az elmúlt százötven évben, de a Jobbiké nagyon tetszetősen hangzott, másrészt személyes szívügyem a dolog, egye fene a kap egy piros pontot ezért a Jobbik, ha komolyan gondolja és normálisan megvalósítja.
"Hazánk geopolitikai adottságainak köszönhetően, valamint a külgazdasági kapcsolatok kelet felé nyitása révén a
logisztikai ipar jelentős nemzetgazdasági potenciált hordoz magában, ezért azt állami infrastrukturális beruházásokkal is ösztönözni fogjuk."
Csak már korábban felvetődött a kérdést a globalizmus elbukása után a külföldi tőkét és terméket be nem engedő Európába hogyan szállítanak ki meg nem vehető terméket, a be nem települhető cégek Magyarországról? Amúgy nem lenne önmagában nettó ökörség, bár tudom a jobbikosoknak feláll a gondolattól is a szőr a hátukon, de nyugatról keletre nem működne ugyanez?
Valamint emlékeim szerint a Jobbik pár sorral följebb cseszi szét éppen, az amúgy tényleg kedvező geopolitikai helyzetünket.
"Kedvező továbbfejlődési feltételeket biztosítunk a turizmusnak, kiemelten a gasztro és borturizmusnak, az egészségturizmusnak, azon belül a gyógyturizmusnak, ami a finanszírozási és kapacitáskihasználási nehézségekkel küzdő egészségügynek is kitörési pontot jelenthet. A belföldi turizmus fellendítése érdekében újra adómentessé tesszük az üdülési csekket"
A gyógyvizekről még le lehet pár bőrt húzni, ellenben a "gulásról" meg a többi magyar különlegességről. A borkultúra terén csak néhány európai ország tesz túl rajtunk (a maradék jó része meg a söriparban hagy állva minket. Maradjunk meg a pálinkánál meg az Unicumnál mint hungarikum, azon még lehet csiszolni, bár százmilliárdok ebből nem fognak befolyni.
De a legfontosabb a túlterhelt és elavult eszközökkel rendelkező kórházakat rendelőket kéne európai szintre pofozni, ami súlyos ezermilliárdokkal jár megint csak. Meg orvosokból is kéne pár ezret előhalászni, hogy a hazai igényeket kielégítsék. Utána lehet jó pénzért kezelgetni a német nyugdíjasokat is. De pénz az megint csak nincs, anélkül meg elég nehéz gazdaságpolitikát folytatni.
"A szebb jövő:
A munkabéreket terhelő elvonások típusának és mértékének jelentős csökkentésével a vállalkozói szektor bővítését és
a gazdaság kifehérítését is el akarjuk érni.
A kis- és középvállalkozók esetén – meghatározott bevételi határig – a nyereséget terhelő adó és a magánszemély osztalékadója együttes mértékét 30%-ra csökkentjük.
Az áfát nem a számla kibocsátásakor, hanem a pénzügyi teljesítésekor kell kiegyenlíteni, illetve visszaigényelni.
Az adózási szabályokat jelentősen egyszerűsítjük, azok mindenki általi betartását az adóhivatallal folyamatosan
ellenőrizzük. A gazdasági visszaéléseket a közbizalom helyreállítása és a megbízható működés érdekében szigorúan büntetjük: gazdasági bűncselekmény gyanúja alapján a társaság vagyonának zár alá vétele, a csalárd, szándékosan okozott csőd kivizsgálása és a bármilyen társaságot csődbe vivő személy eltiltása új cég alapításától, illetve a más társaságokban fennálló részesedésének nyilvánosságra hozatala."
Nagyjából idáig csak az adócsökkentés fehérítő hatásáról, illetve a 24 éves választás kampányszöveget hallottam vissza.
Az egyetlen könnyen megvalósítható ötlet az Áfás számlakkal kapcsolatosat, meg a kormány kevés értelmes lépésének egyikeként megvalósította. Csak fedezet megint nincs és Drábik János úrtól tudjuk, hogy az olyasmit még egy lukas zöldhasút sem ér.
Meg néhány ponton megint durván belenyúlunk a versenyjogba, de ez a Jobbikot megint csak nem érdekli
"A banki alapkamat csökkentésével, valamint a profitszerzésen kívül a nemzeti érdekeket is szolgáló magyar bankhálózat kiépítésével biztosítjuk a magyar kkv-k fejlesztési forráshoz juttatását."
