Van bármi féle racionális magyarázat arra, hogy a Fidesz egykulcsos adórendszere miatt, miért jártak ezerszer jobban a gazdagok, mint a szegények, vagy az átlagbért keresők?
Most néztem vissza egy 2011-es videót, ahol a politikusok több száz ezer, vagy akár több millióval jártak jobban, míg egy ugyanolyan helyzetben lévő ember, csak pár ezer, esetleg tízezerrel visz haza többet, és aki nem keres bruttó 300 ezer fölött, az meg nagyjából rosszabbul járt! Ez igazságos? Tegye a szívére a kezét mindenki: Biztos igaz az, hogy aki 10x többet keres, az 10x többet dolgozik? Oké, ne büntessük a többet keresőket, hát legyen, de ne annak kárára, aki meg nem keres több száz ezret, akár milliót! Ha durván akarnék fogalmazni, akkor a szegényektől elvett a gazdagok javára, ez jó így? Ezt mér egyik kormány sem merte megtenni, és hagyján hogy azt gondolják, hogy mindenki ugyanannyit adózzon, és senkit ne büntessünk, aki "többet dolgozik" de akkor ne az szegény vagy átlagembert sarcolják meg, hogy nekik jó legyen!
A politikusoknak több száz ezer többlet keletkezett, aki meg az átlagbér környékén van, az meg kapott mondjuk + 10.000. ft, ez rendjén van? Talán volt aki több milliót spórolt meg az adórendszeren, más meg kapott pár tíz ezret! Persze annak lehetne örülni, hogy több marad a zsebben, még ha csak pár ezerről is van szó, na de mennyien jártak rosszabbul? Ez az igazságtalan!
A baj az, hogy Orbánt azóta kedvelem mióta a politikába lépett, és szimpatizálok a Fidesszel is, az MSZP-t meg Gyurcsányt nem akarom, a Jobbik szavazóinak egy része meg nekem túl radikális, és szélsőséges (nem mindegyik!!!!).
"Biztos igaz az, hogy aki 10x többet keres, az 10x többet dolgozik?"
Pedig ez így van. Ha nem tudtad volna, a fideszes statisztikák szerint egy átlagos gazdag 17650-et dolgozik, míg egy tized annyit kereső szegény csak 1765-öt.
Na látod, hogy tízszer annyit dolgozik!
Csak tudnám, hogy a Fidesz milyen mértékegységet használ a statisztikáknál, amikor a munkát megméri...
De sebaj, én hiszek nekik! Ha Orbán Viktor mondja, akkor az úgy igaz!
Ja, olyan felelősségteles munka, mint amikor milliókért az országot kéne irányítani, de azért fontosabb az alvás, mint a honatyáskodás.
Amúgy engem nagyon érdekel, hogy a felelősségteljességnek mi a mértékegysége a munka mellett. Én például szakács vagyok, elég nagy felelősségem, hogy ne kapjanak ételmérgezést az emberek. Volt már olyan, hogy kórházba kerültek 18-an és egyiknek leállt a bélműködése, aztán ki kellett neki rakni oldalra és belehalt. Nem nekem, de mesélt a főnököm.
De egy buszvezetőnek meg ott van felelősségként 30 utas élete, akik mögötte ülnek. Na, ezt hogy számszerűsítik, hogy mérik a fizetést?
A fizetést nem a felelősségteljesség vagy a munka nehézsége, időigényessége szabja meg. Mint minden más piacon, itt is a kereslet és a kínálat számít. Ha holnap kitalálják, hogy élelmiszerbolt csak akkor nyithat ki, ha áll előtte egy bohóc és bohócból csak 500 van az országban, akkor az az 500 bohóc milliókat is megkereshet, mert a boltosok egymásra fognak licitálni, hogy legyen bohócuk. Viszont fordítva, ha mindenki bányász egy településen, de 10 bányából 9 bezár, ami miatt a maradék egynél hosszú sorokban állnak majd a bányászok, hogy munkát kapjanak, akkor nagyon alacsony fizetéssel is felvehetem majd őket, mert egymás alá fognak licitálni fizetésben, csak legyen munka. Tehát a kereslet-kínálat meghatározó, a bohóc ill. bányász szakmák nehézsége viszont egyáltalán nem.
Az egykulcsos adórendszernél pedig szerintem nem azt kell vizsgálni, hogy az előző rendszerhez képest ki hogy járt. Az a fő kérdés, legalábbis szerintem, hogy lehet-e annak alátámasztható oka, hogy A állampolgár jövedelmének egészét vagy részét magasabb arányban vonjuk el, mint B állampolgár jövedelmét? Ha valaki tud ilyen okot, akkor semmi akadálya, de eddig ilyet senki nem tudott tudomásom szerint felhozni!
Kedves utolsó!
Ezt is elfgoadom, hogy ne az előző rendszerhez mérjék, és akkor az derül ki, hogy mindenki ugyanannyival adózik, ezzel még nem is lenne konkrétan olyan nagy problémám (bár aki több milliót keres, az talán egy picurkát többet be tudna fizetni, de persze neki is jár) hanem az, ahogyan kommunikálja a kormány, és ahogyan "nem érdekli" őket, hogy a 200-300 ezer alattiak rosszabbul jártak, vagy örülnek ha nem csökkent a fizujuk, na meg az, hogy olyan rendszert alkottak, ami azon elven alapon, hogy:
minél többet keresel, annál többet kapsz az államtól (családi adókedvezmény) és annál kevesebbet vonnak el. Minél kevesebbet keresel, annál kevesebb kapsz, de ugyanannyi százalékban adózol, mint aki keres mondjuk 1 milliót!
Megmondta a Fidesz, hogy az eddigi intézkedései a középosztálynak kedveztek, ezen belül is a felső részének igazán...
Kedves kérdező, természetesen van racionális magyarázat. Sőt, ezt előre is tudni lehetett pontosan. Mondjuk 20 évvel előre. Vagy 25-tel.
De nem tudom elmagyarázni neked, mert más a gondolkodásmódunk, más, amit fontosnak tartunk, és más, amit észreveszünk. Ezeket a kérdéseket a felszínen kapirgálva nem lehet megválaszolni. Már a munka fogalmával is bajok vannak, hát még a jövedelemmel. A kettő viszonyát már meg sem merem említeni.
Ahogy az egyik kedves válaszoló elmeséli a széles körben ismert liberális mondást a kereslet és kínálat törvényéről. A felszínesség mintapéldája is lehetne. De hogy magyarázzam el, mi a különbség egy elv, egy modell és annak kivitelezése között. Mert itt az árak alakulásához például a kereslet-kínálat arányának van a legkevesebb köze. Lehetne több is persze, de annak kemény feltételei vannak. Amik itt legalább 25 éve nem teljesülnek. Akkor meg miről beszélünk?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!