Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ösztöndíjkérdés-csak engem...

Ösztöndíjkérdés-csak engem háborít fel?

Figyelt kérdés
Valamelyik nap ültem a buszon, körülöttem csak kisebbség ült, 16-17 év körüli fiúk, és azon háborogtak (persze jó hangosan, hogy a fél busz hallja), hogy még nem érkezett meg nekik a havi ösztöndíj. Ismertem a fiút, aki háborgott, tudom, hogy a város legrosszabb nevű iskolájába jár, szakmunkásképzőbe, ahova manapság szinte csak a legalja megy. Mivel a gyerek tudom, hogy nem egy IQ bajnok, eléggé meglepődtem, hogy ösztöndíjról beszél. Ezek szerint minden szakmunkát tanuló középiskolás kap ösztöndíjat, csak azért, mert ő szakmunkát tanul, és a szakmunkásokból hiány van? Mekkora hülyeség ez, főleg, hogy egy buta emberből (higgyétek el, a buszon igazi ostoba fiúk ültek) nem lesz jó szakmunkás. Aztán eszembe jutott két nagyobb testvérem, akik egyetemisták, igazán nehéz szakra járnak, ennek ellenére aránylag jól is megy nekik a suli, mégsem kapnak egy forintot sem ösztöndíjként. Milyen hülye megkülönböztetés ez?? Mióta megy ez így egyáltalán? Mivel abban az iskolában, ahova ez a fiú is jár, 80%-ban kisebbség jár, ez számomra pozitív diszkriminációnak hat a cigánysággal szemben.
2013. nov. 27. 13:55
 1/10 anonim ***** válasza:
86%

Felháborodtam. Adjunk az egyetemistáknak még nagyobb ösztöndíjakat, a szakmunkás iskolákat meg szüntessük meg, mert oda úgyis a kisebbség, meg a buták járnak.

Most jó?

2013. nov. 27. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
45%
Én is kaptam kisegítőbe ösztöndíjat. Ami jár az jár, az ember megérdemli ha megüti a kettest !
2013. nov. 27. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Első: épp ezt mondom, hogy a legtöbb egyetemista semennyit nem kap, úgyhogy ez a "még nagyobb ösztöndíj" nem valami helytálló. Persze én is tudom, hogy sokkal több egyetemista van, mint kéne és kevés a szakmunkás, de sajnos igenis ez van, manapság szakmunkásnak szinte csak a legalja megy, VAN KIVÉTEL, de ha bemész egy szakmunkásképzőbe, nem sok értelmes arcot látsz, elhiheted.
2013. nov. 27. 14:31
 4/10 anonim ***** válasza:
81%
Valamivel efelé kell terelni a fitalakot, lassan nincs aki elvégzi a munkát. Én tisztelem a szakmunkásokat, és nem irigylem tőlük. Arról nem is beszélve, hogy ha már a kisebbségre mutogatsz akkor a B variáció, hogy még ennyi iskolát sem végeznek és közülük mégtöbben adják lopásra stb a fejüket. Akkor már jobb védelmi pénzt fizetni nekik, ami miatt ráadásul még szakképzett szakembereket is kapunk (szemben például a diplomás bölcsészekkel, akik hova is kellenek?)
2013. nov. 27. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Nem tudom, hogy van-e olyan fiatal, aki szakmunkásnak megy csak a havi pár tízezer forint miatt. Ez olyan, mint az hogy aki természettudományos tanárnak megy, az tuti kap ösztöndíjat. Aki csak emiatt választja a tanári szakot, abból valószínűleg nem is lesz valami jó tanár.

Másrészről meg, kíváncsi vagyok, milyen szakemberek lesznek belőlük, nem vagyok rasszista, de őket a cigányság legaljának képzeljétek el, kétlem, hogy elvégzik egyáltalán azt az iskolát, inkább csak azért járhatnak be néha napján, mert kötelező.

Azzal egyetértek, hogy a bölcsészekkel már Tiszát lehet rekeszteni, amikor azt mondtam, hogy a testvéreim egyetemisták, akkor nem ilyen szakokra gondoltam. Az egyik informatikusnak, a másik biológusnak tanul. Rájuk például szükség lesz, és nem is egyszerű elvégezni ezeket a szakokat, ezért ők is kaphatnának ösztöndíjat.