Értem tehát a létező legnagyobb kockázatú vállalkozások miatt (egyenlőre alaptalanul) levinni a jegybanki alapkamatot, a nemzet érdeke. Az első nemzetközi válság leghalványabb szelétől tömegesen bedőlő kisvállalkozásokat sokezer milliárddal majd feltámasztani a nemzet érdeke. A versenyképtelen KKV szektort szimpla adócsökkentéssel versenyképessé tenni kész csoda, mivel nem a járulékterhek az elsődleges okai a szektor sikertelenségének. Hanem az elavult technika, rossz (semmilyen pénzügyi ismeretek), hibás kockázatvállalási stratégia, a marketing is ismeretlen, sőt megvetendő fogalom. A magyar KKV szektor oroszlánrészét, csak az uniós és állami támogatások tartják felszínen, de tovább nem emelhetik. Nem lesznek sikeresek bármennyi pénzt is öntünk beléjük.
Meg megint csak láthatjuk, hogy a jegybank működéséről sincsen halványlila gőzük sem.
"A magyar tulajdonú vállalkozások és az általuk előállított termékek egyértelmű jelölésével segítjük a fogyasztók, az üzleti partnerek és az állami megrendelők számára az azonosítást. A magyar gazdasági társaságokat és azok termékeit a jogszabályi lehetőségek adta keretek között előnyben részesítjük, akár a jogszabályok módosításával is."
Csak minden nemzetköz szervezetből lendületből vágnak ki emiatt, mondjuk már elvileg ezt megtették ez nem is baj. Bár a szerkezeti átalakítások hiánya miatt, így is a hajukra kenhetik a vállalkozók. és a Too big to fail effektus miatt borulni nem fog csak omlani. Szabadeséssel méghozzá.
"Szankcionáljuk, ha egy állami szereplő nem fizeti ki határidőre a számlát a vállalkozónak a teljesítés után"
Na erre befizetek a kormánypárttól. Országot és identitást tetszettek téveszteni!
"A rendszerváltáskor még meglévő magyar bankrendszer szinte teljes egészében átkerült a multinacionális kereskedelmi bankok kezébe, a korábban prosperáló vidéki magyar bankhálózatot, a takarékszövetkezeteket pedig szinte elsorvasztották. A 2008-as pénzügyi és gazdasági válság a korábbiaknál is jobban felborította a forint árfolyamának stabilitását, ami a bankok egyoldalú szerződésmódosítása révén jelentősen emelkedő törlesztőrészleteket eredményezett"
A magyar bankrendszer, akkor az MNB-ből és az OTP-ből állt. Az MNB most is 100%-an az államé (de nem a kormányé) az OTP is leginkább magyar vállalat. Jól is működnek. A piacok megnyitásával, illetve a kétszintű bankrendszerre átállással lehetett számítani új kereskedelmi bankokra. Amikből az amerikain át a kínaiig mindenféle van. Cserébe viszont a magyar kereskedelmi bank az OTP is terjeszkedhetett külföldön. Ezzel mi a baja a Jobbiknak? Hogy nem egyoldalú a dolog, Az élet már csak ilyen.
"A még állami kézben lévő Magyar Fejlesztési Bank átalakításával létrehozzuk a Magyar Bankot. Új menedzsment
vezetésével megtisztítjuk a magyar gazdaság fejlődése helyett szűk érdekcsoportokat szolgáló tevékenységétől, feladatai körét kibővítjük, és átláthatóvá tesszük működését. A magyar kisemberek tulajdonában lévő takarékszövetkezeteket és hitelszövetkezeteket mind anyagilag, mind szervezetileg megerősítjük, hogy tevékenységükkel ismét lefedjék a vidék Magyarországát"
Na ebben a pillanatban tapsoltuk már a 12 oldalon a 88-ból egy évi költségvetési bevételt miközben a pluszbevétele bevételek az ezermilliárdot is csak alulról súrolják, méghozzá egy év alatt.
A takarékszövetkezetek einstandolása eszébe jutott már a jelenlegi kormánynak, ami enyhén szólva is jogi keretekbe ütközik, azonkívül , hogy az állam netalántán beolvasztja a költségvetésbe az emberek megtakarításait.
A pénzt és holmi jogi normákat leszámítva, a takarékszövetkezetnek piaci viszonyok közötti hitelosztási stratégiáról nincs gyakorlatuk, az államilag osztogatott olcsó ráadásul nemigazán visszakövetelt hitelek, amiknek a garantált visszafizetését (látszatmunkahely) biztosították meg igencsak nagy szerepet játszottak abban, hogy a szocializmus csődbe menjen.
