Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Biztos, hogy jó volt? (Bővebbe...

Biztos, hogy jó volt? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés
Böngészve az interneten számos olyan válaszra találtam, amiben azt írjátok, hogy a kommunizmus nem lett volna rossz. Ezek szerint, amikor embereket gyilkoltak, deportáltak, nem volt szabad ellentmondani a pártnak az nektek jó volt? Dalok, zenekarok, könyvek, egyéb társművészetek fellázadtak a kor ellen (például rock, beat, betiltott könyvek voltak, filmek például A tanú), amik ábrázolták annak a kornak a társadalmi visszásságait. Akkor mégis mi ellen lázadt a rock vagy más művészetek, ha olyan jó volt a kommunizmus?
2013. máj. 20. 19:16
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Patria, Hahner vonatkozó kötetét ismerem, nekem is megvan. A probléma, hogy annyira bebetonozódott az a fajta kép, melyet a hozzád hasonlók igyekeznek megtisztítani a torzulásoktól, hogy semmilyen érvet nem fogadnak el, pláne ha kommunista rendszerről vagy akár az eszméről írsz. Tudod, fejekben a legnehezebb változtatni és hiába idézel oldalakon keresztül szakirodalmat, sajnos vannak olyanok, akik képtelenek elfogadni, hogy a realitás és a nosztalgiában megmaradt kép között ég és föld a különbség.
2013. máj. 21. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Ne félj, én is írtam cáfolatot Hahner kötetből, épp Lenin kapcsán, akit még mindig jófiúnak néznek és csak Sztálint hozzák fel mint rossz utódot, holott Leninnek jókora része volt a diktatúra kiépítésében és amivel Sztálint meg lehet vádolni annyi, hogy tökéletesítette a rendszert. És persze jöttek a válaszok, hogy igenis, ő a jó kisgyerek, a többi qrta el az egészet, illetve a felhozott szakirodalomra ők nem adnának. Na, ilyeneket akarj meggyőzni a valóságról. Nem lesz átütő sikered, mert csak azt szereti ismételgetni, amit a kommunisták belerágtak a szájába.
2013. máj. 21. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 Pro Patria ***** válasza:
38%

Kedves robgros!


Igen, emlékszem a kérdésedre, be is linkeltem egy hozzászólásomban, és hivatkoztam rá, amely jól kiegészítette az én válaszomat, nekem pedig a vonatkozó fejezet kiírásával így nem volt már dolgom.:)


Ezért mondom, hogy a rendszerváltásnak a fejekben is le kell zajlania - nem csak ezen a téren, hanem az élet más területére vonatkozó, gyakorlati kérdésekben is, át kell végre lépnünk a saját árnyékunkat.

Ez persze nem azt jelenti, hogy a vízzel együtt a gyereket is kiöntsük.

Én magam például mindig a "gondoskodó állam" elvét vallottam magaménak azokkal szemben, akik mindent - a nyugdíjtól a TB-n keresztül mindent - az egyénre bíznak , mert véleményem szerint az állam pontosan arra lett létrehozva, hogy gondoskodjanak rólunk, polgárokról. Ha mindenki önmaga feje után menne, "az erősebb marad életben" elvén, nem lenne szükség országokra (bár tudom, vannak, akik pontosan ezt a jövőt vágyakozzák). Az állam alapjait azért fektettük le, hogy biztosítsa az utak, az iskolák, a kórházak létét nekünk, cserébe a befizetett adónkért, hogy biztosítsa a honvédelmet az állampolgárai részére, hogy fenntartsa a rendet és közbiztonságot az emberek egymásközti kapcsolatában. És igen, az állam mi vagyunk, mi magunk alkotjuk, saját életünk megkönnyítésére, ezért támogatom a szocpolt, azaz hogy az állam kifizesse a friss családok számára az otthonteremtést (saját ízlésük szerint megépítve, nem előre legyártott panelokat kapva, mint a kádárizmusbab - igaz, a pénzösszegek szintjének megfelelően az otthonnak különböző környezetvédelmi kategóriáknak meg kell felelniük), ám ezért a család meghatározott időn belül gyerekeket vállal, ha már az alapokat az állam megteremtette hozzá - azaz végsősoron kifizetődik.

Támogatom a nyugdíjt, hiszen előtte az adott személyek ezt az államot építették. És a TB-nél is jónak tartom, hogy a közösség minden tagja fizessen keveset, mint mindig egy-egy ember sokat.

