Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az erkölcstan miért alternatív...

Az erkölcstan miért alternatívája a hittannak? Csak én érzek itt furcsaságokat?

Figyelt kérdés

Annak, aki nem jár hittanra, miért van szüksége erkölcstanra? Illetve ha szüksége van, akkor annak, aki jár hittanra, annak miért nincs szüksége erkölcstanra? A hit helyettesíti az erkölcsöt? (Ez mondjuk sok mindent megmagyarázna a vallásos emberek viselkedésével kapcsolatban)


Egyébként mi az az erkölcstan, miben különbözik az etikától? Ezt a dolgot nehéz nekem megfogni. Mert azt sugalmazza ez az elképzelés, hogy az erkölcs valamivel több, mint az etika. Azonban nem látom be, hogy ez hogyan lehetne. Hiszen ha mindenki etikus, mi szükség volna erkölcsre? Az etika valamennyivel tudományosabb dolog, hiszen alapvető elképzelésekre épít fel megalapozott állításokat. De ha a viselkedéskultúránkat már indokolni is képesek vagyunk, akkor mi többet tanulhatnánk még ezen kívül? Hogy lehet az erkölcstannak része az etika, ha az etika az erkölcstan tételeit igyekszik megindokolni?


Az etika oktatása kézenfekvő dolog lenne a természettudományos tárgyak kiegészítéseként. Erre mindenkinek egyforma szüksége van, függetlenül attól, hogy vallásos-e vagy sem. A vallás ugyan foglalkozik érintőlegesen az erkölccsel, de (szerintem) a vallásos dogmára visszavezetett, gyakran misztikus módon előadott (pl. Mózes törvényei) magyarázatok nem helyettesítik az etikát - még ha a következtetések gyakran egybevágóak is. Van egy olyan érzésem, hogy azáltal akarják a szülők és a gyermekek számára vonzóbbá tenni a hitoktatást, hogy ha nem jár a gyermek, akkor úgy is kap valamit a nyakába helyette. Pluszban sok iskolában még különcnek is számítana a gyermek, ha nem járna hittanra.


Szóval elég erős a gyanúm, hogy a kormány szeretné erőszakosan "vallásosítani" a nebulókat, lehetőleg minél fiatalabb korban... Vagy ti hogyan magyaráznátok ezt az elképzelést?


2014. jan. 17. 14:10
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
10-es, úgy látom, hogy te nem értetted meg, hogy miről beszélek.
2014. jan. 17. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
A hittan tantárgy teljes neve hit- és erkölcstan. Ennek alternatívája az erkölcstan.
2014. jan. 17. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

"És szerinted majd ilyen baromságoktól heti egy órában másmilyenek lesznek, amikor 8 irányból ömlik az egész korosztályukra a Való Világ 17 az Éjjel-Nappal Budapest 3. évadjával körítve és még ezer másik baromság?


Most te komolyan ebben hiszel? Csak mert ez így elég nevetséges..."


A semminél még mindig jobb. Legalább az iskolában legyen szó a helyes viselkedésről, ha már otthon a szülők tojnak rá, a gyerekek pedig szemetet néznek.

2014. jan. 17. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Szerintem is szabatosabb lett volna, ha etikát mondanak, és ezen belül lehet választani, hogy valaki vallási vagy világi etikát szeretne tanulni.


Egyik sem értelmes ötlet persze, még így sem.

2014. jan. 17. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 Macungo ***** válasza:

Amikor én érettségiztem még tétel volt irodalomból a Biblia, betéve tudni kellett és elolvasni, kötelező olvasmányként. Akkor (90-es évek vége) most mit erőltették ezt akkor ránk??!! A hitről lehet beszélni, tanítani, de attól még nem fogsz hinni Istenben mert templomba járattak a szüleid, és hittanra.


De az biztos, hogy nem ártott nekem sem a hittan, se a biblia olvasása. Nem lettem tőle hívő és befolyásolható.. Mert ez nem oltás, hogy beléd inyektálják és akkor már örökre ott marad. Vagy hiszel vagy nem és az is előfordulhat, hogy életed során többször hiszel és többször meg egyáltalán nem.


De szerintem azok az emberek akik hisznek Istenben tényleg jobbak ateista társaikkal szemben, én ismerek több diplomás istenhívő embert és nem mondanám rá, hogy buta vagy befolyásolható, sok tudos is hitt istenben, csillagászok, fizikusok akik mind a lét értelmét keresték vagy keresik. A kereszténység és az Istenben való hit sokszor nem jár együtt. Nem templomjáró, vallási liturgiákat betartó ember hisz csak Istenben, olyan is aki elkerüli a templomot és az egyházakat.


Aki hisz istenben nem gyogyós és attól még tud önnellóan gondolkodni, mert hisz egy felsőbb valami erejében, talán nem azért mert az iskolában tanították neki. Talán tud valamit amit azok nem akik nem hisznek.


A lényeg amit mondani szeretnék, hogy ez is egy irány lehetőség, tudás amit megismernek a gyerekek, mint a biológia, és a fizika tanulják mindet, de nem lesz mindből orvos, vagy fizikus.


Nem kéne kákán is keresni a csomót..

2014. jan. 22. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

ez csak amiatt van mert sok szociban nevelkedett a hittan szót hallva totál begerjed szóval megkapják a tananyagot lecsupaszítva de mesterséges töltelékekkel hogy mégse kelljen kevesebbet tanulnia mint a vallásosaknak


szerintem a kérdező azok közé tartozik aki utálja a vallásos embereket csakmert a környezetében nem trendi

2014. jan. 22. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
A Hittan alapja az Erkölcstannak.
2014. jan. 23. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!