"A bajbajutott devizahitelesek esetében a kilakoltatásokat haladéktalanul felfüggesztetjük egy évre, ezzel együtt
törvényi szinten szüntetjük meg a bankok egyoldalú szerződésmódosítási lehetőségét. Kötelezővé tesszük, hogy minden 3 évnél hosszabb futamidejű hitel esetében legalább egyszer, minden plusz feltétel és büntetőkamat nélkül lehetőség legyen a hitel törlesztésének 6-12 hónapra történő felfüggesztésére. Ha a fedezetként szolgáló lakás elárverezése elkerülhetetlen, akkor azt megelőzően a tulajdonosnak minimálisan 6 hónapot kell biztosítani a piaci értékesítésre. Hosszú távú megoldást a jegybanki alapkamat alacsonyan tartása, ezzel együtt a devizakölcsönök – a Magyar Bank által nyújtott kedvező kamatozású forinthitelekkel történő – kiváltása jelenthet"
Nagyjából azt teszi lehetővé ezzel a Jobbik, hogy a felvett pénzösszeggel együtt egy év alatt eltűnjek a Föld színéről. Ami roppant jó hatással lenne a hitelezési kedvre és a gazdasági mutatókra, meg hát magára a gazdaságra is. Zseniális ötlet, de komolyan.
Sőt ha majd állami bankok intézik ugyanezt ezt az állam pénzét lophatják el következmények nélkül, hát nem remek?
Aztán felmerül a kérdés, hogy a kedvező kamatozású hiteleket nyújtó Magyar Bank, hogyan is lesz versenyképes a többi kerbankkal, ha jótékonysági szolgálatot játszik (mert máskülönben semmire nem lenne jó) és milyen hatást gyakorol a gazdaság arra, hogy a Magyar Bank egyszerűen elengedi az emberek tartozását? Mert a devizahitelesek többsége azért nem tud fizetni jelenleg, mert fizetési könnyítést kért akkor, amikor még egy százassal olcsóbb volt a svájci frank darabja és amikor ez lejárt a frank megugrott és megtriplázódott (a jóféle és követet annuitásos hitelek miatt) a törlesztő és emellé a minimálbér környékén keres, vagy szimplán munkanélküli aki semmilyen hitelt nem tudna fizetni. Egy méregdrága a nemzet érdekei ellen dolgozó szörnyeteget hozna létre a Jobbik, nem különbözik a többi fantazmagóriától
A III. 1.9 ami munkahelyteremtésre fókuszál lényegében arról szól, hogy ha fellendül a mezőgazdaság és özönlik befelé a keleti tőke, akkor az húzza magával az országot. Ez fentebb ki lett fejtve miért ökörség ahogy a Jobbik hozzááll, és miért nem fog megvalósulni, így egyetlen munkahely sem fog teremtődni. Ja mégis akikből honvéd vagy rendőr lesz. Vagy évente úgy 1000 fiatalnak is adhat munkát az állam, ami semmit is csak ÁFÁ-val együtt ér, vagy olyan minőségű lesz a rendőr és honvéd állomány, hogy sírva fakad az ember.
A következő pontból kiderül, hogy a Jobbik nem tanul a nemzetközi tragédiákból. A spanyol gazdaság most taknyolt el az ingatlanlufi miatt nemrég, a Jobbik erre fújna egy még nagyobbat. No comment.
"támogatjuk a magyar vállalkozók és magánszemélyek összefogását, szervezeteit, szövetkezeteit.
A szociális támogatások rendszer-átalakításának részeként, egyben a helyi gazdaság fejlesztésének eszközeként, országosan kiterjesztjük a szociális kártyák rendszerét. Az elektronikus utalványok általi vásárlások biztos megrendeléseket teremtenek a helyi kereskedők és a vonzáskörben tevékenykedő gazdák, termelők számára is"
Egy vagyonba kerülne egy ilyen rendszer kiépítése és a hatékonysága se sokkal jobb, mint az Erzsébet utalványé. Felesleges pénzszórás.
A következő III. 1.13 pont a tömény demagógiára tökéletes példa megint, amit már az idők kezdete óta ígérgetnek a vezetők. De néhány gondolat olyan elképesztően naiv, hogy muszáj megosztanom veletek:
"Követeljük valamennyi nagy állami beruházás utólagos kivizsgálását, a futó projektek felfüggesztését és felülvizsgálatát, betekintést az off-shore jelleggel bejegyzett cégek dokumentumaiba az érintett országtól, az állami beruházás döntéshozó folyamatában résztvevők anyagi helyzetének feltárását vagyonosodási vizsgálat eszközeivel, annak büntetőjogi következményeivel együtt."