Ugyanilyen a közmunka, visszájára fordítva: ha valaki elvárja az állam részéről az eltartását, viszonozza a közösség felé végzett munkával. Az állam - és ezt sose felejtsük el - mi magunk vagyunk.


Ellenben annak sem örülök, hogy az ember a kádári években elvesztette az önellátás képességét. Panaszkodnak a magas élelmiszerárak és a kizsákmányoló multik miatt - teljes joggal -, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az emberek elkényelmesedtek, és ebből kifolyólag nagymértékben kiszolgáltatottak, pedig az ember - ha hajlandó lenne energiát fektetni bele, és többet, mint a bevásárlókpcsi tologatása -, sokkal kevésbé szorulna rá a multikra, és tudná is, mit eszik. De könnyebb leemelni valamit a polcról, mint ásót és kapanyelet fogni.

És az is igaz, hogy nagyon pazarlunk.


Néhány napja láttam, mennyi maradékot dobunk ki feleslegesen. Volt töltött fasírt, köret nélkül. Sok nokedli, de kevés pörkölt. És egy felhasználatlan salátafej. Mit találtam ki?

A pörköltet el lehet keverni krumplipűrében, a fasírtot feldarabolva tortilla-tekercsekbe lehet tenni (megbontottam egy tasakot), a fennmaradó részt egy kis majonézes krumplisalátával tálalni, a nokedlit pedig tojásosan, a megmaradt salátával ecetesen fogyasztani.

Lám, csak krumpli kellett mindössze, és az önmagukban senkinek nem jó, üres maradékokból négy különböző, és finom ételt lehetett alkotni. És semmi nem került kidobásra.

Számos más példa van még. Rengeteg pénzt meg lehet spórolni ilyenkor nyáron a bodzavirágból főzött szörpből, amit literszámra lehet mindennap előállítani, csak víz, cukor és citrom kell hozzá, és természetes.


És, ahogy mondtam, ha valakinek van az udvarában gondozott, kapált, öntözött kert, az mégtöbbet jelent. Ez persze munkabírást és rengeteg időt igényel, de ahogy mondják: segíts magadon, az Isten is megsegít.

Régen megvolt az emberekben az önfenntartásra való képesség. Mára ez elveszett. Persze, azt is tudom, hogy ez a városi körülmények között nem kivitelezhető.


De mindig örök példaként áll egy közeli ismerősöm előttem, aki hangyaszorgalommal dolgozik, többször majdnem ráment már egy-egy ujja, munka mellett maszekol, alig van ideje, ide rohan, oda rohan, de meg is van az eredménye: saját autó, kovácsolt vas kerítés, hitel nélküli ház. Mindent megteremtett, ami a gyermeke felnövekedéséhez kell. Mindezt saját maga két kezével. És amit végez, azt magas színvonalon teszi. Ő az igazi példája, hogy aki életképes, aki tenni akar, és aki önképzéssel kiemelkedik a szakmájában az átlagból, az előrejut, függetlenül attól, hogy milyen családba, és az ország melyik részébe születik. De ehhez kellett a rendszerváltás, ami után nem büntetik, ha valaki többet akar, gyarapodik, szorgalommal. Hangsúlyozom ez utóbbit, ugyanis az újgazdag, egy percnyi munkavégzés nélkül ügyeskedéssel és kiforgatással vagyont szerzőket én is megvetem.

Sokan nem tudnak mértéket tartani, és a véleményformálásban reálisnak maradni, nem átcsapni sem ebbe, sem abba.


Azt hiszem, hogy az ember önmegvalósításához a legjobb időket '90 óta éljük az ország történetében. Szabadok vagyunk. Egyenlőek, nincs feudalizmus, sem szocialista diktatúra. Most értük el azt, amit már Kossuth, Deák, Széchenyi, Vörösmarty is elérni akart. A polgári demokráciát. Először annak maga teljességében.

De mint mondtam, a fejekben is le kell zajlania a rendszerváltásnak, megszokni, hogy nincs hitelből leszorított benzinár, 3.60-as kenyér, kapun belüli munkanélküliség, de a kapitalizmusba hajló "a nagyhal megeszi a kishalat", a fogyasztói társadalom veszélyeibe sem szabad átesni. És Magyarországon, a sajáto történelem okán, e kettő legrosszabb vegyülete jött létre.

2013. máj. 21. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
0% Patria? Valaki(k)nek nagyon baxhattad a csőrét.:))))
2013. szept. 17. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!