Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan viszonyultok a finnugor...

Hogyan viszonyultok a finnugor nyelvelméletből kikerekített semmitmondó, közhelyes, "Minden Nyugat-Szibériában kezdődött a finnugor ősnépből" (ami soha nem is létezett) című magyar nép eredet elmélethez?

Figyelt kérdés

"Népünk őstörténete számos bizonytalansági tényező miatt nehezen kutatható és ma is sok a vitás kérdés. A finnugor nyelvcsalád őshazája az Ural vidékére tehető. (I.e. VI-IV. évezred: Nyugat-Szibéria, Ob alsó folyása) A fő foglalkozás halászat, vadászat, gyűjtögetés volt a folyók, tavak mellett. Pattintott pengeszerszámaik, csonteszközeik voltak, de fokozatosan megismerték az agyagedényeket is. Ősközösségi társadalom alakult ki. Korán kapcsolatba kerültek indoiráni népekkel, melyek a fejlettebb ismereteket közvetítették nekik. Így a halászat és vadászat technikája tovább fejlődött, megjelentek a csiszolt kőeszközök. A fellendülés megnövelte a létszámukat.

Nyugat felé húzódtak és átkeltek az Urálon, majd benyomultak a Volga–Káma vidékére. Ez a nagyarányú vándorlás az évezred végére a nyugatra kerülő finnek és a helyben maradó ugorok nyelvi szétválásához vezetett. Az Uráltól keletre az Ob, Irtisz, Iszim, Tobol vidékén maradt ugorok iráni népek hatása alá kerültek, átvették a réz- és bronzművesség mesterségét. A II. évezredben bekövetkezett a neolit forradalom, vagyis a termelő életmódra való áttérés. (földművelés, állattartás: juh, kecske, szarvasmarha) Ennek eredménye az 1500 körül bekövetkezett demográfiai robbanás és az újabb szétrajzás. Kialakulnak az apajogú nagycsaládi nemzettségek és az ugorkori falutelepülések. (10–20 ház = egy falu) Kr. e. I. évezred folyamán alakult ki a nép saját tudata és ennek megfelelően saját neve: a magyar név is. I. e.700 körül éghajlati változás, erős felmelegedés következett be, mely által a lomboserdő határa 300 km – rel északabbra húzódott. Az ugorok északra húzódtak, a magyarok együttmaradtak és nomadizálódtak."


Ráadásul ez érettségi tétel. Nevetséges és közhelyes, bármelyik kőkori, bronzkori, vaskori népre ráaggatható kicserélve a földrajzi neveket és a népneveket, amelyekkel kapcsolatba kerültek. Például a germánokra is vagy a szlávokra is kicserélve a megfelelő földrajzi neveket. Semmit, mondó, sablonos.

Ki vele a történelmi érettségi tételek közül.



2013. dec. 9. 13:14
1 2
 11/11 A kérdező kommentje:

"neked szimplán a töri könyved nem tetszik"


Igen! Valóban nem tetszik mert egy hipotéziseken, feltételezéseken alapuló elmélet van benne amit ráadásul tényként kezelnek és ráadásul benne van az érettségi tételek között ez a hipotetikus elmélet. Úgy gondolom, hogy semmi keresnivalója nincs ennek az elméletnek az érettségi tételek közt, mivel, hogy nem tény hanem csak egy elmélet.


Mégis mit akarunk vele bizonygatni emberek?


Régen kiderült, hogy nem lehet vele bebizonyítani semmit, csak egy nyelvészeti érdekesség, semmi más, ilyen szempontól nem is fontos. Más nyelvekkel való nyelv rokonságot is ki lehet mutatni, de ettől még nem kerül be az érettségi tételek közé, megmarad a nyelvészeti érdekesség szintjén.


Akkor meg mit keres mégis az érettségi tételek között?


A magyarság őseinek kutatását pedig hagyjuk csak a történettudományra és a régészetre, a tárgyi bizonyíték és az írott szöveg az a biztosabb. Gesta Hungarorum, Képes Krónika ide vonatkozó részei stb. és a régészeti anyag, inkább ezeket kellene vizsgálni, a helyes és igaz részeket tanítani és tételként beemelni, és nem pedig ködös nyelveleméletetek gyártani és tanítani.

Én így gondolom. Ezt tartom helyesnek a magyarság őseinek régmúlt kutatását és tanítását illetően.

2013. dec. 10. 11:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!