Szóval megpróbálunk olyan adatokat tökegyedül megszerezni, amihez az USA-nak és az EU-nak együtt kellett megszorongatnia Svájcot az egyik offshore paradicsomot. Utána leállítjuk egy-két évre az összes futó projektet és előidézünk egy jókora recessziót, mert a világ velünk ellentétben nem áll meg. De ha túl is éljük a jegelt programokra alaposan rá is fizethet a Jobbik Az átvilágítás meg nem rossz ötlet sajnos, hogy ez sem a Jobbik saját gondolata.
"A rendszerváltáskor megindult „spontán” privatizáció révén a nemzeti vagyon tekintélyes része az azóta is hatalmon lévő pártállami elit birtokába került."
Gondolom a Jobbikosok nem hallottak még az Állami Vagyonügynökségről ami a privatizációt felügyelte. A spontán privatizáció inkább 1988-1991 között volt jellemző, ami akkor ex lex állapot, vagyis tényleg szabadrablás volt. Az Állami Vagyonügynökség sem működött túl jól hála a volt párttagoknak, de működhetett volna sokkal rosszabbul is. A külföldiekhez meg azért került mert ők ropogós forinttal vagy valutával fizettek míg a magyarok az állam által kiadott kárpótlási jegyekkel akartak fizetni. Az államnak az előbbi rövid és talán hosszútávon is jobban megérte... Legalább az látszik, hogy a Jobbik mennyire is van képben a témával kapcsolatban. Valamin nem volt rendben a külföldiek miatt, oszt ennyivel le is van tudva. És ezek akarnak a felelős magyar kormánynak képében tetszelegni.
"Az ország számára aránytalan veszteséget okozó és jó erkölcsbe ütköző privatizációs szerződések általános felülvizsgálata, a felelősök megbüntetése és az okozott kár megtérítése érdekében igénybe vesszük a jogalkalmazás és jogszabályalkotás összes lehetőségét. Jogszabálymódosítással kell elérni, hogy a nemzeti vagyont érintő ügyeket ne lehessen titkosítani.
Érvényt kell szerezni annak az alkotmányos követelménynek, hogy a köztulajdonnak a magántulajdonéval egyenlő védelme legyen"
A köztulajdon természetéből adódóan nem védhető úgy, mint a magántulajdon. Ékes példája ennek a "közlegelők tragédiája" című példázat. Nagyjából olyan szinten lehet a törvény erejével küzdeni ellene, mint a gravitáció ellen.
"A közszolgáltatások árának magasan és minőségének alacsonyan tartása esetében megtámadjuk a közszolgáltatók
eladásáról szóló szerződéseket."
Nettó marhaság.
A minőség hiányát meg mégis mire alapozza?
"Ellenezzük a vasútvonalak koncesszióba adását, mivel ez távlatilag nagy részük eltűnéséhez vezethet"
Hogy mi van? Eltűnnek a sikeres ágazatok mert nyereségesek? Nem lehet egyszerűen követni a turullal együtt kacskaringósan szárnyaló jobbikos logikát...
Utána megint államosítana mindent, juhé. és még ők lelkes antikommunisták.
„Az OECD-tagállamok (köztük Magyarország) által közösen elfogadott, a multinacionális vállalatok működésére tett
ajánlásokat hazánkban maximálisan érvényesíteni fogjuk, felhasználva más országok tapasztalatait az érdekérvényesítési gyakorlat területén.
Az adózási és számviteli rendszerből kigyomláljuk a magyar gazdaság számára káros kiskapukat.
Egyidejűleg több területen történő intézkedéssorozattal versenyképessé tesszük a hazai vállalkozásokat, megszüntetjük a gazdaság dualitását. Az esélyegyenlőség megteremtése miatt az országból esetleg kivonuló multinacionális vállalatok helyét a versenyképessé tett magyar vállalkozások hónapokon belül betöltik."
Kár hogy az OECD jóval kevesebbet akar a multiktól, mint a Jobbik. Az OECD nem kéri azt, hogy bérköltségeit az állam szabja meg, hogy az által befizetett különadókból tápolják fel a versenytársaikat az OECD nem kéri azt, hogy szelektáljunk keleti és nyugati multi között. Hanem a tisztességes és korrekt hozzáállást mindkét fél részéről, nem azt,hogy az egyik fél hülyének nézze a másikat. Lehet, hogy hallgatni kéne rájuk, abban egyetértek.
Itt az OECD ajánlás, annak akit érdekel:
Utána meg jön a duális gazdaság sablon, meg a gombaként a semmiből kinövő KKV garmadáról már korábban is sok szó esett, többet most nem pazarolnék rá.
"A szebb jövő:
Kiiktatjuk a magyar adójogszabályokban jelen lévő, burkoltan diszkriminatív, kizárólag a multik tevékenységét
elősegítő, a magyar vállalkozásokkal szemben versenyelőnyt biztosító jogszabályi rendelkezéseket.