2013. nov. 27. 14:55
 6/10 anonim ***** válasza:
78%

Tudom. Szakközépbe jártam, ami mellett volt a szakmunkás. Asztalosok, lakatosok tanultak. 4 éves ottlétem után azt mondom, hogy egy átlag 22 fős asztalos osztály elindult, abból év közben lemorzsolódott három (igazolatlanok, kirúgás...stb) , első év végén rögtön a társaság "krémje", további 5 fő. Maradt 15. Általában ez a 15 fő végigcsinálta a képzést, mert mint mondtam a leggázabb társaság már az elején kihullott (a tanárok is látják, hogy kivel nem érdemes foglalkozni, csak az a baj, hogy ma már rohadtul meg van nehezítve a dolguk, majdnem lehetetlen kitenni a szűrét az illetőnek, főleg ha "hátrányos helyzetű") , másrészt addigra legalább annyira összekovácsolódott a társaság, hogy senki sem akart kikerülni az osztályból, ezért legalább a minimális szintet teljesíteni akarta. Aztán eljöttek a vizsgák a 14-15 főnek. Ezt kb 8-10 fő tudta elsőre sikeresen abszolválni. Ez a 8-10 fő megkapta a papírját, és ebből véleményem szerint (ehhez már tényleg nem kötődik tapasztalat, csak beszéltem pár sráccal) 5 fő nevezhette magát szakembernek. De a maradék 3-5 sem volt kétbalkezes, csak nehezen tudnának boldogulni a szakmájukban segítség nélkül. Ez egy gyors fejszámolással nálam 20-30%-os eredménynek tűnik.

Nos, szerintem ha bármelyik egyetemre, vagy főiskolára elnézünk (ezt is azért merem állítani, mert szintén tapasztaltam) hasonló eredményt kapunk, sőt a nehezebb szakokon, akár még rosszabbat is. Pl. a mérnök szakokon, az első évben rögtön kihullik a fele. A 30 fős társaságból 8-10 fő nagyon jó esetben végez (a nyelvvizsga problémákat most hagyjuk is ki) és ebből kb. 5 fő az, akire nyugodtam számíthat bármelyik multi, mint pályakezdő (!), tehát bekalkulálja, hogy az illető 1-2 éves tapasztalatszerzés után lesz "teljes értékű" dolgozója.

A jogász, közgazdász, történelem, testnevelés...stb alapszakokon is csak egy picivel jobb az arány, de még az se biztos.

Egyetlen egy dolog van, amiben más, hogy az egyetemekre azért jellemzően nem a kisebbség jár... tehát a tanulás lényegesebb "könnyebb" abból a szempontból, hogy a körülmények jobbak.


Ezért én egy egészen forradalmi ötlettel állok elő ( hehe): ösztöndíjat az kapjon, aki megérdemli. Mindegy, hogy vízvezetékszerelőnek, történelemtanárnak, vagy nemzetközi jogásznak tanul. Ha jók az eredményei, akkor ezt honorálják.

Én töritanárnak tanultam (tanulok) - tudom, hogy most jön a fikázás, hogy hülye bölcsész/pedagógus, úgyse lesz munkád - hol nappalin, hol levelezőn. Az ösztöndíjról inkább nem beszélek, sokáig azt se tudtam hogy van, amikor meg értesültem, akkor meg már levelezős voltam. De amikor egy pályázaton első eredményt értem el egy tanulmánnyal - amiben azért volt nem kevés munkám - , akkor kaptam kerek 12 000 forint jutalmat. Kemény mi? Az ösztöndíj nem sokkal volt több. Ne érts félre, egyáltalán nem azért csináltam, hogy a pénzt megkapjam, sőt lehet hülyén hangzik, nem is érdekelt. Utólag szóltak, hogy vigyek már be egy számlakivonatot, hogy tudjanak utalni.

Csak azt mondom, hogy kicsit nevetséges ösztöndíjnak hívni azt, amiből a mai viszonyok között meglehet venni kb. 3 könyvet. Nekem egy ismerős mesélte, hogy régen még abban a rossz rendszerben az ösztöndíj annyi volt (Pesten tanult), hogy mikor megkapta, szégyellte otthon elmondani a szüleinek, mert vidéken nem kerestek annyit.

Ebben a jelenlegi rendszerben nincs semmi ösztönző. Bár az utóbbi egy év változásairól nem tudok, de kétlem, hogy nagyobb ösztönző erővel bírna.


Úgyhogy lényegében egyetértek veled, csak abban nem, hogy te úgy állítottad be - lehet nem így gondolod, csak így sikerült -, hogy vannak az egyetemisták, meg vannak a buta szakmunkások. Szerintem mindkét társaságban nagyjából egyenlő mértékben vannak a "kontárok".

