Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Pártolnád/Milyen hatással...

Pártolnád/Milyen hatással lenne a gazdaságra, ha Magyarország egyesülne egy vagy több szomszédos állammal, és egy egységes ország jönne létre?

Figyelt kérdés
Javítana-e a két ország gazdaságán, ha közösen gazdálkodnának különbözőbb földrajz adottságú területeken. A többi fajta ,,hazai,, termék élénkítően hatna a gazdaságra, vagy milyen más pozitív, esetleg negatív hatásai lennének. Mely országokban látnál ilyen lehetőséges (a történelmi sérelmeket és a nacionalizmust most tegyük félre)?
2013. aug. 2. 17:10
1 2
 11/17 rémuralom ***** válasza:
60%
Csipkerózsika átaludta az elmúlt hatvan évet, és most felébredt... Erről szól az EU, csak nem két-három országgal, hanem most már huszonnyolccal. Lebontjuk a határokat, a belső határokon szabad az emberek, az áruk és a tőke mozgása, nincs vám meg ilyesmik. Egyébként a komparatív előnyökön alapuló munkamegosztás gondolata nemzetek között Adam Smith könyvéből vált ismertté még a 18. században, ő írta le, miként válik minden országnak előnyére, ha nem akadályozzák egymás között a szabad kereskedelmet vámokkal, kvótákkal.
2013. aug. 3. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

Utolsó: Az EU-val az a probléma, hogy túlságosan egyenlőtlen felek között jött létre (pl. Franciaország-Bulgária), mely teljes gazdasági egyenlőtlenséget eredményez, melynek láthatjuk eredményét (aggasztóan nagy kivándorlás).


Úgy látom, kettő igen rossz példát hoztam (határ közeli nagyobb városok alapján említettem ezt a két szomszédot), egy lehetséges módosítás:

Mely országokkal pártolnád a közös államot?

2013. aug. 7. 11:10
 13/17 anonim ***** válasza:

Japánnal.



-)

2013. aug. 7. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Esetleg közelebb elhelyezkedő ország, mellyel netán-tán közös országhatárunk is van? :)

(olyan poéntól, hogy az unióban nincsenek határok, tehát az Egyesült Királysággal, ilyentől kíméljetek...)

2013. aug. 7. 11:58
 15/17 anonim ***** válasza:

Legyünk közösek törökországgal, legalább a németországi török vengdégmunkások olcsóbban meg tudnak szállni itt és akár saját lakásuk is lehet...

Telepítsünk be muszlimokat,hindukat és még több krisnát.

Tao és Zen is jöhet,mértékkel.

Szegény afrikai kisgyerekek se éhezzenek már.

Itt legalább jobb a klíma és van hal a dunában.

Igaz,hogy a pesti szennyvíz oda folyik,dehát jobb mint az üres gyomor.

2013. aug. 7. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Mely országokkal?


Horvátországgal szívesen esetleg Szlovénia vagy netán Ausztria, a többi egy nagy szar, meg a lengyelek még elmentek xĐĐĐ

2013. aug. 7. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 rémuralom ***** válasza:

Szintén Adam Smith: a "láthatatlan kéz". Nem működik tökéletesen, és nem hat azonnal, az átmeneti idő alatt pedig előfordulhatnak olyan katasztrófák, mint a tömeges brain drain, ami természetesen megfojtja a jövőbeni felzárkózás esélyét. Mégis hiszek abban, hogy a szabad tőke- és munkaerőáramlás által a szabad piac láthatatlan keze konvergenciát teremt a fejlettebb és az elmaradottabb régiók között.


Nem csak hit kérdése ez egyébként, hanem tapasztalat is igazolja. Megvan Németország egyesítése a 19. századból? Angliában ekkor már régen lezajlott az ipari forradalom, úgy elhúztak a britek a kontinenstől, mint a pinty. Aztán Angliában a 19. század közepére már nem igazán maradt több fejlesztenivaló, az angol tőke így kénytelen volt a kontinensen helyet keresni magának. Erre a célra a frissen egyesített Németország tökéletesen megfelelt, és a 20. század elejére (itt egyetlen emberöltőről beszélünk!) Németország fejlettsége szintén messze meghaladta a többi európai országét, és már-már Angliával vetekedett.


De mondhatok mai példát is. Azt mondod, Franciaország és Bulgária között túl nagy az egyenlőtlenség. És az NDK meg az NSZK között nem volt túl nagy a különbség huszonegypár éve? De. És csodák csodája, sikerült emberarcú helyet varázsolni a keleti tartományokból. Utolérni nem tudták Nyugat-Németországot, és soha nem is fogják, de nagyságrendekkel közelebb kerültek. Na de ne mindig csak Németországot hozzam példának. A két Korea megvan, ugye? És a keszongi iparvidék? Dél-koreai tőkével, dél-koreai szaktudással és olcsó észak-koreai munkaerővel termelnek. Ha Észak-Korea megenyhülne, és sok-sok ilyen iparvidéket csinálnának az ország területén, ahol a déli tőkét és szakértelmet északi munkaerővel kombinálnák, az felemelné egész Észak-Koreát. Nem Dél-Korea szintjére, de sokkal közelebbre ahhoz a szinthez. Észak relatív elmaradottsága bődületesen sokáig megmaradna egy egyesített Koreában is, de nem mindegy, hogy százszoros vagy kétszeres fejlettségi különbség van a déli és az északi régiók között. A szeparálás, amely jelenleg él, az előbbit okozza és konzerválja (nem tudom, hogy tényleg százszoros-e, csak ex has írtam). A (legalább gazdasági értelemben vett) egyesítés az utóbbit. És ha ez Észak- és Dél-Korea viszonylatában működhet, akkor Franciaország és Bulgária, meg Franciaország és Magyarország viszonylatában is működhet. Csak hát ugye, ha idejön a francia tőke, akkor hőbörgünk, hogy miért nem magyar, és különadót vetünk ki a büdös multira, és a gyakorlatilag nem létező magyar tőkéseket akarjuk helyzetbe hozni.

2013. aug. 8. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!