Kizárólag a magas hozzáadott értékkel rendelkező és a több mint 50%-ban magyar beszállítótól származó árut feldolgozó, termelő tevékenységet folytató cégeket fogjuk támogatni."
Ha nem mondana neki ellent az első mondat még örülnék is a másodiknak... De kíváncsi lennék az IT szektorban ezt hogyan kivitelezné? A hazai szilícium és arany vagy bármiféle fém lelőhelyben valahogy nemigazán dúskálunk.
"közszolgáltatások jogszabálysértő áralkalmazását tiltani, érvényesítőit nagy bírsággal büntetni, az illegitim ártöbbletet a sérelmet szenvedett fogyasztó részére visszatéríteni szükséges.
Támogatjuk a hátrányos fogyasztói szerződések bíróságnál való, tömegméretű megtámadását.
El kell érni, hogy a versenyhivatal ne bújhasson a korlátlan versenyszabadság paravánja mögé, és fellépjen a valóban gazdasági erőfölényben levőkkel szemben. Ehhez világosan meg kell osztani a fogyasztóvédelmi feladatokat a fogyasztóvédelmi hatóság és a versenyhivatal között, másrészt olyan jogalkalmazásra kell e két szervet kötelezni, melynek révén szigorú szankciókkal csökkenteni tudják a fogyasztók kiszolgáltatottságát"
Megint a méregdrága közszolgáltatások és a jogosulatlan gazdasági előny. A közszolgáltatások egyáltalán nem drágák európai szinten, a jogosulatlan gazdasági előny meg még nem létezik, de a Jobbik ügyes és megoldja, hogy a másik oldalon legyen.
Utána az adózással kapcsolatos demagóg ígérgetésekre szintén nem fordítok időt. Itt a pártok igyekeztek még az egymás szürreális marhaságait is túllicitálni.
"Magyarországi vagy Magyar Nemzeti Bank?
A Magyar Nemzeti Bank – jelenlegi keretek közötti – hivatalos megalakulása (1991. december 1.) óta számára a jegybanktörvényben biztosított függetlenségét ürügyként használva ellenőrizetlenül működik. Az állami költségvetés hatáskörébe tartozó szervezetek működésének ellenőrzésére hivatott Állami Számvevőszék (ÁSZ) a jegybank alapvető tevékenységét, a monetáris politikát nem ellenőrizheti, érdemi szakmai beszámoltatás az Országgyűlésben sincs"
Beszámolási kötelezettséggel tartozik az OGY-nek és igazából csak 2001 óta független. Addig nagyjából annyira volt, mint bármelyik másik állami intézmény, a pártállamban.
"Az elmúlt húsz évben
ugyan törvényben előírt kötelezettsége volt a pénzérték stabilitásának biztosítása, mégis ennek ellenkezőjét tette, a pénzérték folyamatos romlását segítette. A romló pénzérték stagnálás közelében tartotta hazánkban a gazdasági növekedést."
Sajnos ez se jött be:
Meg az inflációs mutatók is javultak, deflációt meg inkább ne várjunk a jegybanktól:
"A megtermelt termékből keletkező jövedelmek egyre nagyobb hányadát kellett és kell ma is kamatokra fizetni."
Növekvő GDP arányos államadósság és jóval lassabban csökkenő kamatok mellett ki gondolná...
"Ezért nem volt mód arra, hogy hazai tulajdonú termelő gazdaság számottevő mértékben létrejöjjön, hiszen a felhalmozás saját forrásból lehetetlen volt a magas hitelkamatok miatt, az idegen források pedig elérhetetlenek voltak."
Ezt mesélje el a japánoknak, a jegybanki alapkamatok meg folyamatosan estek:
"A csekély gazdasági növekedést a hazánkba települt külföldi tőke hozta létre és hasznát is az élvezete. Belső felhalmozási képesség híján a források egyre nagyobb hányada érkezik külföldről. A forrásokért nekünk versenytársainknál jóval többet kell fizetni, így a megtermelt jövedelem növekvő hányada kerül külföldre."
Nettó marhaság fentebb ki lett fejtve, hogy miért.
"Mára az állam, a vállalkozások és a háztartások együttesen a társadalmi terméknél nagyobb összeggel tartoznak külföld felé. Azt, hogy más út is volt az elmúlt húsz évben, jól jelzi a térség többi országaiban folytatott gyakorlat. Szlovákia, Szlovénia és mások jegybankjai fékezték és nem szították az inflációt, és az olcsó pénz politikáját folytatták, ezért gazdaságaik még válságos körülmények között is eredményesebbek hazánknál."
