Ha az a cél, hogy kevesebb honfitársunk dohányozzon, akkor miért lett profitorientált a nemzeti dohánybolt hálózat?
Mert nem az a cél...
Mit gondolsz, az a rengeteg jövedéki adó nem hiányozna a kasszából?
Ugyanolyan kamu, mint a játékgépek betiltása. Most, hogy hiányzik a lóvé máris nem érdekes a morális része a kérdésnek.
Az, ahogy a káros szenvedélyeket kezeli ez a kormány, az egyszerűen nevetséges.
Senki nem állította azt hogy kevesebb embert kell cigihez juttatni, ha nem lenne kapható nálunk dohánytermék, az csődbe vinné az ország anyagi állapotát jelentősen, ahogy az ital is.
Mindig azt finanszírozzák és azt fejlesztik bővítik, amiből semmihaszna nincs a hülye polgárnak, de az államnak annál jelentősebb
Még mindig kevesebbe kerül a gyógyíttatásuk mint maga a dohányból történő beviteli forrás, eszük ágában nem lenne az embereket egészséges életre inteni, inkább az a céljuk hogy minél többen költsenek ezekre..
Nem az volt az elsődleges cél, hanem hogy a dohánykereskedelem kontrollálható legyen, korlátozott létszámú és ismert kereskedők legyenek, így könnyebben ellenőrízhető. A dohánytermékeknek magas az adótartalma, ezért az adócsalás is nyilván jelentős volt a területen. Ha bárki árulhat dohányterméket, akkor nem lehet felügyelni a kereskedelmet. Az új helyzetben a korábbihoz képest jóval kevesebb adóellenőr kell a területre, és hatékonyabban tudnak dolgozni.
Minden más süket duma, az is, hogy csökkenjen a fogyasztás, meg az is, hogy a haverok bizniszhez jussanak.
Van a cél és van a lehetőség amit tenni lehet.
A legeredményesebb az lett volna, ha egy az egyben betiltják a dohányzást, a dohányáruk forgalmazását. Ez, mint tapasztalhattuk már a történelemben, nem működik, dohányos nem lenne sokkal kevesebb, ellenben többe kerülne, adóbevétel nékül, káros hatások költségeivel ugyanúgy és kialakulna egy bűnözői réteg aki a dohány csempészetben, forgalmazásban szedné meg magát.
Marad a legális forgalmazás tehát.
Itt is két eset lehet: Egyik, hogy minden marad a régiben, tehát bárhol lehet cigit árulni és így vásárolni is. Mivel bárhol beszerezhető, a fiatalok is könnyen hozzájutnak, könnyebben rászoknak. Ez volt eddig, az eredményét ismerjük.
Másik lehetőség, ha korlátozzák az eladási helyeket. Ez történt most. Tizedannyi helyen lehet cigit venni, ráadásul ezeken a helyeken alig vehetsz mást. Így ellenőrizhető, hogy kiskorúak vásárolnak-e - ezért tudhatjuk, hogy minden hatodikban igen, mert megbuktak az ellenőrzésen. Ezekben egyszer lehetett bírsággal megúszni, a következőnél lehúzzák a rolót.
Mivel ezeken a helyeken ebblő kell előállítani azt a hasznot, amiért megéri működtetni az üzletet, ezért van a cigin haszonkulcs ezután is, ezért profitorientált.
Lehetne nonprofit is, akkor állami irányítással és állami alkalmazottakkal működnének a nemzeti dohányboltok. Ekkor is lenne rajtuk profit, akkora amennyi fedezi az üzlet működési költségeit és a béreket. Lehet, hogy ez több lenne, mint most, hiszen a fix fizetés néha több, mint a lehetséges haszon az eladott termék mennyisége után.
Vagyis a nonprofit nem azt jelenti, hogy a cigin ne lenne jövedéki adó, ÁFA, haszon, hanem azt, hogy ezek akkorák, amekkorák pont a költségek fedezéséhez kellenek. Más nonprofit szervezeteknél is így megy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!