2013. nov. 27. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

6-os válaszoló: teljesen egyetértek veled, és ha így jött le, hogy minden szakmunkást hülyének tartok, az egyetemistákat meg okosnak, akik sokkal jobban megérdemlik az ösztöndíjat, akkor most mondom, hogy egyáltalán nem így gondolom! Vannak biztosan olyanok, akikből jó szakmunkás lesz, de rettentő kevés! Viszont ha egy szakmunkás tényleg jól tanul, kapjon ösztöndíjat, semmi kifogásom ellene, természetesen nem irigylem tőle. De én ezt a fiút, aki a buszon ült, ismerem, egy általános iskolába jártunk, és az egyik legrosszabb gyerek volt az iskolában, bukott is sokszor stb... nehezen hiszem el, hogy a szakmunkásképzőben jól teljesít. Ebből én azt szűrtem le, hogy ott náluk (szinte?) mindenki kap ösztöndíjat, aki szakmát tanul, akármilyen hülye is az egészhez. És ez a felháborító számomra.

Nem is azt mondom, hogy minden egyetemista kapjon ösztöndíjat, mert tudom, hogy köztük is vannak buta emberek. Mert igenis vannak. De aki normális szakon tanul (úgy értem, olyan szakon, amire szükség van), és jól is tanul, akkor legalább ők is megérdemelnének egy kis ösztöndíjat! Mert ez így nagyon igazságtalan.

2013. nov. 27. 15:20
 8/10 anonim ***** válasza:

Valószínűleg azért kap ösztöndíjat, mert hátrányos helyzetű.

Ez ugyanúgy igaz ha egyetemre járnak akkor is, csak ott azért ritkább, mert akárhogy erőltetik, ezekkel a gyerekekkel semmit sem lehet kezdeni a felsőoktatásban, mert még a középiskolát is éppen hogy elvégezték.

Megint hazabeszélek, de szerintem ne legyen kivétel. Aki túlteljesíti az átlagot, az kapjon ösztöndíjat, de csak az és nem pár ezer forinttal szúrják ki a szemét.

Társadalomtudományoknál még esetleg annyi megszorítással, hogy az kapjon ösztöndíjat, aki valamilyen kutatásban segédkezett, TDK pályázaton részt vesz, helyezést ér el...stb.

Sajnos erre semmi esély és ami még nagyobb baj, nem csak hogy marad a jelenlegi aránytalan rendszer, hanem a jövőben az lesz, hogy megfogják mondani a felsőoktatási intézményeknek, hogy x számú, hátrányos helyzetű, barna bőrű úriembert fel kell venniük (részben már most is ez van, mert számukra könnyítik a felvételt). Ebben én teljesen biztos vagyok, már voltak rá próbálkozások, az ún. "Világsátor (gyk.:cigánysátor, minden jobbikos felhang nélkül)", amit megpróbáltak a Miskolci Egyetemhez kötni, ennek a soft változatú kísérlete volt.

Az első áldozatok a főiskolák lesznek, mert őket könnyebb zsarolni, ugyanis néhány vidéki főiskola léte a levegőben lóg és abszolút a kormányzat jóindulatától függ a további működése. Ez szépen majd a főiskolák lezüllesztéséhez fog vezetni. A nagy egyetemek torkán nehezebb lesz ezt lenyomni, lehet nem is kerül rá sor, bár egy-két vidéki egyetem társadalomtudományi, pedagógiai kara (mert elsősorban cigány közéleti szereplőkre lenne szükségük, akikkel prezentálhatnák, hogy az integráció sikeres, erre pedig egy roma szociológus vagy politológus alkalmasabb mint egy ismeretlenségbe burkolózó informatikus) ott is áldozat lehet.

Messzire kanyarodtunk, de szerintem semmi pozitív változás nem lesz az ügyben.

2013. nov. 27. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Nem minden szak kap ösztöndíjat, csak a hiányszakmások. Én érettségi után elvégeztem a műbútorasztalos osztályt, és nem kaptam ösztöndíjat. Most másodszakmán ács-állványozónak tanulok, és első félévben 10.000Ft/hónap, utána az átlag határozza meg, de nekem már tandíjat is kell fizetni. Nem a cigányokat akarom védeni, de az asztalos vizsgán jó pár gyerek elhasalt, pedig nem cigányok voltak. Volt, aki 4 hónap után úgy ment vissza pótvizsgára, hogy az utolsó hetekben átolvasta az elméleti részt, meg is bukott újra! Egyébként 2,51-es átlag alatt ugrik az ösztöndíj, meg aki nem oda való, az úgyis kihullik idővel!
2013. nov. 27. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ösztödijat az kap aki rászorul egyetemisták között is és igenis az asztalos, a nővér kapjon ösztöndijat mert a szakember képzés fontos, és attól senki nem lesz rossz szakember mert a kérdezőnek nem tetszik a bőrszine.
2013. nov. 27. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!