Nem a Jobbik vizionál Szlovákia bedőléséről? A szlovén csoda meg befulladt, az állami gépezet megreccsent.:
Az inflációs célkövetésről meg tetszettek már hallani? Mivel árstabilitást a legtöbb exszoci ország nem tudott azonnal elérni nálunk is, a csúszóleértékelés után kellett ez a módszer. Ami a kormány baklövései nélkül teljesült volna mint a többi exszoci tagállam jelentős részében, de ez nem a jegybank hanem az aktuális Pénzügyminisztériumok hibája.
"A rendszerváltás utáni gazdasági sikertelenség fő felelőse a jegybank. Függetlenségét az infláció és a magas kamatok fenntartására használta, de soha nem ment szembe a kormányzatok káros gazdaságpolitikájával."
Előbb még nem a függetlensége volt a baj? Amúgy ha nem ment volna szembe a kormánnyal az elmúlt 15 évben megnézhetné magát Magyarország. Amúgy az inflációs és jegybanki kamatokat mutattam nem éppen növekedtek, sőt ellenkezőleg...
"A jegybank a magyar államtól függetlenül működik, de szorosan össze van fonódva az országot kizárólag értékesítési piacnak és profittermelési célpontnak tekintő multinacionális pénzügyi és befektetői tőkével. Jórészt a jegybank tevékenységének betudhatóan e körök a húsz év alatt bekövetkezett gazdasági növekedés teljes jövedelmét megszerezték, miközben a magyar országlakók jövedelme egy rendkívül szűk réteg (a külföldi érdekeket kiszolgáló komprádorok) kivételével stagnált; napjainkban pedig vészesen csúszik lefelé."
Jó tudni, hogy az MNB is a nemzetközi bankárkonföderáció része. Ezért államosítani kell, hogyha kell szembemenjen az államot igazgató kormánnyal. Ilyen a magyar virtus és logika nemde? Másrészt döntsük el, hogy jó az MNB független a kormánytól vagy sem? Vagy mindegy is, csak Vona úr ukázára vágja haptákba magát az aktuális jegybankelnök?
Végülis megmondta Vona, ők nem olyan demokraták, hanem ilyenek, abba meg nyílván ez is belefér.
"Az elmúlt nyolc év káros politikája a meglévő hárommillió nélkülöző mellé odataszította az elszegényített középréteget is. Kibontakozás csak akkor képzelhető el, ha ez a törvények feletti jegybanki állapot megszűnik, és a jegybank visszatér hivatásához: a pénzérték stabilitásának megteremtéséhez. Ennek hiányában minden kormányzati erőfeszítés kudarcra van ítélve. Ahhoz azonban, hogy a jegybank elindulhasson a nemzeti érdekű működés útján, mindenekelőtt szükséges a nemzetközi könyvvizsgálati elvek alkalmazásával történő, a kétszintű bankrendszer létrehozásáig (1987) visszamenőleges, alapos számszaki átvilágítása. Fel kell tárni a jegybank által folytatott összeférhetetlenségi gyakorlatokat, és a mögöttük meghúzódó személyes motivációkat, meg kell nevezni, el kell számoltatni és felelősségre kell vonni a káros összeférhetetlenségekben személyesen érintett vezetőket.
Végül, de nem utolsósorban a közhatalom és a közvélemény számára is a pénzügyi szektoron, azon belül is elsősorban az MNB-n belül, átlátható szervezeti megoldásokat kell létrehozni a monetáris politika, a jegybanki devizatartalékok és az államadósság kezelésre a további veszteségek elkerülése céljából."
Szóval amíg nem lesz Jobbik kormány, a nap sem fog úgy sütni mint régen. Addig mindenki szükségszerűen nyomorogni fog. Elképesztő, de sajnos általánossá vált demagógia. Ja és újabb hülyeség a jegybank működéséről, de ez már csak egészen apró.
Sajnálom, de a Jobbik gazdasági programja engem nem győzött meg. Továbbra is arra használnám, amire jó, asztallábnak.
Mindenekelőtt, te a saját véleményed alapján szavazz. Ha én vagy akárki más azt mondjuk, ne szavazz a Jobbikra, és meg is indokoljuk, azt neked minden jogod megvan magasról letojni, és csakazértis arra szavazni, aki neked szimpatikus.
De ha már így kérted, hogy szedjük ízekre a programjukat, hát szívesen segítek. Közgazdászhallgató lévén a gazdaságpolitikai részre fogok koncentrálni, a többire csak kitérek.
