Győzhetett volna 56-ban a forradalom, kiűzhettük volna a szovjeteket, ha minden vidéki város, falu népe fellázad, fegyveresen ellenáll?
semmi esély nem lett volna
ha mindenki harcolt volna, és nem adják meg magukat, és még megnyerjük a háborút, akkor is kb 5 ember élne most itt ebben a kis országban
Dr. Szatmári Jenő István írt egy könyvet:
E. S. Fischer: A magyar forradalom titkos története
A neten is fenn van valahol. Nem a 26. pesti srác visszaemlékezése a molotovozásról, hanem egy nagyon izgalmas fejtegetés. Ha úgy érzed, hogy 1956 hivatalos történetében vannak fehér foltok, olvasd el. Az író évtizedeken át gyűjtötte az anyagot, leginkább szem és fültanúktól és apróra cincálta ezeket a fehér foltokat (pl. egy elég hanyattejtő jelenség, hogy mikor BP-n még csak gyülekeztek, akkor már régen masíroztak a szovjet hadosztályok MO-ra...) Ő egyértelműen arra jut a végkövetkeztetésében, hogy a magyar 56 mesterséges jelenség volt és csak egy elterelő sakklépés volt a hidegháborús játszmában.
A gondolatmenet lényegét leírom, talán érthető lesz :)
Mégpedig arra terelt, hogy a nyugati hatalmak azt lássák, hogy a lengyel és utána a magyar válsággal nem tud mit kezdeni az orosz medve, csak totojázik és egyáltalán ott áll letojt gatyával. És mivel egy tehetetlen totojázás képét mutatta a Szovjetúnió, ezért Anglia és Fr.o bátran belevágott a Szuezi-csatornát államosító Egyiptom elleni katonai akcióba.
"A hidegháborús sakkjátszma végén Anglia és Franciaország végleg elvesztette nagyhatalmi státuszát, a térségben keletkezett vákuumot a Szovjetunió töltötte be."
És ha nem robbantják ki pont akkor 56-ot, a SzU nem tudott volna színészkednie, akkor a két nagyhatalom az oroszoktól tartva talán nem vág bele a szuezi támadásba. És a SzU azt akarta, hogy vágjanak bele és bukjanak bele.
Raffinált sakkjátszma volt ez, több lépéssel előre szimatolva, hogy mit lép a másik.
Ez nyilván sokaknak összeesküvés-szerű zagyva baromság, a szerző is elismeri, hogy az így összerakott elméletre nem sok dokumentumot tud felsorakoztatni, de ezekről is ír, hogy hol, miket és miért nem talált.
Hogy a kérdésre is válaszoljak: ha Szatmári rakta össze helyesen a képet, akkor MO-nak annyi esélye volt, mint a kakasoknak a viadal előtt...
De ha nem jól látja Szatmári és valóban a pesti srácok tiszta forradalma volt, akkor az esély a szovjet hedsereggel szemben kb. ugyakkora lett volna.
Ez nem olyan egyszerű, ahogy sokan elképzelik.
A lakosság meg akart szabadulni Rákositól és a bandájától, de még nagyon emlékezett a háborúra, és nem akart újra háborút, és azt azt követő élelmiszer, stb hiányt.
Vidéken is voltak kisebb fegyveres összetűzések, de többnyire olyan helyeken, ahol nagy létszámú munkásság élt. Vagy ahol volt KÉK-ÁVÓ-s laktanya.
De a munkások, parasztok sem akarták vissza a Horthy-rendszer urait. Sőt, a középosztály többsége sem.
Ha győzött volna a forradalom, akkor követte volna egy polgárháború.
Az amerikai és a Szabad Európa rádió az egész forradalom alatt azt harsogta, hogy harcoljatok, segítünk. De legfeljebb fegyvert küldtek. Amikor az orosz tankok bejöttek, változott a műsör. Akkor arra biztattak mindenkit, hogy "gyertek a szabad világba!"
Akkor már javában tartott a hidegháború. Amerika nem kockáztathatott meg nyílt fegyveres ellenállást a Szovjetekkel. Nem sérthette meg a Jaltai- szerződést. Csak újabban mentik őket a Szuezi-válsággal.
Zoli gyerek: érdekes, amit írsz. Lehet benn igazság.
Egy kolléganőm rokonai éltek abban az időben Beregszászon.
A forradalom ok.t 23.-án tört ki. Addig jelentéktelen orosz volt Magyarországon és Ukrajnában is. Nálunk is voltak egy laktanyában oroszok, de a városba nem jártak ki és a családjukkal voltak itt. Csak akkor szidtuk őket, d amikor az asszonyokat kihozták a piacra. Azok pedig felverték a kofák árait.
Az Ukrajnában élő rokon mondta, hogy néhány nap alatt a határra több hadosztály szovjet érkezett. Nyilvánvalóan csak arra vártak, hogy "behívjuk" őket.
Ezután már totális megszállásról beszélhetünk.
A laktanyában több épületet is felhúztak, évente többször is "vándoroltak" éjszakánként a harckocsik, tönkre téve az utakat, majd később vissza.
A Kecskemét-környéki Nemzeti Park belső részén hatalmas táboruk volt. Civil nem tehette be a lábát. Amikor elmentek, akkor derült ki, hogy milyen kárt okoztak a természetben.
"Dr. Szatmári Jenő István írt egy könyvet:"
Olvastam, valóban érdekes fejtegetés. Nyilván voltak titkosszolgálatok, amelyek az infót gyűjtve megsejtették előre a felgyülemlett feszültséget. Rajk temetésénél ez már erősen érezhető volt a közemberek számára is, nem halotti beszédet hallgatni jelentek meg annyian a temetőben.
Ezután lehetett gondolkodni pl. az előremenekülésen, hogy vagy szítjuk a tüzet, vagy felkészülünk arra, ha felcsapnak a lángok. Ha már felcsaptak (a békésnek induló tüntetéssel), akkor már be lehetett segíteni "véletlenül" nyitva felejtett fegyverraktárral, ÁVÓ-s provokációval, stb.
Nem tudom, nem voltam ott. De a forradalmak soha nem "tiszták", a két fél mellett jelen van egy sor más elem is (anarchisták, külföldi titkosszolgálatok, köztörvényes bűnözők, stb.), amely a maga malma felé hajtja a vizet.
"Persze. Kapával, kaszával, csuzlival ugy elverhettük volna a világ második legerösebb hadseregét mint a pinty!"
'56-ban a szovjet hadsereg volt a világ legerősebb hadserege
és még jó pár évig; semmi esélye nem volt az ellenforradalomnak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!