"A gazdaságpolitikának védenie kell a magyar ipart, a magyar termelőket, a magyar kereskedelmet, a magyar árut és a magyar piacokat, meg kell őriznie a stratégiai nemzeti vagyont, a földet, a vizet, a földgázt, az erdőket, és vissza kell szerezni a már eltékozolt nemzeti vagyont."
Ezt a gazdaságtörténet merkantilizmus néven tartja számon, az pedig a 18. században, Franciaországban már megbukott. Pedig akkor hol volt még a határtalan európai közös piac! Ha most kilépnénk az EU-ból, és colbert-i védővámokat vezetnénk be, húsz éven belül egy hatalmas nyomornegyed lenne az ország. Már ha tűrnénk addig.
"Ugyanakkor a külgazdasági kapcsolatokat a keleti térség felé is orientáljuk, csökkentve hazánk nyugati függőségét."
A keleti nyitás újabban valahogy a GDP 10%-ára rúgó összegű orosz Paks-hitelt juttatja eszembe, de azelőtt sem volt éppen a szívem csücske a gondolat, hogy baltás gyilkosokat adjunk kis sosemvolt ázsiai diktatúráknak abban a reményben, hogy csöpögtetnek nekünk egy kicsit az olajpénzükből.
"A Jobbik gazdaságpolitikájának fókuszában a munkahelyteremtés áll. A magyar emberek szorgalmára alapozva ehhez arra van szükség, hogy a politika – anyagilag és erkölcsileg egyaránt – helyreállítsa a munka becsületét, és kialakítsa a munkahelyteremtést ösztönző és segítő gazdasági, adózási klímát."
Konkrétumok sehol. Mit tenne a Jobbik azért, hogy ne legyen a szuperbruttó fizetés majdnem kétharmada ilyen-olyan adók formájában az államé? Mit tenne a Jobbik azért, hogy épeszű emberek komolyan elgondolkodjanak azon, hogy itt esetleg megérheti befektetni? Egy ígérgetős prospektusban nem fontos, hogy ezek a kérdések meg legyenek válaszolva - egy választási programban viszont azért már igényelné az ember.
"A Jobbik célja a munkát sújtó adóterhek és járulékok csökkentése, az adózók körének szélesítése, az adóelkerülés szigorú szankcionálása."
Ez dicséretes, viszont a kiadási oldal megvágása nélkül nem megy. Márpedig ilyesmire még csak utalás sincs, sőt az "erős, aktív és vállalkozó állam", a "nemzeti vagyon visszaszerzése" a kiadások növekedését sugallja.
"Tárgyalásokat kezdeményezünk a törlesztés feltételeinek újbóli meghatározására."
Ez az államcsődközeli országok utolsó utáni mentőöve szokott lenni. Hiába nem áll fenn ma Magyarországon az államcsőd veszélye, ha a hírekben megjelenne, hogy a magyar kormány az államadósságáról tárgyalna a hitelezőkkel, az államcsődpánikot okozna. Azt pedig inkább ne akarjuk megtudni, milyen az.
"A még állami kézben lévő Magyar Fejlesztési Bank átalakításával létrehozzuk az igazi Magyar Bankot, megtisztítjuk a szűk érdekcsoportokat szolgáló tevékenységektől, feladatait kibővítjük."
Pecunia non olet, a pénznek nincs szaga, mondta Vespasianus császár. Egy magyar bank ugyanúgy profitot maximalizál, ugyanúgy apró betűs, nyakatekert jogi szövegekkel terhelt szerződéseket írat alá az ügyfeleivel, ugyanúgy a szerződések elválaszthatatlan mellékleteként kezeli a több száz oldalas ÁSZF-et, mint egy külföldi. Aki nem hiszi, nézze meg az OTP-t - de egyébként azt sem hiszem, hogy a takszövök máltai szeretetszolgálat módjára működnének.
"Lakáshoz jutás támogatása"
Miért? Pont, hogy le kéne szoktatni az embereket arról, hogy mindenáron saját lakást akarjanak. A bérlakás-építési részt bizonyos feltételek mellett támogathatónak tartom, a kamattámogatott lakáshiteleket viszont a leghatározottabban ellenzem, mert hosszú távú (25-30 éves futamidőkről beszélünk!) implicit államadósságot halmoz fel.
"Ma már nem létezik közpénzes beruházás korrupció nélkül, legyen szó autópályáról, hídfelújításról, parkolásról, egészségügyről."
És soha nem is fog. A skandináv országokban sok évtizedes küzdelem és az ez alatt kialakult hagyomány eredménye, hogy az állam erős szerepe ellenére folyamatosan az első ötben az antikorrupciós listákon. Ne hasonlítsuk magunkat Skandináviához, mert ez káeurópa, itt amíg állami pénzek vannak, addig korrupció is lesz.
A többi területről csak egy-két mondatban egyenként:
Családpolitika: a Jobbik még mindig abban a tévedésben él, hogy majd ha nullás babaruha-áfával, családi adókedvezménnyel, anyasági segélyekkel és egyebekkel gyereknevelésre lehet késztetni a népet. Nem látják be, hogy egy kormányzás négy-, adott esetben nyolcéves projekt, a gyereknevelés pedig 20-25 éves. Ha a kormány megbukik, és az új kormány mindezt visszavonja, akkor ott maradsz a nyakadon a gyerekekkel, akiket ezek a támogatások segítségével még viszonylag kényelmesen fel tudtál nevelni, nélkülük viszont meg vagy lőve. És az, hogy az új kormány válogatás nélkül eltörli az előző kormány intézkedéseit, sajnos nagyon is reális veszély a magyar politikai kultúrában.
Egészségügy: ez jó adag pofátlan paternalizmust tartalmaz, ami nekem nagyon nincs ínyemre, neked lehet. Az meg úgy nem megy, hogy nem támogatjuk a profitorientációt az egészségügyben, de azért szerződünk magánkórházakkal. A magánkórház ugyanis profitorientált, és csak akkor szerződik az állammal, ha neki abból profitja lehet, vagy ha az állam kényszeríti. Nem mondom, hogy az utóbbi ki van zárva, mert a Jobbikból simán kinézem azt is.
Energetika: nem bukott meg a neoliberális modell, ugyanis az energiaárak a kereslet növekedése és az energiahordozók származási helyén fennálló politikai instabilitás nem engedték, hogy csökkenjen. Ugyanakkor hatalmas mértékű korszerűsítés ment végbe az energiapiacon, amely félő, hogy jórészt elmaradt volna, ha állami kézben marad az energiaszolgáltatás.
Közlekedés: "A vasút modernizálása elmaradt, a személyszállítás korszerűtlen, a sínhálózat és a pályaudvarok állaga leromlott, irreálisan drága lett a vasúti közlekedés és szállítás." - Ez vajon csak nem azért van, mert itt nem engedték megbukni a neoliberális modellt? Ha a vasút is privatizálva lett volna, másfélszer ennyiért utaznánk ötször ilyen gyorsan, és felteszem, a Jobbik a neoliberális modell bukását emlegetné, csakúgy, mint tette az energetikánál és a bankrendszernél is.
Külpolitika: Trianon, fúj EU, keleti nyitás. Erről szól az egész, ezen nincs mit kommentálni.
Kultúra: a falusi színházak erőltetése baromi drága és felesleges dolog, a romantizált őstörténetet pedig jobb lenne meghagyni az alsós olvasókönyvek lapjaira.
Mezőgazdaság: ugyanaz a kategória, mint a bankrendszer. Abban a tévedésben van a Jobbik, hogy ha magyarok művelik a földet, magyarok dolgozzák fel a termést stb., az önmagában jobb minőséget és jobb árakat fog hozni, mert nem profitéhes külföldiek fognak minket silány tömegtermékekkel tömni. Ja persze, csak akkor majd profitéhes magyarok tesznek ugyanígy.
Nemzetpolitika: a magyar állampolgárság megadása megvalósult, és lett egy olyan kellemetlen mellékhatása, amelyre a legtöbb jobbikos nem számított - egy rakás izraeli kapott magyar állampolgárságot, akik fel tudtak mutatni magyarországi zsidó őst. A határon túli magyarok magunkhoz láncolása valahogy ellent fog mondani a külpolitikánál emlegetett jószomszédi viszony fenntartásának. Az autonómia ugyanakkor határozottan támogatható célkitűzés.
Oktatás: ismét a drága falu. És az, hogy már az oviban elkezdjük a gyerekek nacionalista agymosását, szörnyű jövőt vetít előre.
Rendvédelem: a csendőrség létrehozását a horthysta romantikán kívül senki semmivel nem tudja indokolni. Amilyen feladatokat a csendőrségnek szánnának, azok a rendőrség feladatai lennének - ha egy egységes szervezet nem tudja ellátni őket, miből gondoljuk, hogy két külön szervezet el tudná őket látni? Az önfenntartó börtönök pedig nem igazán megoldhatók ott, ahol a szabadok között is ekkora a munkanélküliség.
Szociálpolitika: na, ez mondjuk tetszik. Hogyaszongya az állam csak akkor avatkozik be, ha az egyén és a család már nem tud segíteni. De a közmunkát azért alaposan át kéne gondolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!